Soru ve cevap

Çekiş kontrol sistemi?

Çekiş kontrol sistemi (TCS) tipik olarak, tasarlanan motorlu araçlarda elektronik denge kontrolünün (ESC) ikincil bir işlevidir.

Çekiş Kontrol Sistemi ne işe yarar?

Aracın patinaj yapmasını ve buna bağlı olarak güvenlik riskleri oluşmasını engelleyen araç güvenlik sistemine çekiş kontrolü denir. Anti Patinaj Sistemi olarak da bilinen çekiş kontrolü, ASR ve TCS şeklinde de adlandırılır. Ani gaz verildiği zaman hız sensörleri devreye girer ve patinaj yapan tekerleğe fren uygulanır.

Çekiş Kontrol Sistemi nasıl açılır?

çekiş-kontrol-sistemi-nasıl-açılır

Modern arabalarda genellikle orta konsolda vites kolu civarına yerleştirilen bir tuş ile Çekiş Kontrol Sistemi devreden çıkarılıp tekrar devreye sokulabilir. Ancak dediğimiz gibi, bu sistemin aktif kalması araba üreticileri tarafından özellikle tavsiye edilir.

Çekiş Kontrol Sistemi neden yanar?

çekiş-kontrol-sistemi-neden-yanar

Diğer ikaz lambalarından farklı olarak, çekiş kontrol lambası genellikle sistemin düzgün çalıştığını belirtmek için yanar. Başka bir deyişle, aracın tekerlekleri patinaja düştüğü zaman yanar.

Elektronik Çekiş Kontrol Sistemi nedir?

Çekiş Kontrol Sistemi Nedir? Çekiş kontrol sistemi (TCS) tipik olarak, tasarlanan motorlu araçlarda elektronik denge kontrolünün (ESC) ikincil bir işlevidir. Yol tekerleklerinin çekiş kaybını önlemek için kullanılır. TCS, gaz kelebeği girişi ve motor torku yol yüzeyi koşullarına uymadığında etkinleştirilir.

Çekiş sistemi ne demek?

Araçlarda motorun ürettiği güç ve tork şanzıman ve diferansiyel vasıtasıyla dönüş oranı değiştirilerek tekerleklere aktarılır. Bu aktarım sonucu ise tekerlekler çekiş eylemini gerçekleştirir ve araç hareket eder. Çekiş sistemlerinin vazgeçilmezi ise diferansiyel sistemleridir.

4 çeker araba nasıl çalışır?

Dört çeker bir araçta ön ve arka akslarda diferansiyel kutusu bulunur. Ayrıca vites kutusunun yanında bir de dağıtıcı dişli kutusu (transfer kutusu) bulunur, dağıtıcı dişli kutusu sayesinde çekiş kuvveti ilave bir şaft miliyle ön veya arka diferansiyele aktarılarak, dört tekerden çekiş sistemi elde edilmiş olur.

ASR olup olmadığı nasıl anlaşılır?

asr-olup-olmadığı-nasıl-anlaşılır

Çekiş kontrol sistemi arızası yaşanıp yaşanmadığını ASR ışığını kontrol ederek anlayabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtelim: ASR ışığı yandığında çekiş kontrol sisteminin devrede olduğunu gösteriyor. Frenleme devreye girdiğinde yanan ASR ışığı, araç normal çekiş gücünü tekrar kazandığında sönüyor.

Scania TC ne demek?

tc düğmesi anti patinaj sistemi yani düğmeği bastığında göstergede TC işareti yanar o zaman devre dışı kalır ışık sönük iken sistem devrededir. Yani Aracın Patinaj Çekmesini Önler.

TCS nasıl çalışır?

TCS sistemi tekerlerden herhangi biri patinaj yaptığı zaman hemen devreye girer. TCS sistemi, tekerin patinaj yaptığını ABS sisteminin uyarısı ile algılar. TCS patinaj olduğu zaman ABS hidrolik sistemini devreye sokar. Bunun sonucunda da tekerleğe fren uygular.

Çekiş gücü ne işe yarar?

çekiş-gücü-ne-işe-yarar

Çekiş Kontrol Sistemi, ani kalkışlar esnasında aracın yüksek güç sarfiyatını engellemek için çalışıyor. Aynı zamanda tekerleğin patinaj yapması ihtimalini daha aşağıya çekmek için görev yapıyor. Sistemin güvenlik noktasında ise özellik yağmurlu havalarda ortaya koyduğu performans önem taşıyor.

4 * 4 ne demek?

4WD (Four Wheel Drive) olarak da anılan 4X4; aracın motor gücünün dört tekere aynı anda eşit olarak iletilebildiği sisteme deniliyor. Bu sistemin tarihi de oldukça eskiye dayanıyor ve 4X4 araçlar kendi içlerinde gruplandırılıyor. Örneğin bazı 4X4 araçlarda 4 çeker sistemi isteğe bağlı şekilde devreye giriyor.

Önden çekiş nasıl çalışır?

Önden çekiş; motor gücünün arka tekerleklere değil de ön tekerleklere iletilmesi prensibiyle çalışan araçları ifade eder. Bu tarz araçlarda motor, ön akslara bağlı bulunur. Aracın motoru tarafından üretilen güç öncelikle şanzımana iletilir, ardından ise şanzıman içerisinde bulunan diferansiyele yönelir.

ESP ve ASR aynı mı?

ASR sadece patinaj önleyici bir sistemdir. Aynı zamanda ESP’nin destekleyicisidir. ESP ise daha kapsayıcıdır. Aracın patinaj da dahil olmak üzere kontrolsüz hareketlerini düzeltmekle yükümlüdür.

ESP olmazsa olmaz mı?

Her aracın limitleri sınırlıdır ve bu limitlere göre araç kullanmak en doğrusudur. ESP’ye güvenip araç limitleri zorlanırsa çok güvenilen ESP’nin dahi işe yaramadığı görülür. ESP’nin yararı tartışılmaz ama olmazsa olmazlardan değildir.

AWD mi 4×4 mü?

awd-mi-4x4-mü

AWD sistemi, aracın zorlu yol şartlarına girdiğini otomatik olarak fark eder ve çekişi dört tekerleğe dağıtır. 4WD sistemlerinde ise bu, takviye vitesi ile gerçekleştirilir. AWD çeker sistemi; mekanik, hidrolik, elektronik ve bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesi ile evrilmeye devam eder.

Ön çeker arabada şaft olur mu?

Önden çekişli araçların da büyük bir çoğunluğunda da şaft tüneli bulunuyor. Aslında nedeni basit, tünelin bulunduğu yer aslında bir tesisat boşluğudur. Egzoz hattı, elektrik hattı, yakıt hattı, fren hattı bu tünelde bulunur. Önden çekişli araçlarda ise bu tünelde şaft bulunmamaktadır.

Ön çekiş mi iyi arka çekiş mi?

ön-çekiş-mi-iyi-arka-çekiş-mi

Ağırlık ön tarafa doğru olacaktır. Bu da kötü hava koşullarında arka itişlere göre büyük bir avantaj sağlar. Çünkü; ağırlığın olduğu yerde çekiş olduğu için arabanız daha az kayacak ve daha kontrollü olacaktır. Özellikle karlı havalarda, önden çekişin arkaya itişe oranla avantajı büyüktür.

Araba kullanmanın püf noktaları nelerdir?

Araba Sürmenin Püf Noktaları

  1. 1. U Dönüşü Yaparken Dikkat! …
  2. Gözünüz Yanılmasın. …
  3. 3. Dikiz Aynasının Gece Modu. …
  4. Araba Çalışmıyorsa Uzunları Açın. …
  5. Yüksek Araçların Manevralarına Dikkat Edin. …
  6. Tekerlerin Nerede Olduğunu Öğrenin. …
  7. 7. Aynalar Düzgün Ayarlanmalı …
  8. 8. Gözlerinizi Sürekli Hareket Ettirin.

4 çeker araba çok yakar mı?

Genel anlamda yakıt tüketimlerine baktığımızda 4×4 araçlar 4×2 araçlara göre daha yüksek yakıt tüketimine sahip. Bunun sebebi ise 4×4 araçların daha ağır ve daha güçlü olması. Gücün dağıtımı esnasında yaşanan kayıp enerji artıyor bu durumda yakıt tüketimine yansıyor.

ASR sistemi nasıl çalışır?

Araç tekerleklerinin ani ve hızlı kalkışlarda patinaj yapmasını önlemek için geliştirilen ASR, hız algılayıcılar sayesinde devreye girer ve patinaj yapması olası olan tekerleklere fren uygular. Hız algılayıcıları tekerleğin üzerinde bulunur ve dönüş hızlarını algılar.

Buzlu yolda nasıl araç kullanılır?

– Karlı ve buzlu yollarda fren mesafesi uzayacağı için takip mesafesini uzun tutun. Ayrıca, hızınızı düşürün. – Ani direksiyon hareketlerinden kaçının, fren ve gaza sert basmayın. – Araç kaymaya başlayınca, ayağınızı gaz pedalından çekin.

ESP patinajı önler mi?

Bu fren müdahaleleri ile ESP önleyici gücü oluşturur ve böylece araç sürücünün kontrolünde kalır. ESP sadece frenlemeye müdahale etmekle kalmaz, aynı zamanda motora da müdahale eder. ABS, frenleme esnasında tekerleklerin kilitlenmesini önler. TCS, kalkış ve hızlanma esnasında tekerleklerin patinaj yapmasını engeller.

ASR ve ESP ne demek?

ESP, Elektronik Stabilite Programı anlamına gelmektedir. Bu program aracınızın çekiş kontrol sistemi (ASR) ve kilitlenmez fren sistemi (ABS) ile birlikte sürüş güvenliğinin maksimum seviyeye çıkartılmasına yardımcı olur. ASR ve ABS aracın dikine yönde gerçekleştireceği kontrolsüz hareketlerine müdahale eder.

Scania G ne demek?

G serisi Brezilya üretimi olup R serisi İsveç üretimidir. G420, G kabin G motordur. R420’nin ise hem R kabin G motor hemde R kabin R motor olan serisi vardır.

Scania Alman mı?

scania-alman-mı

Scania AB, İsveçli çekici, kamyon, otobüs ile deniz ve endüstriyel motorları üreticisi firmadır. Tüm dünyaya yayılmış fabrikaları ile özellikle ağır dizel motor üretimi sektöründe önemli markalardan biridir. Şubat 2008’den bu yana Alman Volkswagen Group’a aittir.

Scania TIR kaç motor?

Yüksek çıkışlı 13 litrelik 500 ve 540 bg motorlarda kullanılan Scania’nın yeni Opticruise G33CM şanzımanı, daha verimli yakıt tüketiminin ve mükemmel konforun yanı sıra gelişmiş ve hızlı vites geçişi özelliği de sunuyor.

Arabada Traction ne demek?

Traction Control System adı verilen bu sistemin Türkçe karşılığı ise Çekiş kontrol sistemidir. Bu sistem elektronik kontrol sistemi olarak bilinen sistemin diğer bir işlevidir. Bu sistemin hedefi tekerleklerin çekiş kaybını en aza indirmektir.

Traction mod ne demek?

Bu sistemde 30 km/s’nin altındaki hızlarda Traction Plus tuşuyla devreye giriyor ve kum, çamur, kar gibi kaygan yollarda çekişi ön tekerlekler arasında dengeleyerek yola standart bir araca göre çok daha fazla tutunmasını sağlıyor.

TCS neyin kısaltması?

TCS (Traction Control System) Nedir? TCS, araçlarda çekiş kontrolünü ve istenilen yönde ivmelenmesini sağlayan kontrol bazlı bir sistemdir. TCS sistemi yalnızca ABS sistemine sahip araç türlerinde bulunur. Bu sayede TCS sistemli araçlarda patinaj gerçekleşmez.

200 tork kaç beygir?

200-tork-kaç-beygir

SI sisteminde Tork birimi Newton-Metre’dir. t=tork, f=kuvvet ve d ise kuvvetin dönme eksenine olan uzaklığı. 3000 devirde 200 Nm tork üreten bir motorun metrik BG’si bg=(200*3000)/7023=85,4 BG’dir.

1 beygir gücü ne kadar?

1 beygir gücü(hp) 746 Watt güce eşittir. 1 hp 2545 BTU (İngiliz Termal Birimi)’ya eşittir.

Tork en az kaç olmalı?

Benzinli araç için 4000 d/dk civarında en az 160 Nm, dizel araç için ise 1500-3500 d/dk aralığında en az 220 Nm olmalı bence.

En iyi 4×4 hangi marka?

Bunlar dışında Lexus RX, Mazda CX-3, Renault Captur, Skoda Yeti, Skoda Kodiaq, Volkswagen Tiguan, Kia Sportage, Suzuki SX4, Volvo XC60, Citroen C4 Cactus da dünya çapında en güvenilir 4×4 araçlar arasında gösteriliyor.

Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu