Soru ve cevap

Çekme belgesi nedir?

Çekme belgesi uzun süre boyunca kullanılmayacak araçların trafikten çekildiğini belirten belgeye deniyor. Çekme belgesi ruhsatı araç sahibinin ilgili …

Araç çekme belgeli olursa ne olur?

Çekme belgesi uzun süre boyunca kullanılmayacak araçların trafikten çekildiğini belirten belgeye deniyor. Çekme belgesi ruhsatı araç sahibinin ilgili kurumlara başvurması sonucu alınıyor. Aracın isteğe bağlı olarak trafikten çekildiğini belirten bu belge, gerekli şartlar yerine getirildikten sonra iptal edilebiliyor.

Çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkarılır?

Trafiğe çıkması yasak olan çekme belgeli aracınızı muayeneye götürmek için muayene randevusundan sonra Trafik Tescil Şubeye başvurarak Ek 33/A belgesini almanız gerekiyor. Bu belge ile aracınız 7 gün süre ile trafiğe çıkabilir ve aracınızı bu süre içerisinde muayeneye götürebilirsiniz.

Çekme Belgesi almak ne kadar?

Çekme belgesi için notere yapılan müracaatlar yaklaşık 5 dakika içinde tamamlanmaktadır. Yapılan işlemlerin vergi dairesindeki sisteme yansıması yarım saati bulur. Notere ödenen çekme belgesi alma ücreti 55 TL’dir.

Çekme belgeli araç masrafı ne kadar?

Çekme belgesi kaldırma ücretleri 2021 yılında ortalama olarak plaka dahil noter masrafı 300 TL, araç muayene ücreti araç tipine göre 200- 500 TL arası, trafik sigortası ise ortalama 1000 TL civarında oluyor.

Çekme belgeli araba satılır mı?

Çekme Belgeli Satış Ne Demektir? Çekme belgeli araçlar için noter aracılığı ile satış işlemleri gerçekleştirilebilir. Trafik Şube Müdürlüğüne başvurup araç muayene ettirildikten sonra uygunsa satış yapılabilir.

Cekme belgeli araba alınır mi?

Çekme Belgeli Araçlar Alınıp Satılır mı? Çekme belgeli araçlar da diğer araçlar gibi alınıp satılabilir. Bunun için noter aracılığıyla devir işlemlerinin yapılması gerekir. Eğer aracın plakası değiştirilecekse, bu işlem de noter aracılığıyla yapılmaktadır.

Çekme belgeli araç haciz konur mu?

haciz veya rehin konulamaz. dolayısı ile çekme belgeli bir araç aldığınızda hiçbir şekilde araçta rehin, haciz var mı diye şüpheye düşmenize gerek yoktur. çekme belgeli araçların satışları plakalı araçlar ile aynıdır.

Çekme belgeli araç nasıl kullanılır?

Çekme belgeli aracı trafiğe sokmak için öncelikle aracın muayenesini yaptırmak gerekir. Muayeneye götürmeden önce aracın eksik bozuk bir yeri var ise onlar halledilir. Araç muayeneden geçtikten sonra Muayene istasyonundan verilen belge ile birlikte Notere gidilir. Aracı trafiğe sokmak istediğiniz beyan edilir.

Hurda belgeli araç neden trafiğe çıkamaz?

Hurda belgesi bir aracın trafik güvenliğini tehdit edeceği anlamına gelir. Bu sebeple bütün araç muayeneleri ve parça onarımları gerçekleştirilse de hurda belgesi olan bir aracın tekrar trafiğe çıkması mümkün değildir. Hurda belgeli bir aracın restore edilmesi, kusurlarının giderilmesi hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Çekme belgeli aracın plakası değişir mi?

evet çekme belgeli araçlarda plaka teslim edilir fakat eski plakaları muayeneden geçebilmek için bastırıyorsun.

Muayenesi olmayan araç nasıl satılır?

Muayene Olmadan Araç Satışı Yapılabilir mi? TÜVTÜRK tarafından yapılan ve fenni muayene olarak adlandırılan işlemin yapılmadığı araçların satışı gerçekleştirilemez. Araç ile ilgili devir işlemini başlatmaya çalışsanız bile tamamlamanız mümkün değildir.

El yapımı araç trafiğe çıkabilir mi?

Ancak tüm dünya genelinde araç yapımına dair belirlenmiş standartlar vardır ve bunlar yerine getirilmediği takdirde aracın trafiğe çıkması mümkün değildir. Tescil onayı almayan el yapımı araçlar, sadece trafiğe kapalı alanlarda kullanılabilir.

Çekme belgeli araç nelerden muaf olur?

Çekme belgeli araç tüm borçları ödenmiş ve kenara çekilmiş araçtır. Bu süreçte çekme belgesi sayesinde araç tüm vergi ve yükümlülüklerden muaf olur. Çekme belgesi aldığınız aracın plakasını Trafik Müdürlüğü’ne teslim ederek motorlu taşıtlar vergisinden muaf olursunuz.

Cekme belgesi nasıl alınır?

Araç sahibinin ilgili kurumlara başvurması ile çekme belgesi alınır. Bu belge aracın isteğe bağlı olarak trafikten çekildiğini belirtir ve gerekli şartlar yerine getirildikten sonra istenildiği takdirde iptal edilebilir.

Araç muayenesi kaç TL 2022?

Araç Muayene Ücreti 2022 Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 258,42 TL. Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 507,40 TL.

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2022?

Belirtmek gerekir ki yasalar neticesinde herhangi bir hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak mümkün değildir. Yani bir araç hurda belgeli olduğu takdirde yeniden trafiğe çıkma ihtimali yoktur. Hurda belgeli olarak tanımlanacak araçlar, kullanılamayacak araçları kapsar. Hurdaya ayrılmış araçlar bu kategoride yer alır.

Noterden çekme belgesi nasıl alınır 2022?

Yapılan düzenleme doğrultusunda araç sahibi doğrudan aracın herhangi bir borcunun olmadığını gösteren belge ile noter kurumuna başvurarak araç çekme belgesini pratik bir şekilde alabiliyor. Bu belgenin alınabilmesi açısından özellikle de Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmiş olması şarttır.

Devir ne kadar?

2022 yılı noter’de araç satış işlemleri için noter’e ödemeniz gereken tutar ise 301.00 TL’den 391,15 TL’ye yükselmiştir. Son fiyat zamları ile 2022 yılı noterde araç devir işlemleri ve plaka değişikliği için ödemeniz gerek tutar 391,15 TL’dir.

Çekme belgeli araca ceza yazılır mı?

Trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 21. maddesine göre uygulanmaktadır. Bu maddede belirlenen ceza miktarı ise 10 ceza puanı ve 3.675 TL’dir. Bu ceza aracı kullanan kişiye ait sürücü belgesine kesilmektedir.

Çekme belgesi nasıl iptal edilir?

Noterde araç çekme belgesinin kaldırılmasını beyan ettikten sonra aracın trafiğe çıkması için gereken bedel ödenmektedir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra plaka belgesi ve diğer tüm belgeler ile Şoförler Odasına plaka bedelini de ödedikten sonra aracınıza kayıtlı çekme belgesi kaldırılmaktadır.

Çekme belgeli araç nerede muhafaza edilir?

Bu belgeler noterce onaylanarak bir sureti araç sahibine verilir, bir sureti ise satış sözleşmesi ve satışta kullanılan araç tescil belgesi veya tescile ilişkin geçici belge ile birlikte noterde muhafaza edilir.

Çekme belgeli araç satışı ne demek?

Bir aracın trafikten çekili olduğu anlamına gelir. Trafikten çekme işleminin birbirinden farklı birçok sebebi olabilir. Mesela araç sahibi yurt dışına çıkacaksa uzun bir süre için aracını trafikten çekerek, Motorlu Taşıtlar Vergisinden, yıllık olarak yapılması gereken zorunlu trafik sigortasından muaf olur.

Hurda belgeli araçlar tekrar trafiğe çıkabilir mi?

Yazımızın başında belirtmek isteriz ki hurda belgeli bir aracı trafiğe çıkarmak mümkün değildir. Yani bir araç hurda belgeli olduğu takdirde yeniden trafiğe çıkma ihtimali yoktur. Hurda belgeli olarak tanımlanan araçlar, tekrar kullanılamayacak ve bir daha trafiğe çıkamayacak araçları kapsar.

Çekme belgeli araca geçici plaka nasıl alınır?

Çekme belgeli araçlar için istenen belgeler şunlardır; Dilekçe. Harç makbuzu. … “C” GEÇİCİ TRAFİK BELGESİ

 1. Dilekçe.
 2. Harç makbuzu.
 3. Fatura.
 4. Uygunluk belgesi.
 5. ÖTV’nin ödendiğine dair belge.
 6. Sürücü belgesi.
 7. Sigorta.
 8. Şoförler Odası’ndan Ek/10-A belgesi.

Vergi borcu olan araç hurdaya çıkar mı?

Yukarıdaki düzenlemeler uyarınca hurdaya çıkarılan aracın trafik kaydı silinmekte ve bu silinme işlemi tarihi itibariyle MTV mükellefiyeti son bulmaktadır. Hurdaya ayrılmış aracın tekrar trafiğe tescil işlemi söz konusu olmadığı için bu araçlar için yeniden MTV yükümlülüğünün doğması söz konusu değildir.

Çekme belgeli araç hurdaya nasıl alınır?

TÜVTÜRK araç muayene istasyonuna gelen araç için gerekli işlemler gerçekleştirilir. Daha sonra aracın hurdası Makine Mühendisleri Odasına verilir. Bu şekilde araç hurdaya çıkarılmış olur.

Hurdaya ayrılan aracın plakası ne olur?

Tescil belgesine "hurdaya çıkarılmıştır" şerhi konularak tescil belgesi sahiplerine geri verilir, motorlu araç trafik belgesi ile tescil plakaları geri alınarak iptal edilir. Hurdaya ayrılmış olan taşıtlar, onarımla yenilenseler bile tescil edilemezler.

Maybe you are interested in:

periyodik bakım nedir?

Related searches

 1. Çekme Belgeli araba
 2. Çekme belgesi Nedir
 3. Çekme belgeli araç Nasıl trafiğe çıkar
 4. Hurda belgeli araç
 5. Çekme belgeli araç ALIM SATIMI
 6. Hurda belgeli Ne Demek
 7. Çekme Belgesi Nasıl Alınır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu