Soru ve cevap

Engin ne demek?

ENGİN NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR? ENGİN KELİMESİ TDK ANLAMI · Ucu bucağı görünmeyecek kadar geniş, çok geniş, vâsi · Açık deniz …

Engin ne anlama gelir?

Türkçe bir isim olan Engin isminin ilk anlamı ise açık deniz demektir. Bu isimin bir diğer anlamı da ucu bucağı görünmeyecek kadar çok geniş demektir. Engin isminin diğer anlamları ise iyi, güzel, temiz, sağlam demektir.

Engin kelimesi Türkçe mi?

İlk kez 11. yüzyılda kullanılan Engin, Türkçe bir kelimedir.

Istiklal marşı Engin ne demek?

ENGİN: Ucu bucağı görünmeyecek kadar geniş, çok geniş, vâsi. AFAK: Ufuklar. ZIRH: Savaşlarda ok, kılıç, vb. silahlardan korunmak için giyilen, demir ve tel levhalardan yapılmış giysi. İMAN: İnanç.

Engin adam ne demek?

Türk Dil Kurumunca da yer verilen isimlerden olan Hamza, aslan ve güçlü adam manalarını taşımaktadır. Ayrıca mühürcü anlamını da taşıdığı bilinmektedir. Bir diğer anlamı ise güçlü, heybetli demektir.

Engin ismi hangi dil?

Eski Türkçe én- "alçak ve yatay olmak, aşağı inmek" fiilinden +gIn sonekiyle türetilmiştir. in- maddesine bakınız.

Engin osmanlica ne demek?

Geniş ve büyük olan.

Engin kelimesinin zıt anlamı nedir?

1. sıfat Sınırı olan, bir sınırla ayrılmış olan, hudutlu.

Engin bilgi anlamı nedir?

Ucu bucağı görünmeyecek kadar geniş olan.

Engin aşağı ne demek?

Engin kelimesi Türkçe’de "alçak ve yatay olmak, aşağı inmek" anlamına gelir. Eski Türkçe én- "alçak ve yatay olmak, aşağı inmek" fiilinden +gIn sonekiyle türetilmiştir.

Alçak küfür mü?

Kötü bir niteliği veya huyu ifade eden sözler, somut bir fiil veya olguyla irtibatlandırılmadıkları halde, yine de hakaret suçunu oluştururlar. Örneğin, bir kimseye “serseri”, “alçak”, “hayvan” denmesi hâlinde, somut fiil isnadı söz konusu değildir.

Enginlere sığmam taşarım ne demek?

"Enginlere sığmam taşarım" dizesi, ben öznesiyle oluşturulmuş; Türk halkının hür bir hayata nasıl cesaretle sahip çıktığı, özgürlük ve vatanları için canlarını feda edebilecekleri, bu uğurda önüne çıkan tüm engelleri nasıl savuşturduğu anlatılmıştır.

Engin denizler nedir?

Denizin kıyıdan çok uzaklarda bulunan geniş bölümü.

Bend mi bent mi?

Dilimize Farsçadan geçmiş olan bent kelimesi kullanıldığı yere birden fazla anlama gelir. Bazı metinlerde ve şiirlerde ”bend” şeklinde de yazılan sözcük, suların önüne çekilen set demektir. Bu kelime, edebiyat ve hukuk gibi alanlarda terim anlamında kullanılır.

Naif erkek ne demek?

Kibar şekilde davranan bir kişiye ne kadar naif denir. Naif kelimesi; tecrübesi olmayan, toy, deneyimsiz anlamlarına gelmektedir. Nahif ise; hassas, ince, kibar manalarını taşır. Yani bir kişiye sıfat şeklinde kibar demek amaçlı nahif kelimesini kullanmak daha doğru olur.

Hırt adam ne demek?

Hal ve hareketleri kaba olan, görgüsüz ve cahil kişilere hırt denir. Söylenen her söze kolayca inanan, saf ve budala kişiler için de aynı sözcük kullanılır.

Eymen ismi ne anlama gelir?

Eymen ismi şansı ve talihi ifade etmektedir. Şansı bol olan, talihli kişi anlamında kullanılmaktadır. Arapça kökenli bir isimdir. Arap toplumunda eski yüzyıllardan bu yana erkek çocuklarına isim olarak verilmiştir.

Emeti ismi nereden gelir?

bir kiz ismi. denizden gelen anlamına geldigi iddia edilmektedir. sanıyorum ki kıbrıs’a özgü bir kız ismi.

Altan ismi ne anlama gelir?

altan-ismi-ne-anlama-gelir

Türkiye’de yaklaşık olarak 250 binden fazla kişi tarafından kullanılan Altan ismi kızıl tan, hakan, sultan ve padişah anlamlarına gelmektedir.

Osmanlıca Türk ne demek?

etrak / etrâk / اتراک (Tekili: Türk) Türkler.

Kevser Osmanlıca ne demek?

Kevser adlı cennet havuzunun suyu.

Engur ne demek Osmanlıca?

lügat . لغت } ve detaylı açıklamaları ile birlikte.

Maybe you are interested in:

eksantrik ne demek?

Related searches

  1. Engin Ne Demek
  2. Medeniyet ne demek
  3. Ceriham ne demek
  4. Afak Ne Demek
  5. Engin isminin kökeni
  6. Engin bilgi Ne Demek
  7. İngin ne demek
  8. Engin bakışlı ne Demek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu