Soru ve cevap

Isofix ne demek?

 

İsofix özelliği ne demek?

Isofix metodu, bebek oto koltuğunu emniyet kemeri kullanmadan arabaya sabitlemenin en güvenli, en kolay ve en hızlı yolu olarak özetlenebilir. Isofix aynı zamanda uluslararası standartlara uygun bir koltuk montaj sistemi. Günümüzdeki otomobillerin hemen hepsinde isofix kullanılıyor.

Aracımda isofix var mı?

Bir aracın isofix uyumlu olup olmadığını, aracın kullanma kılavuzuna bakarak ya da arka koltuk çevresinde isofix logosunun bulunup bulunmadığını kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Bir araştırmaya göre Avrupa bulunan araçların %60’ından fazlasının isofix özellikli bebek koltukları ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir.

İsofix neden önemli?

i̇sofix-neden-önemli

İsofix kısa tanımı ile bir montaj çeşididir. Geleneksel oto koltuklarında görülen emniyet kemeri montaj hatalarının giderilmesi ve montaj işleminin olabildiğince pratik, hızlı ve güvenli hale getirilmesi, isofix oto koltuklarının en önemli niteliğidir.

İsofix oto koltuğu gerekli mi?

İsofix bağlantı sistemi olmayan bebek koltukları araçlara emniyet kemeri ile bağlanabilir. Bu bağlantı oldukça güvensiz ve tehlikelidir. Herhangi bir kaza anında bebeğinin olduğu yerde sabit bir şekilde kalması ve darbelere karşı korunması için isofix standartlarına sahip bir bebek oto koltuğu kullanmalısın.

Isofixli oto koltuğu emniyet kemeriyle bağlanır mı?

Artık Isofix aparatı ve montaj sistemi sayesinde bebek oto koltukları, emniyet kemeri kullanılmadan arabaya entegre edilebiliyor. Araçların arka koltuklarında bulunan Isofix bağlantı noktaları sayesinde birden fazla bebek oto koltuğunun da rahatlıkla montajı gerçekleştirilebiliyor.

Bebek koltuğu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

bebek-koltuğu-alırken-nelere-dikkat-etmeliyiz

Bebek Araba Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Bebek koltuklarının, Avrupa standartlarındaki çarpışma testlerinden geçmiş olması en önemli kriterdir. …
 2. Ürünlerin, nefes alan bir kumaşla kaplandığından emin olun. …
 3. Modeller, beş noktadan çıkan emniyet kemerine sahip olmalı.

Emniyet kemeri mi isofix mi?

emniyet-kemeri-mi-isofix-mi

Yapılan bir araştırmaya göre yanlış emniyet kemeri bağlama sonuç yaşanan kazalarda oran % 52 dir. İsofix ile daha güvenli bir şekilde bebek ve çocuk koltuklarınızı kolay bir şekilde aracınıza monte edebilirsiniz.

İsofix yoksa ne yapılır?

İsofix Olmayan Araçta Bebek Oto Koltuğu Bağlama Ayrıca, top tether ve baza ile bağlama seçeneklerini de kullanabilir ve güvenliği arttırabilirsiniz.

İsofix nerede Taktırılır?

Isofix, aracın arka koltuğunun sırt kısmı ile oturak kısmının kesiştiği noktada aracın gövdesine entegre edilmiş bir çift bağlantı noktasından oluşmaktadır. Isofix uyumlu bebek koltukları bu bağlantı noktalarına oturtulup kilitlendikten sonra, çocuk – bebek koltuğu adeta arabanın bir parçası haline gelir.

Ana kucağı oto koltuğu olarak kullanılır mı?

ana-kucağı-oto-koltuğu-olarak-kullanılır-mı

Ana kucağı aslında oto koltuğu olarak da kullanılabilen, taşıma kolu yardımı ile bebeğini içerisinde taşıyabileceğin, bebeğinin minik vücudunu ergonomik bir şekilde desteklemek amacıyla tasarlanmış bir ürün.

İsofix baza nedir?

i̇sofix-baza-nedir

ISOFIX nedir? ISOFIX bebek oto koltuğunu araçlara güvenle ve kolay bir şekilde aracın emniyet kemerlerini kullanmadan takmak için olan uluslararası bir standarttır. ISOFIX konektörleri kullanmak kurulum hatalarını büyük oranda düşürür ve oto koltuklarının güvenliğini arttırır.

Toyota Yaris isofix var mı?

Aracınız ister 1 yaşında ister 20 yaşında olsun tüm Toyota araçlar için orjinal isofix bağlantı aparatımız mevcuttur.

Arabaya sonradan isofix yapılır mı?

Takılır hiç bir problem olmaz.

Sadece isofix yeterli mi?

Eğer otomobilinde isofix bağlantısı olup olmadığını bilmiyorsan şunu hatırlatalım. 2006 yılından sonra üretilen otomobillerin çoğunda Isofix bulunuyor. 2013 yılından sonra üretilen tüm otomobillerde ise Isofix zorunlu. Eğer otomobilin 2013 yılından önce üretilmiş ise bir kontrol etmeni öneririz.

Bebekler ne zamana kadar arabada ters oturmalı?

Araba koltuğu çocuğun yüzü arkaya doğru bakacak şekilde bağlanmak zorunda. Anne babalar tavsiye edilen ise en az 2 yaşına kadar çocuklarını arabada ters oturtmaları.

6 aylık bebek oto koltuğuna oturur mu?

6-aylık-bebek-oto-koltuğuna-oturur-mu

Yaş olarak yaklaşık 9 aylıktan 4 yaşına kadar küçük çocuklar için kullanılabilir. Bu yaşlardaki çocuklar oturabilir, ama güvenli oturma yüzeyine ihtiyaç duyar, bu nedenle bu koltuklara çocuk güvenlik koltuğu denir.

Bebek puseti arabanın ön koltuğa konulur mu?

0-4 yaş kategorileri için dizayn edilen araç çocuk koltukları yan hava yastığı bulunan araçların ön koltuklarında kullanılmamalıdır. Kaza anında açılan hava yastığı koltuğa çarpıp, çocuğun ağır yaralanmasına hatta ölümüne bile neden olabilir.

İsofix ne demek Ekşi?

ks: “international standards organisations fix” yani iso sabitleme. son yıllarda yeni araçların hemen hemen hepsinde görülen bir özelliktir bu. bebek koltuklarını arabaya emniyet kemeri kullanmadan ve olabilecek en güvenli şekilde sabitlemek için geliştirilmiş bir standarttır.

Hangi marka oto koltuğu almalıyım?

Isofixli Oto Koltuğu Modellerinin Karşılaştırması

Marka/Model Öne Çıkan Özellik
Joie Every Stage Fx oto koltuğu Isofix, Top Tether ve emniyet kemeriyle bağlanabilmesi
Chicco Go-One Isofix oto koltuğu Başlık ve emniyet kemerinin aynı anda ayarlanabilmesi
Kraft Duo Fix Isofixli oto koltuğu Öne ve arkaya doğru kullanılabilmesi

Bebek oto koltuğu ne tarafa takılır?

Bütün çocuklar için en güvenli yer arka koltuktur. Çocuk koltuğu kolayca monte edilebilecekse, çarpma noktasından en uzak yer olan arka koltuğun orta kısmına takılması tavsiye edilmektedir.

Bebek oto koltuğu 9 18 mi 9 36 mı?

9-18 kg her zaman daha ideal. 9-36 kg ürünler genellikle 2. araç için üretilir ve üzerlerinde 5 nokta emniyet kemeri olmaz, güvenlik yastığı olur. Her çocuk da oturmuyor maalesef o yastıkla. Ayrıca yatış olarak da çok konforlu olmazlar.

Bebek oto koltuğu zorunlu mu?

bebek-oto-koltuğu-zorunlu-mu

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’ na göre boyu 150 santimetreden kısa ve 36 kilogramdan daha az kiloya sahip olan çocukların seyahati esnasında çocuk oto koltuğu kullanımı zorunludur.

Oto koltuğu ne zamana kadar kullanılır?

HANGİ YAŞA HANGİ KOLTUK ? 4 yaşına kadar (10-18 kg) hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı. Bunlar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilebilir. Çocuk mümkün olduğu kadar uzun süre, 0-12 aylık dönemde olduğu gibi, oto koltuğunda yüzü arkaya bakacak şekilde seyahat etmeli.

Çocuğun ön koltukta oturma yaşı kaç?

Çocuk 4-8 yaş arasında ise araba koltuğu ya da yükseltici ile oturmalıdır. Çocuk 8-12 yaş arasında ya da boyu 145 cm ise erişkin tipi emniyet kemeri kullanabilir. 12 yaşından küçük çocuklar ön koltukta oturamaz. Bebek ve çocuklar arabada yalnız bırakılmamalıdır.

Oto Koltuğu ortaya bağlanır mı?

Eğer bebek koltuğu arka ortaya doğru bir teknikle monte edilir, emniyet kemeriyle doğru sabitlenirse çocuğun kaza esnasında ön camdan fırlaması söz konusu olmaz. Bu açıdan bebek koltuğunun ortada olması daha güvenlidir. Ancak koltuğun çok iyi monte edilmesi ve emniyet kemerinini doğru bağlanması gerekir.

Maybe you are interested in:

ıslak ne demek?

Related searches

 1. isofix aparatı
 2. isofix oto koltuğu
 3. Isofix Bebek Koltuğu
 4. İsofix ne Demek
 5. immobilizer nedir
 6. E Bebek Oto Koltuğu
 7. İmmobilizer nedir
 8. İsofix oto koltuğu Nedir

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu