Blog

Intercooler Nedir? Ne İşe Yarar?

Araba motorları, verimli çalışması için soğutma gerektiren sıcak hareketli parçalardan oluşur. Motor soğutma denilince akla ilk gelen sistem radyatör olsa da özellikle yüksek performanslı araçlarda intercooler adı verilen başka bir mekanizma kullanılmaktadır. 1.2 litre turbo benzinli motora sahip yeni Corolla Hatchback’te de kullanılan sistem hakkındaki şüphelerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Intercooler Ne İşe Yarar?

Intercooler olarak da bilinen intercooler sistemleri sadece süperşarjlı ve turboşarjlı motorlarda kullanılır. Bu tip yüksek beslemeli motorda, motora verilen basınçlı hava miktarı artırılarak daha yüksek performans elde edilir. Türbinden çıkan basınçlı hava sıcak olduğu için motora girmeden önce soğutulması gerekir. Intercooler sistemi ayrıca sıcak havanın motora girmeden önce soğutulmasını sağlar.

Normal atmosferik basınçlı bir motorda, yanma odasına giren hava basıncı ideal seviyede olduğu için ara soğutucuya gerek yoktur. Öte yandan turboşarjlı bir motor hava basıncını artırarak çalıştığı için intercooler mekanizması motorun sağlığı ve performansında önemli rol oynar.

Otomobillerde turboşarjlı ara soğutucuların kullanılması aşağıdaki nedenlerden dolayı kaçınılmaz hale gelmiştir:

 • Sıcak hava daha az yoğun olduğu için birim hacim başına daha az oksijen molekülü içerir. Bu, motorun belirli bir strokta çalışması için daha az hava gerektiği anlamına gelir ve bu da daha az güç üretimi ile sonuçlanır.
 • Türbinden gelen sıkıştırılmış sıcak hava, silindir sıcaklığını da arttırır ve bu da yanma odasında daha erken bir patlamaya neden olabilir.

Intercooler Çeşitleri Nelerdir?

Yüksek performanslı otomobillerde motorun hava sıcaklığını düşürmek için iki tip ara soğutucu kullanılmaktadır.

Hava-Hava Intercooler

Havadan havaya soğutucu modeller, türbinden çıkan sıcak basınçlı havayı soğutmak için atmosferik havayı kullanır. Soğutma işlemi, araç hareket ederken dışarıdan gelen hızlı hava akımı ile sağlanır.

Avantajları:

 • Mekanizması hafif olduğundan ve ek bileşen içermediğinden montajı kolay ve ucuzdur.
 • Sıvısız çalıştığı için sızdırma olasılığı ortadan kalkar.
 • Hava akışı iyi olduğu sürece soğutma performansını verimli bir şekilde gerçekleştirebilir.

Dezavantajları

 • Verimliliği ortam hava sıcaklığına bağlı olduğundan, sıcak mevsimlerde performansı düşebilir.
 • Intercooler’ın emdiği hava miktarı kadar verimlilik gösterebilir. Bu nedenle atmosferik basıncın düşük olduğu yüksek irtifalarda tam performansını gerçekleştiremez.
 • Hava akış yoluna monte edilmesi gerektiğinden montaj aşamasında hareket serbestliğini kısıtlar.

Hava-Su Intercooler

Hava-su intercooler tipinde, sıcak havayı soğutmak için su kullanılır. Ara soğutucudan çekilen su, hortumdan geçen havanın ısısını emerek çalışır. Isıtılan su, soğutucuya dönmeden önce başka bir radyatör tarafından tekrar soğutulur.

Avantajları:

 • Türbinden çıkan havayı daha kısa yoldan soğutarak yüksek performans ve minimum basınç kaybı sağlar.
 • Buz küpleri veya diğer kimyasallar kullanıldığında soğutma verimi kısa sürede olağanüstü değerlere ulaşabilmektedir.
 • Intercooler hortumları hat boyunca herhangi bir yere monte edilebilir ve küçük tasarım motorlarda yerden tasarruf sağlar.

Dezavantajları:

 • Kurulum sırasında su pompaları, tanklar ve ısı eşanjörleri gibi birçok aksesuar gereklidir.
 • Sistem daha karmaşık olduğu için su kaçağı gibi sorunlar doğal olarak görülebilmektedir.
 • Uzun süreli sert sürüş sırasında artan ısı emilimi nedeniyle iş verimliliği düşebilir.

Intercooler Arızası Nasıl Anlaşılır?

Ara soğutucu ile motor arasındaki ara soğutucu hortumu zamanla sızdırarak basınç kaybına neden olabilir. Turbo havadaki yabancı cisimlerin neden olduğu intercooler arızasını anlamak için aşağıdaki belirtileri takip edebilirsiniz:

 • Ara soğutucuda bir delik varsa ne olacağını merak ediyorsanız, sızıntı yapan bir hortum motorun zengin çalışmasına neden olabilir. Bu, motorun iyi çalışmadığı ve egzozdan siyah duman geldiği anlamına gelir.
 • Hava-su intercooler sisteminde oluşan mineral birikintileri motora giren havanın sıcaklığını artırarak boğulmasına neden olabilir.
 • Ara soğutucu arızalandığında, turbo motor basınç kaybını telafi etmek için normalden daha hızlı döner. Bu, motora sağlanan desteğin optimal seviyelerin altında tutulmasıyla sonuçlanır.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu