Blog

F Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır? F Sınıfı Sürücü Belgesi Alma Yaşı, Şartları Ve Harç Fiyatı (2022)

 
F sınıfı ehliyet, bir tür traktör ehliyetidir. Bu tür bir izin aynı zamanda insanların M-Serisi araçları rahatça kullanmasına da yardımcı olur. Ehliyet kursu alarak böyle bir ehliyeti kolayca alabilirsiniz. İşte tüm detaylar. F sınıfı ehliyet almak isteyenler en az 18 yaşında olmalıdır.

 F Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

F sınıfı ehliyet, traktör kullanmak isteyenler içindir. 18 yaşını dolduranlar kolaylıkla F ehliyeti alabilirler. F sınıfı ehliyete sahip olanlar da rahatlıkla M sınıfı araç kullanabilirler.

 F Sınıfı Ehliyet Alma Yaşı Kaçtır?

F sınıfı ehliyet almak isteyenlerin en az 17 yaşında ve 18 yaşında olması gerekmektedir.

 F Sınıfı Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

F sınıfı ehliyet en az 17 yaşında ve 18 yaşında olmalıdır. F Sınıfı ehliyet almak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir; En az ilkokul mezunu olmak. Sürücü belgeleri süresiz olarak askıya alınmaz. Direkt F sınıfı ehliyet alacak olanlar; 20 saatlik trafik ve çevre kursu, 12 saatlik ilk yardım kursu, 10 saatlik motor ve araç teknolojisi kursu ve 10 saatlik direksiyon eğitimi kursu almaları gerekiyor. Aldıkları kurslar için test edilmek üzere yakalandılar. F sınıfı ehliyet sahibi ve A1-A2 sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyenlere 5 saat motor ve araç teknik kursu ve 10 saat direksiyon dersi verilir. F Sınıfı sürücü belgesi sahibi ve B Sınıfı belge almak isteyenler için 15 saat trafik ve çevre kursu, 6 saat motor ve araç teknolojisi kursları ve 20 saatlik kurslar sınava tabidir. F sınıfı ehliyet sahibi ve C, D, E sınıfı sertifika almak isteyenlerin; 15 saat trafik ve çevre kursu, 10 saat motor ve araç teknolojisi kursları ve 45 saat kurs almaları gerekmektedir. Doğrudan F sınıfı ehliyet alanlar için teori testinde ilk destek kursu için 30 soru, ulaşım ve çevre kursu için 40 soru ve motor ve araç teknolojisi kursu için 30 soru bulunmaktadır. Test süresi 130 dakikadır.

F Sınıfı Ehliyet Harç Fiyatı Ne Kadardır?

F sınıfı ehliyetin toplam maliyeti 2.200 Türk Lirasıdır. Ancak 1500 Türk lirası sürücü kursuna aittir. Kişiler direksiyon dersi almadan önce ders almak zorundadır. Toplam üç sınav yapıldı. Testi arka arkaya üç kez başarısız olursanız, ehliyet alamazsınız.

Sıkça Sorulan Sorular

F1 Hangi ehliyet?

A sınıfı ehliyet, traktör kullanmak isteyenler içindir. 18 yaşını dolduranlar kolaylıkla F ehliyeti alabilirler. F sınıfı ehliyete sahip olanlar da rahatlıkla M sınıfı araç kullanabilirler. F sınıfı ehliyet alma yaşı kaçtır?

F sınıfı ehliyet otomobil kullanabilir mi?

Bu lisansa sahip kişiler traktörlerin yanı sıra motorlu bisiklet yani moped de kullanabilirler. Ancak F sınıfı ehliyete sahip bu araçlar dışında araç kullanmak mümkün değildir. F sınıfı ehliyetler 10 yıl geçerlidir. Bu lisansı almak için herhangi bir deneyim veya deneyim gerekmez.

F2 ehliyet nedir?

b) F2 yetki belgesi: Uluslararası ve yurtiçi yolcu taşımacılığı alanında acentelik yapacaklara, verilir.

F sınıfı ehliyet nasıl alınır?

18 yaşını doldurmuş ilkokul diploması olan herkes traktör ehliyeti alabilir. Traktör ehliyeti alabilmek için öncelikle F sınıfı ehliyet veren bir sürücü kursuna kayıt olmanız gerekmektedir. Teorik eğitim aldıktan sonra merkezi ehliyet sınavına veya elektronik ehliyet sınavına girin.

Tır ehliyeti kaç para 2022?

2022 Yılı Sürücü Kursu Fiyatları
Ehliyet Sınıfları Sürücü Kursu Fiyatları Toplam
B->D1 Sınıfı (Minibüse Fark) 1850 TL 4208 TL
B->D Sınıfına (Otobüse Fark) 2900 TL 5258 TL
B->C Sınıfı (Kamyona Fark) 3560 TL 5918 TL
C,D->CE Sınıfı (Tıra Fark) 2580 TL 4938 TL
Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu