Soru ve cevap

Ikonik ne demek?

Yani ikonik kelimesi kelime türü bakımında sıfattır. Genelde kullanımı için müzikal eserle ön plana alınır. Müzikal ya da sanatsal eserler için …

Ikonik in anlamı nedir?

İkonik anlamı bakımında simgesel demektir. Yani bir janranın ya da bir oluşumun simgesi anlamında kullanılır. Müzikte de bir müzik türünün ikonik olması onun simgeselliğini vurgular. Bu bakımdan onun bu janra ile anıldığını belirtir.

Ikonik bir insan ne demek?

İkonik; sosyal medyada, televizyonda veya günlük hayatta hemen herkesin karşılaştığı bir kavramdır. Bir ismin tanımlanmasında kullanılan bu kelime simgesel anlamına gelir. Yani bir oluşumun simgesi olarak adlandırılır. Bir kişiyi veya yapıyı tek başına ifade eden simgelere verilen isimdir.

Ikonik fotoğraf ne demek?

Bir fotoğrafın ikonik fotoğraf olabilmesi klasik bir fotoğrafın -yani doğrudan fotoğrafın- ancak tüketim bağlamlarında izleyici ile belli bir süre için buluşmasından, izlenmesinden sonra gerçekleşir.

Ikonik ürün ne demek?

Daha açıklayıcı olmak gerekirse ikonik ikondan türeyen bir kelimedir ve bir üründen, nesneden özellikle bir markanın temsilcisinden bahsedilirken kullanılır. Ayrıca dilimizde en çok kullanılan anlamı olarak; bir modayı, bir akımı, bir dönemi gibi bünyesinde barındıran bir kişiden söz edilmesidir.

Ikonik nedir Ekşi?

ikonlaşmış, bir türün/dönemin temsilcisi haline gelmiş. duruma göre gelenekselleşmiş anlamına da gelebilir. belirli geleneklere, göreneklere göre yapılmış tasarımlar.

Ikonlaşmak ne demek?

ikon haline gelmek. “hollywood’un ikonlaşmış isimlerinden robert de niro…” pazarlanmak neticesinde olur.

Ikonik mi iconic mi?

İkonik kelimesi İngilizce’den dilimize geçmiş popüler kelimelerden biridir. İngilizce de “iconic” olarak yer alan kelimenin kökeni ikon kelimesinden gelmektedir. İkon bir düşünceyi, bir yapıyı, bir kişiyi tek başına ifade eden, belirten simgelere verilen ortak bir addır.

Moda ikonu ne anlama gelir?

Kendi tarzını oluşturarak trend yaratan ve bu trendin öncülüğünü yapan kişilere moda ikonu denilir. Bu moda ikonu kişiler, arkasında birçok hayran kitlesi oluşturmakta ve hayranları tarafından taklit edilmektedir.

Epik olmak ne demek?

Epik kelimesi Türkçeye Fransızca üzerinden geçmiş sözcüklerden biridir. Artık yerleşik olarak kullanılan bu kelimenin TDK ya göre anlamı ise, ‘destansı’ şeklinde karşılık buluyor.

Elit bir yer ne demek?

Elit kelimesi daha çok toplumun sosyetik kısmı için kullanılır. Elit konuşma dilinde etkin mevkilerde bulunan itibarlı kesim için söylenmektedir.

Ikonik ne demek Mimari?

Türemiş bir kelime olan ikonik, ‘ikonik yapılar’ kelimesiyle beraber kullanılmıştır. İngilizceden türeyen bu kelime, belirli yapıları ve şekilleri ifade eden simgelere verilen isimdir. İkonik kelimesi ikonik yapılar ve modeller yaklaşımıyla mimarlık sektöründe de sıklıkla kullanılmıştır.

Tasarımda ikon ne demek?

İkon; bilgisayarlar ve web dünyası içerisinde bir hayli sıklıkla kullanılmakta olan ve herhangi bir şeyi görsel olarak ifade etmeye yardımcı nitelik barındırmakta olan görüntü dosyalarına verilen isimdir.

Ikonik yöntem nedir?

2 İKONİK (BİÇİMSEL) YÖNTEM İKONİK YAKLAŞIM: Bir obje veya olgunun belirgin görünümlerinin görsel tanıtımını yapma ve görsel benzerlikler kurma yolunu kullanan tasarım ilkesidir.

Ikonik marka ne demek?

Sonuç İnsanlar, bir markanın satın almaya değer olmasının sebebinin, ürün, fiyat, yer veya promosyondan çok daha büyük bir şey olduğuna, bunları aşan, tüketicinin değerlerine paralel, bir anlatı olduğuna inandığı anda, ikonik bir markanın temelini atmışsınız demektir.

Cringe anlamı ne demek?

cringe-anlamı-ne-demek

İngilizce bir kelime olan cringe, Türkçe’de “yalakalık”, “yaltaklanma” gibi anlamlara geliyor. Yaltaklanma kelimesinin manası ise; bir kişiye ya da bir gruba hoş görünmek için uygunsuz, yapmacık ve onur kırıcı yani utanılacak tavırlar sergileme şeklinde özetlenebilir.

Ironik Zeka Nedir?

sanılanın aksine gücünü ve etkileyiciliğini yaratıcısından değil; yaratıcısından bağımsızlaşabilme, yaratıcısı olmadan da başka sahipler bularak kendi varlığını sürdürebilme ve bir şekilde yaratıcısını geri plana itebilme potansiyelinden alan bir düşünce sanatıdır.

Yüksünmeden ne demek?

Yüksünmek, TDK sözlük anlamı ne olduğu merak edilen ve internetten araştırılan kelimelerden biridir. Yüksünmek, dilimizde sık sık kullanılan bir kelimedir ve tembellik etmek ya da üşenmek, bir şeyi yaparken ertelemek istemek anlamlarına gelir.

Ikoncan kelime anlamı nedir?

Sözcük de buradan hareketle ‘tapılan, yolu izlenen, öncü, yüce’ anlamlarında kullanılır olmuştur. Sözcüğün günümüzde kullanılan diğer bir anlamı da, bilgisayarlarımızda masaüstüne yerleştirdiğimiz ‘kısa tuş resimleri’.

Sofiler kime denir?

Varoluşun ve kainatın sırlarını araştıran, zamanının çoğunu ibadet ve zikirle geçiren kişilere sofi denir. Divan edebiyatında birçok şair, bu kelimeyi ”sufi” şeklinde kullanmıştır.

Trend oldu ne demek?

Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı zaman trend olmak kelime grubu, ‘eğilim gösterilen bir durum hakkında popüler hale gelmek’ şeklinde karşılık bulabilir. Bu anlamı ile beraber herhangi bir moda giyim ya da bir eşya ve pek çok konu üzerinden ele almak mümkün.

Icon nasıl olunur?

10 adımda nasıl moda ikonu olunur

  1. PARAYLA ALINMAZ. STİL sahibi olmakla modayı takip etmek aynı şey değil. …
  2. GÜLÜNÇ OLMAYIN. …
  3. YAŞA GÖRE STİL DE DEĞİŞİR. …
  4. DERGİLERİ TAKİP EDİN. …
  5. TAKLİTTEN KAÇININ. …
  6. GARDIROP DETOKSU. …
  7. AKSESUARLARI gardırobunuzdan eksik etmeyin ve onları yenilemeyi unutmayın. …
  8. SAHTEDEN UZAK DURUN.

İkon yapmak nedir?

i̇kon-yapmak-nedir

İkon, bilgisayarlar ve web dünyası içerisinde sıklıkla kullanılan ve herhangi bir şeyi görsel olarak ifade etmeye yardımcı olan görüntü dosyalarına verilen addır.

İkon ne demek vikipedi?

İkon (bilgisayar), bilgisayarda bir dosyayı, dizini veya uygulamayı simgeleyen resim, görüntü. İkon (din), Hristiyan Ortodoks mezhebinde dinî içerikli resimler.

Mübalağa ne demek?

Mübalağa (Abartma) Söz Sanatı Mübalağa (Abartma): Bir özelliğin ya da durumun olduğundan daha çok gösterilmesidir. Abartmanın oluşması için, söz konusu özelliğin, mantığın sınırlarını zorlayacak biçimde büyütülmesi gerekir. Böylece mecaz da oluşur.

Tipik olarak ne demek?

Tipik kelimesi çok özgün olan biri demektir. Öte yandan tipik, bir kimseyi veya nesneyi niteleyen, karakteristik anlamına geliyor.

Epic mi epik mi?

almancadaki epik ile ingilizcedeki epic’in karistirilmamasi gerekir. almanlar epic’in karisiligi olarak epos kullanir edebiyat yazilarinda. zira epik almanca’da siir (lirik) ve dramayla beraber ücüncü en yaygin kullanilan formdur.

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu