Blog

Buji Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Benzinli bir araba motorundaki buji nedir? Bu ne işe yarıyor? Araç buji arızalarını ve temizlik önlemlerini nasıl anlayacağınızı öğrenmek için tıklayın!

Bir arabadaki birçok parça basit görünür ancak görevleri için hayati önem taşır. İçten yanmalı bir motorun ateşleme sisteminde bulunan bujiler bu küçük parçalardan biridir. Bujinin ne anlama geldiğini veya bujinin ne işe yaradığını merak ediyorsanız, bu küçük motor parçasının temel olarak çok basit bir görevi var. Buji, yanma odasındaki hava ve yakıt karışımının yanmasını sağlar ve bu sırada voltaj farkından dolayı bir kıvılcım oluşur. Buji elektrotları arasında bir kıvılcım oluşturmak için ateşleme bobininden 20 ila 100 kV kullanılır.

Dizel otomobil motorundaki hava-yakıt karışımı ateşleme yerine sıkıştırma ile yakıldığından, bujiler sadece benzinli motorlu araçlarda kullanılır. Bu noktada benzinli bir araba motorunun bujisi ne zaman ateşlenir sorusunun cevabı en çok merak edilenlerden biridir. Buji, bir benzinli motorda, sıkıştırma strokunun sonunda, piston yukarı doğru hareket ederken ateşlenir.

Buji nasıl çalışır?

Arızanın bujiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bujinin nasıl çalıştığını ve nasıl çalıştığını bilmekte fayda var. Genel olarak, porselen gövde ile yalıtılmış bir buji, ortasında nikel alaşımlı bakır çekirdekli bir ara elektrota sahiptir. Ateşleme bobininden gelen yüksek voltajlı pozitif voltaj, orta elektrottan geçerek, negatif yüklü toprak elektrotunda bir kıvılcım oluşturur.

Buji veya toprak elektrotu olarak da bilinen toprak elektrotu, negatif yüklü bir parçadır. Buji, negatif ve pozitif yüklü elektrotlar arasındaki voltaj farkından bir kıvılcım oluşturarak yakıt-hava karışımını bu şekilde yakar.

Bu özelliği ile güvenli bir kalkış sağlamanın yanı sıra motor performansını ve sürüş güvenliğini de doğrudan etkiler. Toprak elektrotu veya toprak elektrotu olarak da bilinen buji bıçağı, negatif yüklü bir parçadır. Buji bu şekilde negatif ve pozitif yüklü elektrotlar arasında bir kıvılcım oluşturur ve yanma işlemini gerçekleştirir.

Buji arızası nasıl anlaşılır?

Bujiler temel olarak motorda ateşlemeden sorumlu parçalar olduğu için aracın performansını doğrudan etkiler. Hava-yakıt karışımının tutuşma kalitesi sadece aracın performansını ve verimliliğini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda emisyon değerlerinde de önemli rol oynar.

Bir motordaki birçok bujiden biri bile arızalandığında birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle buji arızası sorununu ciddiye almak gerekir. Yüksek sıcaklıklarda binlerce kilometre koşan bujiler dayanıklı malzemelerden yapılmış olsalar da zamanla yıpranır ve görevlerini yerine getiremezler.

Buji arızasını nasıl anlarım?

  • Yanlış zamanda ateşlenen bujiler, yüksek hızlı piston hareketi nedeniyle aracın sarsılmasına ve stop etmesine neden olabilir; ayrıca motordan tıkırtı sesi geliyorsa,
  • Araç geç çalışıyorsa veya marşa basıldığında çalışmıyorsa,
  • Ani hızlanma sırasında nefes darlığı, yangın, patlama vb. sorunlar varsa,
  • Aracınızın performansı düşerse ve yakıt tüketimi önemli ölçüde artarsa ​​aracınızın bujileri arızalı olabilir.

Buji temizliği nasıl yapılır?

Bujiler, bir otomobilin çalıştırma ve çalıştırma yeteneği için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir. Sorunsuz ve esnek çalıştırma, daha iyi yakıt ekonomisi ve daha düşük gaz emisyonları, sorunsuz çalışan bujilerin faydaları arasındadır. Buji fiyatları çok yüksek olmasa da bujilerin dikkatli bir şekilde temizlenmesi ve bakımı ihmal edilemez.Arıza durumunda diğer parçalar zarar görebilir.

Peki buji bakımı nasıl yapılır?

  • Bujiyi çıkarmadan önce, yağ kalıntısı ve yabancı maddelerin silindire girmesini önlemek için silindir kapağı temizlenmelidir. Bujileri çıkarmak için genellikle bir lokma anahtar kullanılır.
    Bujiyi çıkardıktan sonra ilk kontrol edilecek şey çivilerin açıklığıdır. Bunun için dokunaç bıçağı denilen bir alete ihtiyacınız var. Orta elektrot ve buji plakası arasına 0,05 mm ila 1 mm kalınlığında farklı uçlara sahip bir kalınlık bıçağı sokarak aracın kullanım kılavuzundaki orijinal değeri bulmanız gerekecektir.
  • Örneğin, aracınız için ideal buji aralığı 0,6 mm ise, bu değere sahip bir mastar, elektrotu hafifçe ovarak çivi aralığından geçmelidir. LPG’li araçlarda daha yüksek voltaj elde edebilmek için çivi aralığının normalin altında tutulması gerekir. Tırnak boşluğunu daraltmak veya genişletmek için hafif kuvvet uygulayarak milimetrik düzeyde değişiklikler yapabilirsiniz.
    Karbonatlaşma ve kurum elektrotunu fırça benzeri bir aletle temizledikten sonra buji yeniden takılabilir.

Devamını oku:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu