Soru ve cevap

Entegre ne demek?

Günlük yaşamda sıkça kullanılan entegre kelimesi Türk Dil Kurumu açısından ‘bütünleşmiş’ anlamı taşımaktadır. Diğer bir anlamı ile uyumlu …

Entegre etmek ne demek?

Entegre olmak bütünleşmek ve uyum sağlamak olarak tanımlanabilir. Entegre etmek ise birleştirmektir. Entegrasyon işleminin yapılması entegre edilmesi olurken işlemin kendisine entegre olmak denilebilir. Farklı sistemlerin bir arada çalışması entegre olmak terimine örnek olabilir.

Entegre ne demek örnek?

Entegre, üzerinde minyatürleştirilmiş aktif cihazlar (örneğin transistörler ve diyotlar) ve pasif cihazların (örneğin kapasitörler ve dirençlerin) olduğu, tek bir ünite olarak üretilen bir elektronik devre setidir. Entegre devre, bazen bir çip veya mikroçip olarak adlandırılabilir.

Entegre nedir Tıpta?

Entegre sistemle tıp öğrencisine basit ve küçük fonksiyonel ve yapısal üniteler sunulmakta, sonra giderek daha karmaşık insan organizması sistemlerine geçilmektedir. Bütün dersler ve laboratuar çalışmaları da konular açısından birbiri ile ilgili ve bağlantılıdır.

Entegrasyon ne anlama geliyor?

Türk Dil Kurumuna göre entegrasyon kelimesi, uyum ve bir araya gelebilme, bütünleşme olarak açıklanmaktadır. İnsanların uyumundan başka sistemlerinde uyumları bulunmaktadır. Entegrasyon sistemlerin uyumu içinde kullanılan kavramlardan biridir.

Entegre neden yapılır?

Entegre devre, tümdevre, yonga, kırmık, çip, mikroçip ya da tümleşik devre, genellikle silikondan yapılmış yarı iletken maddeler ile tasarlanmış metal bir levha üzerine yerleştirilen elektronik devreler grubudur.

Entegre bir toplum ne demek?

Bu ifadenin anlamı, bütüne ait iki parça olmak, uyum sağlamak ve bütünleşmek; ortak kimlik, fikir ve değerleri paylaşmak şeklindedir. Topluma entegre olmak bir topluluğun başka bir milletten, ırktan, dinden toplumla birleşmesi sonucu bu iki toplumun birbirine adapte olması ve kaynaşması manasına gelir.

Kaç çeşit entegre vardır?

Kullanım amaçları doğrultusunda 2 çeşit entegre vardır: Küçük Ölçekli (SSI), Orta Ölçekli (MSI), Geniş Ölçekli (LSI), Çok Geniş Ölçekli (VLSI), Aşırı Geniş Ölçekli (ULSI) ve Giga Ölçekli (GSI) gibi entegre sınıflandırmaları da mümkün. Çoğu entegre lineerlik özelliği gösterir.

Entegre ne demek ekşi sözlük?

bütünleşmek. bu kelime şeysini kullananlara kıl oluyorum. bütünleşmek, katılmak, içerisine girmek, dahil olmak gibi bir çok türkçe karşılığı varken bu deyimi kullananları dut çubuğuyla dürtmek istemekte insan..

Entegre çeşitleri nelerdir?

Entegreler, sahip oldukları transistör tipine göre TTL ve CMOS olmak üzere iki farklı çeşide sahiptir. TTL entegrelerde BJT tipi transistörler bulunurken CMOS entegrelerde MOSFET tipi transistörler bulunur. TTL ve CMOS entegrelerin lojik 1 ve 0 için kullandığı gerilim eşikleri farklıdır.

Entegre sorunu nedir?

Şarj entegresi sorunu anakartın üstünde bulunan, telefona pirizden gelen akımı kontrol eden parçanın bozulması sonucu ortaya çıkar. Dolayısı ile bu parça arızalandığında çoğunlukla telefonunuz bir daha şarj almaz ve açılmaz duruma gelir. Fakat bu sorunun çözümü oldukça kolaydır.

Entegre eğitim ne demek?

Bir başka tanımda entegre eğitim, engelli çocukların düzenli veya genel eğitim sınıflarına eğitim amacıyla uygun destekler sağlanarak yerleştirilmeleri şeklinde tanımlanmaktadır (Lerner, 2000).

Güç entegresi neden bozulur?

Power Entegresi Neden Bozulur Telefonun sık sık şarj edilmesi, Telefonun şarjının bitmeden şarja takılması ve tam dolmadan şarjdan çıkarılması Telefonun araç şarjları ile şarj edilmesi. Telefonun powerbank gibi aletler ile şarj edilmesi.

Psikolojide entegrasyon nedir?

Entegrasyon, iyi işleyen bir bütün elde etmek için farklı öğelerin birbirine bağlanmasıdır. Aynı şekilde beynimizin iyi bir performans göstermesi de, farklı bölümlerinin bir koordinasyon içinde ve dengeli bir şekilde birlikte çalışmasına bağlıdır.

Mültecileri entegre etmek ne demek?

Uluslararası mülteci hukuku, bir kişinin göç ettikleri ülkede yeni, onurlu bir hayata başlamasını sağlamak için mülteci statüsü ile birlikte asgari standartları kabul etmektedir. Başka bir deyişle, bu haklar mültecilerin bulundukları toplumlara entegrasyon için asgari koşullar olarak görülmektedir.

Iletişimde entegrasyon nedir?

İletişimde entegrasyon, kurumların veya bireylerin iletişim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullandıkları araçların bütünleşmesi, tekleşmesi, uyumlaşması anlamında kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak yakınsama ise bu araçların kullandıkları altyapıların bütünleşmesi, uyumlaşması anlamındadır.

Entegre kelimesi yerine ne kullanılabilir?

Günlük yaşamda sıkça kullanılan entegre kelimesi Türk Dil Kurumu açısından ‘bütünleşmiş’ anlamı taşımaktadır. Diğer bir anlamı ile uyumlu şeklinde tabir edilebilir.

Entegre üretim ne demek?

(Integrated production) Hammaddenin her işlenme aşamasının ve tüm üretim sürecinin aynı işyerinde yapılmasını tanımlayan bir terimdir. Örneğin tekstil konusundaki entegre tesislerde pamuğun çırçırlanması, eğrilip iplik haline getirilmesi, boyanması ve dokunması aynı tüzel kişiliğin işyerlerinde yapılır.

Telefon Entegre neden bozulur?

telefon-entegre-neden-bozulur

Bunlar arasında su hasarı en çok karşılaşılan nedenlerden biri. Su hasarının yanında iPhone’un sık sık düşürülmesi çoğu zaman doğrudan entegreye zarar vermese de dolaylı olarak çalışmasını engelleyebilir. Bunun yanında ısıya maruz kalan dokunmatik entegresi de arıza yapabilir.

Nuvey ne demek?

Nüve, trafolarda elektrik enerjisinden frekans ayarları değiştirilmeden gerilimin yükseltilmesine yarayan parçalara verilen isimdir.

Entegre çözüm ne demek?

yönetim sistemlerinin tek çatı altında toplandığı ve gereklerin aynı anda karşılandığı bütünsel uygulanan sistemlerdir. Kalite, çevre ve iş sağlığı ve iş güvenliği vb. konulardaki yönetim disiplinlerinin tek bir çatı altında toplanarak bir bütünsellik içinde yönetilmesi amacıyla kurulan sistemdir.

Hermoni ne demek?

Harmoni kelimesi 19. yüzyıla kadar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sadece bir müzik terimi olarak kullanılmıştır. Kelimenin terim anlamı bir melodinin sesleri arasındaki uyumdur. Beğenilen bir şarkı için sıklıkla ”harmonisi çok başarılı” şeklinde yorumlar yapılır.

Entegrasyon nedir nasıl yapılır?

entegrasyon-nedir-nasıl-yapılır

Entegrasyon en yalın hali ile ‘bütünleşmek, uyum sağlamak’ anlamına gelmektedir. Fakat teknik anlamda teknolojilerin, yazılımların, sistemlerin birbirleriyle uyumlu, birbirlerine bağlı ve anlaşılır bir halde otomatik olarak haberleşmesi, veri alışverişi (Data Exchange) yapabilmesi demektir.

Bir entegrenin bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Ynt: ENTEGRELERİN sağlam olup olmadığını nasıl anlarız? entegre üzerindeki voltaj ve sinyali takip ederek anlıyabilirsiniz. mesela sağlam bir entegrenin pinlerinde değişik voltajlar okunmalı.voltaj ölçerken önce besleme voltajının entegreye gelip gelmediğine bakılır.sonra diğer pinlerin voltajına .

Devre entegresi nedir?

Entegre kelimesi bütünleşik veya bütünleşmek anlamlarına gelir. Elektronik devre elemanlarında ise birden fazla devre elemanlarının bir araya gelip tek bir çekirdek toplayan devre elemanı haline gelmesine denmektedir. Bilgisayarın icat edilmesi ile birlikte entegre devrelere ihtiyaç duyulmuştur.

Besty mi Bestie mi?

ing. best friend. en iyi arkadaş olarak dilimize çevirebiliriz. ya da kanka, kanki.

Eyvallah benden ne demek?

Eyvallah kelimesi, Allahaısmarladık, hoşça kalın, teşekkür ederim, tamam, öyle olsun şeklinde kullanılmaktadır. Genellikle allahaısmarladık, hoşça kalın demek olarak değerlendirilmektedir.

Eyvallah ne demek eksi?

konuşuldugu ortama göre onaylamak, teşekkür etmek, hadi baba gidiyom görüşürüz demek anlamlarına gelir..

Damla entegre nedir?

damla-entegre-nedir

Damla entegre adını verdiğimiz bir kılıfta bile olmayan kart üzerine makineler tarafından yerleştirilip epoksi dolgu ile kapatılan entegreler ile bu kaseti üretmek çok daha ucuza mal olacaktır. Çin malı NES konsollarının kasetinde gördüğümüz üzere damla entegreler şu şekildedir.

Dip kılıf ne demek?

dip-kılıf-ne-demek

LEAD INSERTION TYPE ( DIP KILIF ) Malzemenin bacakları, kartın ön yüzeyinden girip arka yüzeyinden çıkarak lehimle sabitlenen malzemelere denir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu