Blog

B Sınıfı Ehliyet Nedir? Hangi araçları kullanır? Harç ve masraflar

Merhaba sevgili okuyucular, bu yazımızda B Sınıfı ehliyet ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.
B sınıfı ehliyet nedir? B notu nasıl alınır? Hangi aracı kullanır? Fiyatı nekadar? Sorularınıza cevap vermeye çalışacağız, örneğin: 2022’deki değişikliklerle güncellendi.

b sınıf ehliyet

B sınıfı ehliyet nedir? B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?

Bu ehliyet kategorisine sahip sürücüler aşağıdaki araçları kullanabilirler: Araba (B) Kamyonet (B) Ayrıca: Traktör (F) Motosiklet (M) ATV (B1) kullananlara verilen ehliyet türüdür. Dilerseniz bu ehliyet türü ile otomatik vitesli araç kullanmak için bir sürücü kursuna başvurabilirsiniz. Avantajları ve dezavantajları vardır. Özellikle direksiyon sınavından korkan sürücü adayları otomatik şanzıman sürücü belgesi almayı tercih edebilirler. Otomatik şanzıman için başvuranlar manuel şanzımanlı araçları kullanamazlar. Manuel araç kullanabilmek için teorik sınav değil direksiyon eğitimi almaları ve direksiyon sınavına girmeleri yeterlidir. Tabii ki pahalı.

B sınıfı ehliyet nasıl alınabilir?

2016 öncesi baz fiyat uygulaması yoktu. 2016 yılında başvuruların başlamasının ardından il genelinde tüm sürücü kurslarının aynı fiyat üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. 2022 yılında baz fiyat uygulaması devam etmektedir. Bu nedenle, geçmişte standart sürücü kursunun fiyatıydı ve şimdi kalitesi birinci öncelik haline geldi. Sürüş dersleri, mahallenizde, bölgenizde veya şehrinizde hangi kursu alırsanız alın size aynı fiyatı verecektir. Bu nedenle sürücü kursu seçerken kalitesini araştırmanızı tavsiye ederiz. En kurumsal sürücü kursu seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

B sınıfı ehliyet için gerekli belgeler nelerdir?

B Sınıfı ehliyet almak isteyen adayların şartı ise yaş sınırıdır. B Sınıfı ehliyet için sadece 18 yaşını doldurmuş kişiler başvurabilir. 18 yaşını doldurmamış kişiler B sınıfı ehliyet başvurusunda bulunamazlar.
B sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının bazı belge ve şartlara ihtiyacı vardır. Bu koşullar şu şekilde sıralanabilir:

  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Kimlik fotokopisi
  • Daha önceden ehliyet alınmış ise o ehliyetin fotokopisi
  • Eğitim durumunu gösteren belge
  • 6 adet fotoğraf
  • Sağlık raporu
  • Kan grubunu gösteren belge
  • Adli sicil kaydı beyanı
  • Adres beyanı

Sürücü adayı, gerekli şartları ve belgeleri tamamladıktan sonra sürücü belgesi almak için sürücü kursuna başvurur. Sürücü adaylarının teorik dersleri almış ve iki aşamalı olarak uygulanan yazılı ve direksiyon sınavını başarı ile geçmiş olmaları gerekmektedir. Yazılı sınavı geçen sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

B sınıfı ehliyet nasıl alınır?

Belgelerinizi hazırlamadan önce sürücü kursu ile iletişime geçmelisiniz. Ödeme yapıldıktan sonra sürücü kursu tarafından verilen teorik eğitime katılacaksınız. Ehliyet sınavı, eğitim sonunda merkezi olarak yapılmaktadır.
– 50 soru sorun. Soru başına 2 puan. En yüksek puan yüzdür.
– 35 Doğru cevap verilmelidir. Yanlış düzeltilmez.
– Bu sınava girmeli ve 70 puan almalısınız.
– Sınav süresi 1 saattir.
– 14 saatlik sürüş dersi alın.
Not: Sürücü kursuna katılmadan önce ehliyet sahibi olanlar doğrudan direksiyon sınavına girebilirler. Aynı zamanda ilk kez ehliyet sahibi olanlar çırak sürücü olurken, daha önce ehliyet sahibi olanlar çırak sürücü olmuyorlar.

B sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir?

– En az ilkokul mezunu olmak. Ancak ilkokuldan mezun olamayanlar, halk eğitim merkezlerinde verilen eğitimlere katılarak elde ettikleri belgelerle sürücü belgesi başvurusunda bulunabilirler.
– En az 18 yaşında olmalısınız.

B sınıf ehliyet fiyatları ne kadar?

Sizlere kalem kalem masrafları yazıyoruz.
1- Sürücü kursu ücreti 2500-2900 TL arasıdır. Şehre göre değişir. Fakat herhangi bir şehrin genelinde fiyatlar sabittir.
2- Teorik sınav giriş ücreti 120 TL
3- Direksiyon sınavı giriş ücreti 160 TL
4- Harç ücreti + kart ücreti: 1461,90 TL 4240 TL  –  4640 TL arası tahmini bir masraf söz konusudur.  

Sıkça Sorulan Sorular

B sınıfı ehliyet herşey dahil ne kadar 2022?

2022 Yılı Sürücü Kursu Fiyatları

Ehliyet Sınıfları Sürücü Kursu Fiyatları Toplam
B Sınıfı Manuel ve Otomatik 2900 TL 4631 TL
B Sınıfı Engelli 2750 TL 3735 TL
B1 Sınıfı 2900 TL 3885 TL
F sınıfı 2400 TL 3385 TL

En büyük ehliyet sınıfı hangisi?

Deneyim şartı olarak en az C Grubu ehliyet gerekmektedir. M, B1, B, BE, C, C1, C1E ve F sınıfı araçları kullanabilirler. CE, türünün en kapsamlı lisans kategorisidir.

A1 ve B1 ehliyet nedir?

Yeni “B1” Sınıfı Lisans Bilgileri A Sınıfı “B1” lisansı, dört (4) tekerlek, net motor gücü 15 kW’ı, net ağırlığı 400 kg’ı ve net ağırlığı 550 kg’ı geçmemek üzere navlun için verilir.

B B1 hangi araçları kullanır?

A Sınıfı ehliyet, araba veya kamyonet kullanmak isteyen kişiler tarafından alınan bir ehliyet türüdür. B Sınıfı ehliyete sahip sürücüler M, B1 ve F Sınıfı araçları kullanabilirler. Bu araçlar, maksimum yük ağırlığı 4250 gram olan otomobiller, dörtlü bisikletler, traktörler ve kombine araçlardır.

Sınavsız ehliyet var mı?

Evet doğru duydunuz, başlığımız “Ehliyet Muafiyeti”. Ancak bu yöntemle lisans alamazsınız. Sınavsız ehliyet almak için bu yöntemi kullanmak Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Sürücü kursu kaç ay sürer?

Seçtiğiniz kursun sunduğu kurslar ortalama 15 gün sürer. Ehliyet sınavına girmeden önce eğitim yapılması gerektiği için süre 1 ay olarak hesaplanmıştır. Direksiyon eğitimi almak ve direksiyon sınavına girmek 1 ay sürer.

Ehliyet kaç ay sürer?

Elektronik sınavı başarıyla geçen sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Adayların gerekli şartları sağlaması için sürücü kursu tarafından belirlenen süre içerisinde direksiyon sınavına girmeleri gerekmektedir. Sürücü sınavını geçtikten sonra ehliyet almak yaklaşık 45 gün sürer.

Ehliyet almak zor mu?

Ehliyet sınavı zor mu? Genel ehliyet sorularına baktığımızda çoğu basit ve hafiftir. Soruların çoğu, bazı teknik bilgileri hesaba katmazsanız, akıl yürütmenin yapılabileceği bir düzeydedir. Elbette motor, trafik, ilk yardım gibi alanlarda teknik sorunlar ortaya çıkıyor.

Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu