Blog

C Sınıfı Ehliyet

Ağır yük taşımacılığı yapan bir aracı taşıma amaçlı kullanabilmek için C sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak gerekir. Hangi araçlar kullanılır, C sınıfı ehliyet nasıl alınır, türü nedir gibi soruların yanıtlarını bu kılavuzda bulabilirsiniz.

C Sınıfı Ehliyet Nedir?

Kamyon, tır, treyler ve diğer araçları sürmek için C sınıfı ehliyet gereklidir ve özel sektörde tır ehliyeti olarak da bilinir. C Sınıfı ehliyet sahipleri M, B, B1 ve F Sınıfı araçları da kullanabilirler. Ehliyet grubu 5 yıl geçerli olup, ağır vasıta kullananlar tarafından alınması gerekmektedir. Süresi dolan C sınıfı ehliyetin yenilenmesi için sağlık raporu ve diğer gerekli belgelerle birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir.

C Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

C sınıfı ehliyet alabilmek için diğer ehliyet gruplarına göre daha yüksek bir yaş şartı aranmaktadır. Sürücü adaylarının C Sınıfı ve CE ehliyeti alabilmeleri için en az 21 yaşında olmaları gerekmektedir. C1 ve C1E ehliyeti almak isteyenler en az 18 yaşında olmalıdır.

C Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren yeni ehliyet yönetmeliği ile birçok ehliyet kendi içerisinde sınıflara ayrılmaktadır. Bu, sürücü belgelerinin kapsamı ve koşullarının eskisinden daha çeşitli olduğu anlamına gelir. C Sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının öncelikle aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir:
  • En az B Sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
  • 21 yaş ve üzeri,
  • En az bir ilköğretim geçmişine sahip olmak.
C Sınıfı ehliyet için başvuran adaylar daha önce B Sınıfı ehliyet sahibi oldukları için teorik eğitim ve sınav aşamalarına ihtiyaç duymazlar. A Grubu ehliyet ancak direksiyon eğitimi ve sınavı yapılarak alınabilir. C sınıfı ehliyet almak için gerekli belgeler şunlardır:
  • Kimlik fotokopisi,
  • B sınıfı ehliyet fotokopisi,
  • 4 biyometrik fotoğraf,
  • Sağlık raporu,
  • Sabıka kaydı,
  • Eğitim seviyesini gösteren bir belge veya diploma.

C Sınıfı Ehliyet Çeşitleri

Kamyon veya kamyon lisansları olarak da bilinen C sınıfı lisanslar dört bölüme ayrılır: C, C1, C1E ve CE.

C1 Ehliyet

18 yaşını doldurmuş, C1 ehliyetine sahip sürücüler, azami yükü 3.500 kg’dan fazla ve 7.500 kg’dan az olan kamyon ve treylerleri kullanabilirler.

C1E Ehliyet

Yalnızca C1 sürücü belgesine sahip kişiler tarafından alınabilen ve arka römork veya yarı römork kombinasyonlu bir araç kullanmak için gerekli olan C1E sürücü belgesi. C1 ehliyeti olan bir kamyona 750 kg’dan fazla yüklü bir römork takıldığında C1E ehliyeti alınmalıdır. Arabalar ve kamyonetler gibi B Grubu izin kullanan bir araca maksimum 3500 kg’dan fazla yüke sahip bir römork takıldığında da bir C1E izni gereklidir. Toyota’nın Land Cruiser ve Hilux modelleri, yüksek performans ve sürekli 4 tekerlekten çekiş özelliğine sahiptir, römorkla çekilebilir ve B Sınıfı lisanslı araçlardır.

C Ehliyet

21 yaşını doldurmuş ve B Sınıfı sürücü belgesi sahibi adaylar, Standart Kapsamlı C Sınıfı sürücü belgesi alabilirler. Bu lisans, karayolu trafik yönetmeliklerine uygun olarak kamyon ve treyler sürmek için gereklidir ve herhangi bir ağırlık şartı belirtmez.

CE Ehliyet

CE sürücü belgesi, C Grubu sürücü belgelerinin en kapsamlı kategorisidir. Bu belgeye sahip olmak için hem B Sınıfı hem de C Sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekir. Kamyon ruhsatı olarak da bilinen, azami yükleme ağırlığı 750 kg’dan fazla olan treylerlerin takılabileceği kamyon ve treylerlerin kullanılması için gerekli olan CE sınıfı izin belgesi.

Sıkça Sorulan Sorular

C sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır 2022?

C sınıfı ehliyet, kamyon ve çekici tipi araçların kullanılabilmesine olanak tanıyor. Geçerlilik süresi 5 yıl olan C tipi ehliyet alabilmek için B sınıfı ehliyette tecrübe şartı aranıyor.

D sınıfı ehliyet C sınıfını kapsar mı?

D Sınıfı Ehliyeti ile: D sınıfı sürücü belgesi ile: Kamyon, Tır, Kamyonet, Minibüs, Otomobil, Traktör kullanılır. D sınıfı sürücü belgesi ile: Otobüs, İş makinesi ve Motosiklet kullanılamaz. DİKKAT YENİ UYGULAMA: Yeni düzenlemeye göre çekici (tır) ve kamyon kullanacakların yeni ehliyet türü (C sınıfı) olmuştur.

C sınıfı ehliyet kaç tonluk araç kullanır?

C sınıfına ait olan ehliyetle kamyon ve çekiciler kullanılmaktadır. C1 sınıfına ait olan ehliyetle ise 7,5 tona kadar olan kamyon ve çekiciler kullanılabilmektedir. C1E sınıfına ait olan ehliyetlerle ise 12 tona kadar olan kamyon ve çekicileri kullanmak mümkün olmaktadır.

10 teker kamyon Hangi ehliyet?

C sınıfı ehliyet, kamyon ve çekici araçların kullanılmasında alınması gereken belgedir. Yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir. Deneyim şartı olarak en az B sınıfı sürücü belgesi gerekmektedir.

En yüksek ehliyet sınıfı hangisi?

Deneyim şartı olarak en az C grubu ehliyet olması gerekmektedir. M, B1, B, BE, C, C1, C1E ve F sınıfı araçları kullanabilirler. CE kendi sınıfı içinde en kapsamlı Ehliyet sınıfıdır.

Toyota Hilux hangi ehliyet kullanır?

B sınıfı ehliyet yeterli.

Tır kullanmak için hangi ehliyet lazım?

CE Sınıfı ehliyet Tır ve Çekici kullanımı için alınmaktadır. Her çeşit tır kullanıcıları için geçerli ehliyet türüdür. 2016 yılından önce alınan E Sınıfı ehliyetinizi 28.04.1997 tarihinden önce alanlar TIR (çekici) kullanabilirler.

C ehliyet ne kadar 2022?

2022 Yılı Sürücü Kursu Fiyatları

Ehliyet Sınıfları Sürücü Kursu Fiyatları Toplam
B->D1 Sınıfı (Minibüse Fark) 1850 TL 4208 TL
B->D Sınıfına (Otobüse Fark) 2900 TL 5258 TL
B->C Sınıfı (Kamyona Fark) 3560 TL 5918 TL
C,D->CE Sınıfı (Tıra Fark) 2580 TL 4938 TL

Eski D sınıfı ehliyet Şimdi ne oldu?

Eğer siz ehliyetinizi aldığınız yılda E Sınıfı Ehliyetin yanında D sınıfı ehliyet aldıysanız o zaman ehliyetinizle tır kullanabilirsiniz.

Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu