Blog

Egr Nedir?

Egr Nedir?

EGR, kara araçları için bir elektro-pnömatik valftir. Aracın motor bölmesinde bulunur. Egzoz gazını yeniden sirküle eder. Bu parçalara EGR valfleri denir. Aşınma nedeniyle EGR valfi zamanla, kurum, kirlilik vb. aşınır. Bu durumdan dolayı aracın performansını düşürür ve arızalanmasına neden olur.

EGR sistemi, motora dışarıdan giren havanın az miktarda yanmış egzoz gazı ile karışmasını sağlar. Bu sayede motorun yanma odasındaki fazla oksijen ve yanma sıcaklığı düşürülür. EGR, NOx emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur. Bunu nitrojen oksitlerin oluştuğu yüksek yanma sıcaklığını düşürerek yapar.

EGR Valfi Nasıl Çalışır?

EGR valfi, bir egzoz gazı devridaim sistemi kullanarak egzoz gazındaki nitrojen oksitlerin azaltılmasına yardımcı olur. Egzoz gazının çoğu havaya girer. Bu sayede yanma odasında yanma için gerekli olan reaksiyon hızı düşürülür ve hatta buna bağlı olarak yanma sıcaklığı da düşürülür. Egzoz gazı devridaiminin oluşmadığı durum, motorun tam yükte çalışmasıdır. Çünkü bol oksijen bulması gerekiyor.

EGR Valfi Arızaları Neler Olabilir?

EGR valfleri zamanla aşınır ve bozulur. Egzoz gazı nedeniyle kurum içinde birikir ve performansı etkiler. Bu nedenle EGR valfi temizlenmelidir. Bu temizlik doğru zamanda doğru şekilde yapılmalı ve gerekirse değiştirilmelidir.

EGR valfi kirlenirse aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

  • Motor hiç çalışmayabilir veya titreşmeyebilir.
  • Yakıt tüketimi artıyor.
  • Egzozdan siyah duman çıkar ve hatta düşük çekiş gücü oluşur.
  • Sürücü ayağını gaz pedalından çekerse araba stop etmeye başlar.

EGR valfi kirlendiğinde bu sorunlar ortaya çıkabilir. Bir kez yakalandığında daha büyük sorunlara yol açmadan müdahale edilmelidir. Uygun olmayan EGR valfi temizliği veya çıkarılması veya yeniden takılması, araçta ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, valfin arızalı olduğunu düşünen araç sürücüleri bir oto tamirhanesine başvurmalıdır. Arabasında bir sorun olduğunu göstermeli.

EGR valfini çıkarmak ve takmak için özel aletler gereklidir. Valf önce uygun şekilde demonte edilir ve temizlenir. Küçük bir fırça yardımıyla valfte oluşan kurumu temizleyin. Fırçalama işlemi tamamlandıktan sonra özel bir sıvı içerisinde muhafaza ediniz. Özel bir sıvı içinde tutarak valfin kurumdan tamamen arınmış olmasını sağlayabilirsiniz. Temizledikten sonra valf, motora düzgün ve güvenli bir şekilde takılmalıdır.

EGR Valfi Değişimi ve Temizliği

EGR valfi, hava filtresi ile egzoz manifoldu arasında bulunur. Valf değişimi için gerekli boşluk bırakılmalıdır. Etrafında bazı yerler açılarak basit bir çalışma alanı oluşturulmalıdır. Hava filtresi çıkarıldı. Bağlantı sökülmeye hazır. EGR valfini sökün ve temizlemeye çalışın, ancak kullanımda değilse yenisiyle değiştirilmelidir. Yenisi ile değiştirilirse yenisini takıp diğer parçalarda toplayarak çalıştırınız.

Temizlik yapıyorsanız, küçük bir fırça yardımıyla vanadaki kaba kirleri temizleyin. Daha sonra özel bir sıvı içinde saklanır. Bu sayede içindeki tüm kirliliklerden arındırılır. Bundan sonra, leke çıkarıcıda saklayın ve tüm kurumları çıkarın. Bu işlemler sonucunda EGR valfi takılır.

İşlem sırasında, son kalıntıyı son bir spreyle çıkarın. Manifold bağlantılarını tamamlayın ve montaj işlemini tamamlayın. Herhangi bir valf arızası belirtisi görürseniz, hemen bir garaja gidin. Bu sayede trafik ve kendi canınız tehlikede olmaz.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu