Soru ve cevap

Hgs ne demek?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinde ödemenin pasif RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi kullanılarak …

OGS ve HGS ne demek?

OGS’nin açılımı Otomatik Geçiş Sistemi’dir ve araç içine yerleştirilen elektronik bir cihaz sayesinde köprü ve otoyollardan duraksamadan geçmeyi sağlarken. HGS, ise Hızlı Geçiş Sistemi olan yeni sistemdir. KGS’nin yerini alması planlanan HGS karayollarında nakit para tahsilatını sonlandıracaktır.

HGS nin açılımı nedir?

hgs-nin-açılımı-nedir

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinde ödemenin pasif RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi kullanılarak gerçekleştirildiği Türkiye’de 17 Eylül 2012 tarihinde kullanılmaya başlanan bir ücretlendirme sistemidir.

PTT HGS ne demek?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki tüm Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinden alınan geçiş ücretlerinin geçmişten günümüze süregelen biletli gişelerden tahsili yerine radyo frekansı ile tanımlama sistemi üzerinden biletsiz veya temassız şekilde sürücülerden tahsil edilmesi sistemidir.

HGS ücreti ne kadar 2022?

hgs-ücreti-ne-kadar-2022

HGS ürün satış ve bakiye yükleme işlemleri PTT işyerleri, anlaşmalı GSM şirketleri, anlaşmalı bayilikler, anlaşmalı petrol şirketleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılıyor. PTT işyerleri tarafından satılan HGS ürünlerinden etiket ücreti 15 TL, kart tipi etiket ücreti ise 30 TL.

HGS olmadan otobandan geçilir mi?

Trafikteki ücretli otoyol geçişleri için araçlardan ücret alınmaktadır. HGS aboneliğiniz olmadan geçiş yaptıysanız, 2 hafta içerisinde HGS hesabı açmalısınız. HGS hesabınız var ise bakiye yüklemeniz gerekecektir. Öte yandan HGS olmadan geçiş yaptıysanız, ceza ile birlikte ücreti ödemeniz gerekiyor.

HGS geçiş ücreti ne kadar?

hgs-geçiş-ücreti-ne-kadar

Tek yön olarak hesaplanan geçiş ücretleri 1. sınıf araçlar için 53 TL, 2. sınıf araçlar için ise 79,5 TL olarak değişiyor. Gece tarifesi için ise bu ücretler 1. sınıf araçlarda 26,50 TL, 2. sınıf araçlarda ise 39,75 TL oluyor.

Araç sahibi olmayan HGS alabilir mi?

HGS almak için PTT’ye, bankalara ve anlaşmalı satış noktalarına başvurulabiliyor. Bireysel başvurularda araç sahibinin nüfus cüzdanı ile araç ruhsatı veya ruhsatın fotokopisi aranıyor. Kurumsal başvurularda ise kurum adına düzenlenmiş vekaletname ile yine araç ruhsatı veya ruhsatın fotokopisi gerekiyor.

HGS almak zorunlu mu?

Karayolları Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğü’nce hazırlanarak 17 Eylül itibariyle kullanılmaya başlanan HGS, KGS’den farklı olarak gişelerden durmaksızın geçmeye imkan sağlıyor. 1 Ocak tarihi itibariyle de KGS’ler kalkıyor. HGS’ye ya da OGS’ye geçmek artık zorunlu.

OGS mi yoksa HGS mi?

ogs-mi-yoksa-hgs-mi

Eğer her gün köprüyü kullanmak zorundaysanız tercihinizi zaman konusunda avantaj sağlayan OGS’den yana kullanmanız daha mantıklı olabilmektedir. Köprüleri nadir olarak kullanıyorsanız fiyat olarak daha makul olan ve basit olan HGS sizler için daha iyi olabilir.

HGS yükleme ücretli mi?

PttAVM.com’dan alışveriş yapan müşterilerimizden HGS bakiye yükleme işleminden hizmet bedeli alınmamaktadır.

HGS hangi banka veriyor?

HGS Etiket ve Kartları; VakıfBank Mobil ve İnternet Bankacılığı veya VakıfBank Şubelerinden temin edilebilirsiniz.

HGS yi hangi banka ücretsiz veriyor?

Dönüşüm kapsamında ücretsiz HGS etiketi alma hakkına sahip olan müşterilerimiz İşCep, İnternet Şubesi ve İş Bankası şubelerinden HGS etiketlerini ücretsiz alabileceklerdir.

HGS almak için ne yapmak lazım?

HGS ÜRÜNÜ ALMAK İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR? Bireysel başvurularda kimlik, ruhsat veya ruhsat fotokopisi ile PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapılabilir. Kurum üzerine alınacak ürün veya ürünler için Temsil Belgesi, araç ruhsatları veya ruhsat fotokopileri ile başvuru yapılabilir.

HGS kartı nasıl çıkarılır?

hgs-kartı-nasıl-çıkarılır

HGS çıkarmak için PTT şubesine giderken aracınızın ruhsatının yanınızda olması gerekir. PTT şubesinde görevlilere HGS çıkartacağınızı söylemeniz yeterlidir. Size verilen formu doldurup HGS’nizi kolayca alabilirsiniz.

HGS plaka okuyor mu?

HGS’de okuma tepeden oluyor ve plakayı okuyor. Vatandaşların yüzde 40’ı HGS etiketi olmadan geçiş yapmış bu yüzden plakaya bakılıyor. Etiketten araca ait bilgiler var. O bilgiler ve plaka ile doğrulanıyor.

HGS kaç gün süresi var?

HGS sistemlerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15(on beş) gün içinde HGS abonesi olunması veya mevcut HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiye yüklenmesi durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

HGS’den kaç km hızla geçilir?

Otomobil türü için hız limiti: 120 km. Minibüs türü için hız limiti: 100 km. Kamyonetler için hız limiti: 95 km. Kamyonlar için hız limiti: 90 km.

Araçta HGS olduğunu nasıl anlarız?

En çok tercih edilen bir başka yöntem ise telefonla HGS bakiyesi öğrenme. Telefon ile HGS bakiye sorgulama işlemi; 444 1 778 veya 0580 460 60 60 numaralı telefonlar aranarak yapılabilir. Araç sürücüleri ayrıca, bankaların mobil uygulamalarını kullanarak, HGS bakiyelerini sorgulayabilir.

HGS kartı hemen alınır mı?

PTT Şubeleri: Size en yakın PTT şubesini araç ruhsatı ve kimlik fotokopisi ile ziyaret ederek HGS etiketi satın almak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Sistem üzerinden gerekli işlemler yapıldıktan dakikalar sonra HGS etiketi temin ediliyor ve araç sahibine teslim ediliyor.

HGS nereden alınır?

HGS ürün satış ve bakiye yükleme işlemleri tüm PTT işyerleri, anlaşmalı GSM şirketleri, anlaşmalı bayilikler, anlaşmalı petrol şirketleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

HGS kartı nasıl kullanılır?

HGS Nasıl Çalışır? Aracın ön camına yapıştırılan etiket ya da kart gişedeki otomatik okuyucu tarafından algılanır, böylece aracın durmasına gerek kalmadan geçiş ücreti sistem tarafından aracın HGS bakiyesinden tahsil edilir.

HGS borç ödenmezse ne olur?

HGS Borcu Ödenmezse Ne Olur? 45 gün içerisinde ihlalli geçiş cezası ödenmezse, HGS geçiş ücretinin 4 katı kadar ödeme yapılması gerekir. Bu tutara her ay faiz uygulanır ve araç satışı yapmak istediğinizde sorun çıkabilir.

Yeni araba alınca HGS ne olacak?

Sattığınız araç üzerindeki HGS kartındaki bakiyeyi yeni bir karta aktarabilirsiniz. Aktarmak istediğiniz aracın plakasını da görevliye verip aynı formda transfer işlemi olduğunu bildirdiğiniz takdirde bir hafta içinde transfer gerçekleşecektir.

HGS para bitince ne olur?

HGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda 7 gün içerisinde yeterli tutar hesaba yatırılmadığı takdirde ilgili geçişler için tebligat işlemleri yapılacaktır. Yeterli bakiye olmadan yapılacak geçişler, yedi gün içerisinde hesaba yükleme yapılmaması durumunda 11 kat cezalı olacaktır.

HGS araç camına yapıştırmak gerekir mi?

HGS etiketinin aracın iç tarafından yapıştırılması şart. HGS etiketleri genellikle aracın içerisinden dikiz aynasının biraz aşağısına yapıştırılıyor. HGS sistemleri dikiz aynası hizasını rahatlıkla okuyabiliyor ve HGS bakiyesini düşebiliyor. Sistemin sağlıklı çalışması için etiketin doğru şekilde yapıştırılması önemli.

HGS yi ön cama yapıştırmak şart mı?

HGS ÜRÜNÜM VAR GEÇİŞLERİMDE KAÇAK UYARISI ALIYORUM NEDEN? Aracınız metalik cama sahip değilse; Etiketinizin deforme olup olmadığını, etiketinizin kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde aracınıza yapıştırıldığını kontrol ediniz ve aracınızın ön camında film olmamasına dikkat ediniz.

HGS olmadan nasıl geçilir?

HGS etiketiniz bulunmuyorsa, girişte Nakit gişelerinden bilet alıp, çıkış gişelerinde biletinizi gişe görevlisine vererek sistem tarafından hesaplanan ücreti Kredi Kartı/Banka Kartı/Nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Neden HGS’ye geçildi?

İş yükünün azaltılması ve verimliliğin artırılarak vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmesi adına 31 Mart’tan itibaren iki ayrı geçiş sistemi yerine tek geçiş sistemi uygulamasına geçilecek. 2021’de gişelerde HGS’de 563,1 milyon, OGS’de 71,6 milyon geçiş gerçekleşti.

HGS hangi araca ait?

Köprü ve otoyollardan geçişte kullanılan HGS ve OGS almak için araç sınıfları önem arzediyor. 1. sınıf araç kategorisinde otomobiller bulunurken, 2. sınıf araç minibüs, 3. sınıf araç, otobüs, 4. sınıf araç kamyon 5. sınıf araç tır, 6. sınıf araç motosiklettir.

HGS nin sahibi kim?

HGS’nin yenilenerek PTT’ye devredildiğini belirten İntetra şirketi Genel Müdürü Mehmet Ömerbeyoğlu, “HGS sistemindeki yazılımların tümünü milli yazılım haline getirip 3 ay içinde PTT’ye teslim etmeyi planlıyoruz” dedi.

Maybe you are interested in:

rodaj ne demek?

Related searches

  1. Hgs ne demek
  2. Hgs Nasıl Ödenir
  3. Ogs ne demek
  4. HGS borcu SORGULAMA
  5. HGS yükleme
  6. HGS SORGULAMA
  7. HGS ödeme
  8. Hgs nasıl ALINIR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu