Soru ve cevap

Immobilizer ne demek?

Araçlardaki immobilizer ne işe yarar?

“Immobilizer nedir?” sorusuna verilecek en basit yanıtlardan biri, elektronik güvenlik devresi olduğu yönündeki tanımlamadır. Anahtarın içerisinde yer alan çip, aracın motor kontrol ünitesi tarafından kontrol edilerek arabanın çalışması sağlanır.

İmmobilizer bozulursa ne olur?

i̇mmobilizer-bozulursa-ne-olur

Chip içerisinde bulunan kod yalnızca o arabayı çalıştırabilir. Bu sebeple immobilizer bulunan araçlar düz kontak ile çalıştırılamamaktadır. Düz kontak yapıldığı takdirde araç marş basacaktır. Ancak ateşleme yapmayacak ve bu sayede motorunuz çalışmayacaktır.

Araç immobilizer arızası neden verir?

IMMOBILIZER ARIZASI BELİRTİLERİ NELERDİR? Immobilizer sistemi aracın kontak anahtarının sıvıyla teması, yere sert düşürme yada kullanım ömrünü tamamlaması sebepleriyle sistem arızası çıkarabilir. Eğer ki kontak anahtarını araca yerleştirdiğinizde; Anahtarı çevirdiğinizde kadrandaki ikaz ışıklarının geç yanması

Araç immobilizer arızası nasıl giderilir?

Bu tür bir arıza durumunda öncelikle yedek anahtarınız ile aracınızı çalıştırmayı denemeniz gerekir. Aracınız çalışıyorsa en yakın oto anahtarcıya giderek immobilizer anahtarın tamirini yaptırmalısınız. Ayrıca teknik servisleri de tercih edebilirsiniz.

Arabada immobilizer olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Hiçbirşey bulamazsanız da anahtarınızı çipsiz olarak kopyalatın, kopya anahtar aracı çalıştırmazsa immobilizer var demektir.

İmmobilizer olan araç çalınır mı?

İmmobilizer otomobillerin araç çalıştırma (kontak) sistemine takılan elektronik bir devredir. Bu elektronik devrenin bir parçası arabayı çalıştıran kontak anahtarı içindedir ve bu parça tamamlanmadan motor çalışmaz. Bu nedenle İmmobilizer olan otomobiller, “düz kontak” yapılamaz ve çalınmaları çok daha güçtür.

İmmobilizer nerede bulunur?

İmmobilizer Anahtarın Çalışma Prensibi Anahtarın içinde elektronik bir çip bulunur, anahtarı kontağa taktığınızda veya anahtar ile araç içinde bulunduğunuzda (anahtarsız akıllı anahtarlar için geçerli), anahtarın içindeki elektronik çip aracın immobilizer sistemine bir kod gönderir.

İmmobilizer anahtar ne kadar?

İmmobilizer sistemi sayesinde otomobiller düz kontak ile çalıştırılamaz. İmmobilizer sistemi bulunmayan araçların anahtarları 50-100₺ gibi bir fiyata yaptırılabilmektedir.

İmmobilizer anahtar pili biterse ne olur?

araba anahtarında bulunan bir çipten gelen sinyal olmadan arabanın çalışmamasını sağlayan sistemdir bu. böyle olunca araba anahtarındaki çip çalışmazsa veya anahtar içindeki pil biterse araba çalışmaz demektir.

İmmobilizer iptal edilirse ne olur?

i̇mmobilizer-iptal-edilirse-ne-olur

Motor Çalışmayabilir, Kilitleme Sorunları oluşabilir, Kontak Anahtarı Dönmeyebilir, Kilit Açma Sorunları gibi problemler yaşanabilir.

İmmobilizer nasıl devreye girer?

Immobilizer aracın anahtarını kontrol ediyor. Aracınızın gerçek anahtarı ise aracın beynine "Bu gerçek arahtar, arabayı çalıştırabilirsin" diyor. Aracın beyni de tamamdır diyor ve arabanın çalışmasına izin veriyor. Eğer immobilizer olan bir araçta arabanız çalışıyorsa immobilizer çalışıyor demektir.

Araba neden kendini kilitler?

Aracınız tam olarak sabitlenmemiş olabilir.(el freni kaçırması vs.) Siz araçtan indikten sonra hareket edip tekerlekler engelle karşılaşmış olabilir. Bu durumda direksiyon kilitlenecektir. Sistemde bir arıza olabilir ve mekanizma kontak anahtarını görmüyor olabilir.

İmmobilizer lambasi neden yanar?

i̇mmobilizer-lambasi-neden-yanar

Bilgisayar bir eşleşme bulursa motorun çalışmasına izin verir. Fakat anahtar ile eşleşme tespit edilmezse, motor çalışmaz veya iptal olmadan önce birkaç saniye çalışabilir. Sistemin nasıl tepki verdiğini sürücüye bildirmek için gösterge panelinde bir uyarı ışığı yanar.

Anahtar ışığı neden yanar?

Işığın sarı renkte yanması kontak anahtarında bir arıza olduğunu gösterir. Fakat aracı stop etseniz de tekrar çalışabilir (çalışmama riski her zaman vardır). Kırmızı ışık ise aracı stop ettiğiniz taktirde hiç bir şekilde çalıştıramayacağınız anlamına gelir.

Arabada kilit işareti ne anlama gelir?

arabada-kilit-işareti-ne-anlama-gelir

Fiat araçlarda kilit işareti yada asma kilit şeklinde adlandırabileceğimiz bir uyarı işareti alıyorusanız immobilizer sorunuyla karşı karşıyasınız demektir.

İmmobilizer anahtar nasıl yapılır?

i̇mmobilizer-anahtar-nasıl-yapılır

Öncelikle cihazdan araç marka ve modeli seçilerek yeni anahtara sistem özellikleri aktarılmaktadır. Sonra sistem, anahtarı araca takarak 5 defa kontak çevrilir. Bu işlemi sizin yapmanız istenir. İşlemi takip ettikten sonra anahtar cihaza yeniden takılarak çiğin özellikleri onaylanır yani doğrulanır.

İmmobilizer kilit ne demek?

i̇mmobilizer-kilit-ne-demek

Immobilizer Nedir? Immobilizer, 1944 senesinde Frank Marugg tarafından icat edilen bir sistem. Günümüzde araba hırsızlıklarına karşı önlem olması amacıyla tüm otomobil üreticileri tarafından kullanılıyor. Türkiye’de çipli oto anahtarı sistemi olarak da anılıyor.

İmmobilizer sonradan takılır mı?

Hırsızlık olaylarına karşı oldukça etkili olan immobilizerler çoğu yeni model otomobilde standart özellik olarak geliyor. Sistem eski model araçlara da sonradan eklenebiliyor.

İmmobilizer nasıl düzeltilir?

İmmoblizer Nasıl Sıfırlanır?

 1. Aracınızın kendi anahtarını kontağa takın ve kontağı açın. (Çalıştırmayın, tüm ışıkların yandığı konumda olsun.)
 2. Daha sonra anahtar takılıyken “kilit açma” tuşuna basılı tutun. Araçta arıza kaydı gidince anahtarı çıkarın.
 3. Sonrasında anahtarı takın ve marşa basın.

Kumanda pili bitince araba çalışır mı?

Kilidin bozulmasına kadar giden oksitlenmenin düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Kumandamızın pili bittiğinde manuel kilit sisteminde çalışmıyorsa araç sahibi büyük mağduriyetler yaşayabilir. Yeni model araçlarda aracın kumandasının pilinin bitmesine yakın araç uyarı veriyor ama eski araçlar bunu yapmıyor.

İmmobilizer şifresi nasıl değiştirilir?

Araç kapı kilidinin ve araç immobilizer beyni sökülerek bilgisayar yardımı ile anahtar şifresi kopyalanacaktır. Daha sonrasında, bilgisayar ortamındaki bilgiler ışığında oto anahtarınız üretilecektir. Bu işlem sonrası araç kilidiniz ve immobilizer beyni yerine takılacaktır.

Anahtarı kaybolan araba nasıl çalıştırılır?

anahtarı-kaybolan-araba-nasıl-çalıştırılır

Kaybederseniz: Akıllı araba anahtarı kaybolursa, İmmobilizer’li anahtar gibi bir yedek anahtarınız yoksa, aracınızı bayiye yada oto anahtarcıya çekmeniz ve ardından yeni anahtarın araç sistemi ile eşleştirilmesi gerekir.

Araba anahtarı kaç para?

araba-anahtarı-kaç-para

Kabaca söyleyecek olursak, yedek bir araba anahtarı yaptırmanın maliyeti ortalama 120₺ ile 1000₺ arasındadır. Tabi anahtarlarınız tamamı kayıp ise bu ücret 3 katına kadar çıkacaktır.

Bir arabanın yedek anahtarı olmazsa ne olur?

Bu işlemi oto anahtarcılarına ya da yetkili teknik servislere başvurarak yaptırabilirsiniz. Ancak yedek anahtar yaptırmak da maliyetli bir işlemdir. Anahtar eksikliği kasko açısından da bir sorundur. Kasko şirketleri, yedek anahtar yoksa sigorta yapmamakta ya da çalınma sigortasını kapsam dışında bırakmaktadır.

Kırmızı kod anahtarı nedir?

kırmızı-kod-anahtarı-nedir

Motorlarda bulunan kırmızı anahtar direkt olarak motorun beynine hükmeden ve elektronik programlamalar ile bilgilerde ruhsat görevini görür. Kaza anında dahi araca işlem yapılırken yetkili servis tarafından istenilen bu ürün olmazsa olmaz niteliğindedir.

Yedek anahtarı olmayan araç alınır mı?

Yedek anahtar yoksa yetkili bir anahtarcıdan yedek anahtarını almalısı gerekir. Zaten kasko açısından da yedek anahtar çok önemli." dedi. Topçu, "Yedek anahtarının olmaması aracın risk içermesine sebep olur.

Kontak değişimi ne kadar?

kontak-değişimi-ne-kadar

Kontak termiği tamiri 150-200 lira arasında bir paraya yapılmaktadır. Sökme takma işçilik ücreti ile birlikte 500 – 600 lirayı bulacaktır. Ancak termiği bulduysanız kontak termiği fiyatı marka ve modele göre 250 ile 750 lira arasında değişmektedir.

Araç anahtarı neden çalışmaz?

araç-anahtarı-neden-çalışmaz

Aracınıza bindiniz ve anahtarı kontağa taktınız. Fakat aracınız çalışmadı diyelim. Bu sorunun en çok karşılaştığımız nedenlerinden biri de anahtarın içerisinde bulunan çipin (elektronik devrenin) hasar görmesi veya arızalı olmasıdır.

Araba kumanda pili neden çabuk biter?

muhtemelen pil kontakları arasında kısa devre vardır ya da düşük bir ihtimal anahtar cebinizdeyken vs. düğmeleri basılı kalıyordur, yoksa imkanı yok 1 haftada bitmesinin.

Yedek anahtar Neden çalıştırmıyor?

muhtemelen aracınızı bilgisayara bağlayıp o kodu okutabilirler immobilizer bir şifredir. kullandığınız anahtarda şifre yüklüdür anahtar şifreyi açarsa çalıştırır. fakat yedek anahtara o yazılı şifreyi yüklemedikleri için çalıştırmaz aracı.

İmmobilizer var mı?

aracın kontağını açtığınız zaman göstergelerde bir anahtar işareti yada bir CODE yazısı hemen yanıp sönüyorsa immobilizer var demektir.

İmmobilizer nasil birsey?

Immobilizer sistemi yalnızca anahtar ile aracın açılıp kapanacağını belli eden sistemdir. Yeni nesil araçların tümünde immobilizer sistemi bulunmaktadır. Immobilizer sistemi güvenlikli sistemlerdendir. Özellikle otomobil ve diğer motorlu araçların hırsızlığının önüne geçilmesi için immobilizer sistemi bulunur.

Kontak termiği bozulursa ne olur?

kontak-termiği-bozulursa-ne-olur

Oluşan bu sorun kontak anahtarını işlevsiz kılarak; aracınızı kullanmaya engel olabilmektedir. Anahtar döner ancak araç çalışmaz. Bu durumda sorunlu olan parçanın kontak termiği olma ihtimali bir hayli fazladır. Kontak termiği, kontağın en arka bölümünde bulunan ve kontaktaki elektrik işlerini yapan parçadır.

Araç koruma sistemi arızası ne demek?

Araç koruma sistemi arızası: Bu lamba araçta bulunan koruma sisteminin düzgün çalışmadığı durumlarda yanar. Dizel filtresinde su var: Yağmur ve benzeri durumlarda ya da yıka sonrasında dizel filtresine herhangi bir su kaçması durumunda bu işaret lambası yanar.

Seyir halindeyken direksiyon kilitlenmesi neden olur?

Direksiyon kilidi de araç park halindeyken oto hırsızları tarafından çalınmasının önlenmesi amacıyla yapılmış bir güvenlik mekanizmadır. Bu mekanizma sayesinde anahtar kontak üzerinde olmadığı zamanlarda direksiyon dönmez ve belli bir noktada kilitlenip kalır.

Direksiyon kilidi ise yarar mı?

Direksiyon kilidi de araçların park halindeyken çalınmasını önlemek amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistem otomobilin anahtarı kontak üzerinde değilken direksiyonun döndürülmesini engeller ve belli bir noktada kilitlenmesini sağlar.

Direksiyon kilidi nasıl açılır?

direksiyon-kilidi-nasıl-açılır

Direksiyon Kitlenmesi Nasıl Açılır? Direksiyon kitlenmesi durumu başınıza geldiğinde panik yapmanıza gerek yok. Araç anahtarını kontağa yerleştirerek direksiyonu hafifçe sağa ve sola oynatırsanız sorununuz çözülecektir. Eğer aracınızda start-stop varsa start tuşuna basın ve birkaç saniye bekleyin.

Arabada code ne demek?

Araçta kontak anahtarı çıkartıldığında, otomatik olarak devreye giren bu sistem ile hırsızlığa karşı ekstra koruma sağlanmaktadır. İmmobilizer sistemin diğer ismi şifre (code) sistemidir. Bu şifre sistemi ile elektronik olarak motor bloke edilmektedir.

Araba da kontak ne demek?

Kontak anahtarı, bir aracın elektrik sisteminin kontrol edilebilmesine imkân tanıyan eleman.

Arabada sarı ışık ne anlama gelir?

Motor arıza lambası sarı yanıyor: İkaz ışığı sarı renkliyse, motorun çalışmasında ciddi sıkıntılar var ve arıza moduna geçiş yapılmış demektir. Arıza modu, motorun zarar görmemesi için devreye giren bir sistemdir.

Araba çalıştıktan sonra hangi göstergeler söner?

Akü, abs, motor yağı vs. ışıklarının sönmesi beklenir, sönmezse zaten sorun var demektir. Bu ışıklar yarı kontak yapınca yanar birkaç saniye sonra sönmesi gerekir. Benzinli yada dizel farketmez yalnız aracın teknolojisine göre farklılık olabilir.

Araç gösterge panelinde neler var?

Her aracın bir araç gösterge paneli bulunmaktadır. Bu panel üzerinde sürekli olarak görülebilecek şekilde yerleştirilen hararet, devir, hız, yakıt, kilometre sayacı gibi göstergeler bulunur. … Arıza lambaları;

 1. Uyarı
 2. Güvenlik.
 3. Aydınlatma.
 4. Genel.
 5. Gelişmiş işaretler olarak kategorilendirilmektedir.

Göstergede ünlem işareti ne demek?

Genellikle yeni teknoloji otomobillerin araç gösterge panelinde bulunan, ünlem şeklinde olan bu işaret; lastiklerin herhangi birindeki basınç kaybı için olan uyarı ışığıdır. Lastiklerinizin basıncının sürekli olarak kontrol etmenizin önüne geçen bu ikaz lambası, olası bir kazanın da engellenmesini sağlar.

Anahtar işareti ne anlama gelir?

Mitolojide bilgeliği, başlangıcı, yeni fırsatları ve sonu temsil eden anahtar sembolü, günümüzde de benzer anlamlarla yaygın olarak kullanılır. Anahtar güçlü bir sembol olduğu için tılsım aracı olarak da kullanılır. Kahve fallarında çıkan anahtar sembolü, ev veya araba almak isteyenler için büyük bir umut olur.

Arabada ünlem işareti neden yanar?

Hidrolik Direksiyon Uyarı Işığı Bu işaret araçta ünlem işaretinin yanında kırmızı veya sarı renkli bir direksiyon simgesi ile birlikte yanıp söner. Bu işaret aracınızda hidrolik direksiyon yağının az kaldığını ya da hidrolik direksiyonun devre dışı kaldığını gösterir.

Maybe you are interested in:

hızı etkileyen faktörler?

Related searches

 1. İmmobilizer arızası Nasıl giderilir
 2. İmmobilizer arızası Nedir
 3. immobilizer arızası
 4. İmmobilizer Ne Demek
 5. Renault immobilizer arızası
 6. Volkswagen immobilizer arızası
 7. Ford Focus immobilizer arızası
 8. İmmobilizer ışığı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu