Blog

Enjeksiyon Nedir? Çeşitleri Nelerdir, Arızası Nasıl Giderilir?

Motorun ihtiyaç duyduğu hava-yakıt karışımını belirlemek için araçlarda farklı sistemler kullanılmaktadır. Eski model araçlarda karbüratör, gaz pedalına basıldığında ne kadar yakıt kullanılması gerektiğini belirlemek için mekanik bir sistemle çalışır. Günümüzde elektronik sistemlerle çalışan yüksek verimli enjeksiyon sistemleri kullanılmaktadır.

Bir arabada enjeksiyonun ne olduğunu düşünürseniz şöyle açıklanabilir: Modern bir enjeksiyon sistemi, çeşitli sensörlerden alınan verilere göre motora gönderilecek yakıt miktarını belirleyen elektronik bir sistemdir. Modern enjeksiyon sistemlerinde motora verilen yakıt miktarı, emilen hava miktarı ve basıncına, motor sıcaklığına, krank ve kam mili açılarına ve koşullarına bağlı olarak sensörler tarafından belirlenir.

Enjeksiyon Çeşitleri Nelerdir?

  • Gaz Kelebeği Gövdeli Yakıt Enjeksiyonu

Tek nokta olarak da bilinen bu enjeksiyon sistemi en eskisini temsil etmektedir. Tüm araçlarda, motora temiz havanın girmesine izin veren bir emme manifoldu bulunur. Gaz kelebeğine takılan yakıt enjektörleri, yakıtı, silindirlere gönderilmeden önce hava ile karıştığı emme manifolduna iletir. Bu tip enjeksiyon, yüksek akış hızları ve daha az tıkanma problemi ile ucuz ve bakımı kolay olduğu bilinmektedir. Ancak, zamanla yanlış olabileceğinden günümüzde nadiren kullanılmaktadır.

  • Çok Noktalı Enjeksiyon

Çok noktalı sistem, her silindirin kendi yakıt enjeksiyonuna sahip olmasıyla, yakıtın daha verimli bir şekilde dağıtılmasına olanak tanır. Sistem, sabit hızlarda optimum performans sağlamak için her enjektörle hassas bir şekilde çalışır. Bununla birlikte, çok noktalı enjektörün aynı anda enjeksiyonu, silindirlerin birbiri ardına ateşlenmesi nedeniyle bir dezavantaj oluşturmaktadır.

  • Sıralı Enjeksiyon

Sıralı bir yakıt dağıtım sistemi, çok noktalı bir sistem gibi çalışır. Aralarındaki en önemli fark, sıralı enjeksiyonda enjektörlerin aynı anda değil, arka arkaya ateşlemesidir. Enjeksiyon zamanlaması, silindir hareketiyle senkronize çalışarak daha iyi yakıt ekonomisi ve motor performansı sağlar.

  • Direkt Enjeksiyon

Direkt enjeksiyon sistemleri, yüksek performanslı turbo, benzinli ve tüm dizel araçlarda kullanılmaktadır. Bu sistemde yakıt, hava ile karışması için emme manifolduna gönderilmek yerine doğrudan silindirlere iletilir. Silindir içinde eşit dağılım ve verimli yanma için yakıt, port enjeksiyonundan daha yüksek bir basınçta verilir. Bu, yakıt ekonomisinde ve performansta önemli faydalar sağlar.

Enjeksiyon Arızası Nedir?

Jetting arızalarının nasıl anlaşılacağı sorusuna net bir cevap bulunmamakla birlikte, araç işlevselliğindeki değişiklikler ipuçları sağlayabilir. Kötü ve zayıf emisyonlar, artan yakıt tüketimi, kaba ve gürültülü motorlar, egzoz dumanı ve düşük motor performansı, enjeksiyon arızasının yaygın belirtileridir. En yaygın üç enjeksiyon sistemi arızası şunları içerir:

  • Tıkalı yakıt enjektörleri: Bu tip arıza, yakıt emme manifolduna ulaşamadığında meydana gelir. Tıkanmış bir enjektör genellikle paslanmadan kaynaklanır ve uzun süre bakımı yapılmayan bir araçtan kaynaklanır.
  • Kirli yakıt enjektörü: Ejektörün hızlı ve tekrarlayan hareketi, sıcaklığı artıran sürtünmeye neden olur. Bu, enjeksiyonda emme manifolduna enjekte edilmeyen yakıt bileşenlerinin yanmış ve kaba kalıntılarının birikmesine neden olur. Kirli yakıt enjeksiyonunda zayıf ve düzensiz enjeksiyon işlemi nedeniyle aracın hızlanma kabiliyeti azalır.
  • Yakıt enjeksiyonu kaçağı: Sızdıran bir enjektör, kirlenmeye benzer sorunlara neden olabilir. Bu arıza, kaputun altından gaz kokusu yaydığından ve yangın riski oluşturduğundan enjeksiyonun değiştirilmesi gerektiğinden daha kolay tespit edilebilir.

Enjeksiyon Arızası Tamiri

Yakıt enjeksiyon arıza onarımları, otomobillerle ilgili ara teknik beceriler gerektirir. Çünkü çoğu zaman enjektörü söküp tıkanıklığı gidermek sorunu çözmeye yetmez. Sızıntıları, yakıt basıncını ve ideal yakıt karışımını kontrol etmek için de uzman bilgisi gereklidir. Enjeksiyon arızasının nasıl giderileceğini düşünenler, profesyonel ustalara ve yetkili servis sağlayıcılara başvurmalıdır.

Devamını oku:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu