Soru ve cevap

Arabada olması gerekenler?

Bir arabada neler olmalı?

Hususi arabada bulunması gerekenler; ilk yardım çantası, yangın söndürme tüpü, kriko, reflektör, bijon anahtarı, çekme halatı, zincir, seyyar lamba, takım çantası gibi malzemelerden oluşmaktadır. Hususi olmayan araçlarda aracın özelliğine göre farklı bir malzeme bulundurulması zorunludur.

Trafik çantasında neler bulunur?

Bu set içerisinde bulunması gereken trafik ilk yardım malzemeleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5m) 2 adet.
 2. Hidrofil gaz steril kompres (10 x 10 cm 50’lik kutu) 1 adet.
 3. Üçgen sargı bezi 3 adet.
 4. Antiseptik solüsyon (50 ml) 1 adet.
 5. Flaster sargı bezi (2 cm x 5 m) 1 adet.
 6. Çengelli iğne 10 adet.

Araçta reflektör bulundurmak zorunlu mu?

Reflektör:Gece yolda kalmanız durumunda diğer araçların sizi görmesi için resflektör en büyük ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden aracınızda mutlaka bulundurmalısınız. Bir adet stepne:Lastik patlamasına karşı aracınızda mutlaka bir yedek lastik bulundurmalısınız.

Çekme halatı bulundurmak zorunlu mu?

Kriko, bijon anahtarı, seyyar lamba, Kış ayları için zincir ve çekme halatı da araçta mutlaka yer almalıdır.

Tork mu beygir gücü mü?

Araçlarda tork ve beygir farkı özetle şöyledir; daha torklu bir araç daha fazla çekiş ve kuvvet sağlarken daha beygirli bir araç daha uzun mesafeler boyunca kuvvet sağlayacağından daha yüksek hızlara ulaşabilir.

Arabaya aksesuar ne alınır?

Arabalarınıza alabileceğiniz 100 TL altı 10 aksesuar önerisi

 1. Manyetik araç tutacağı
 2. Araç içi fosforlu telefon numarası
 3. 24 W araç içi hızlı şarj cihazı
 4. Çizilme önleyici kapı fitili.
 5. Koltuk arkası düzenleyici.
 6. Araç özel numaralı plakalık.
 7. Her araca uyarlanabilir karlık tampon.
 8. Mustafa Kemal Atatürk imza sticker.

Trafik Seti fiyatı ne kadar?

%51 indirimle Trafik Seti İlkyardım Lüx EVO Çantalı – 1 Kg Yangın Tüplü -4 Renk 288 TL’ye, %10 indirimle Halidi Trafik Seti Çantalı Lüx Set Eva Kırmızı 228 TL’ye, %6 indirimle Solar Kırmızı Üçgen Flaşörlü Ultra Kedi Gözlü Ağırlıklı Trafik Ko 771 TL’ye, %7 indirimle FREELY HAVALI YATAK 1.748 TL’ye sahip olabilirsiniz.

Araç ilk yardım seti ne kadar?

araç-ilk-yardım-seti-ne-kadar
 1. 26 Parça Lüx Trafik Seti Profesyonel Araç Muayene Uyumlu İlk Yardım Seti. ciceksepeti.com. 349,00 TL. Tümünü İncele. İlk Yardım Seti Çantası Firstplus Fp 01.104 Araç Orta Boy.
 2. 2022 Lüks Trafik Seti – İlk Yardım Seti – Araç Yangın Tüpü – Üçgen Set. ciceksepeti.com. 199,90 TL. Tümünü İncele.

Arabada takoz zorunlu mu?

Yolcu taşıyan araçlarda beyaz renkte, aracın içini aydınlatacak biçimde iç lamba olması gerekmektedir. -Takoz: Kamyon, otobüs ve çekici sürücülerinin araçlarında 20x20x40 cm ebatlarında 1 adet takoz bulundurması zorunludur.

Yangın tüpü olmadığı için araç bağlanır mı?

“-Otomobil,minibus,kamyonet, otobüs, kamyon, çekici ve tehlikeli madde taşıyan bütün araçlar, yangın söndürme cihazı bulundurmak zorundadır.

Araç içi yangın tüpü kaç kg olmalı?

Araç tehlikeli madde taşıyor ise toplam 12 kg kapasiteli (sürücü ve motor bölümündeki yangınlar için en az 1 adet 2 kg olmak üzere toplam 12 kg olmalıdır. Yangın söndürme cihazlardan biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.)

Motorda yangın tüpü zorunlu mu?

Araçların kusursuz biçimde muayeneden geçmesi için lastik tekerlekli traktörler ve motosiklet hariç tüm motorlu taşıtlarda yangın tüplerinin yer alması gerekmektedir. Ancak ilgili araçlarda yangın söndürme tüplerinin bulundurulmaması hafif kusur olarak sayılmaktadır.

Arabada toplu iğne bulundurmak ne demek?

Toplu iğne yok diye ceza yazan biliyorum. Açıklaması da şöyle eğer araç kullanırken kramp girerse iğne batırıp kan akıtmamız gerekiyormuş krampı geçirmek için bu sebeple araçlarda bulundurulması zorunluymuş.

Kriko bijon anahtarı çeki demiri ne işe yarar?

Kriko – Bijon Anahtarı: Kriko, sürücülerin kaldıramayacağı ağır yükleri kaldırarak lastiklerin zarar görmesi sonucunda yedek lastiği takabilmek için kullanılır. Bijon anahtarı ise lastiklerin somunlarını gevşetmek için kullanılır. Bu iki malzeme de yedek lastiğin değişimi için gereklidir.

Çekme halatı kaç metre olmalıdır?

İki aracın bağlantısı çelik çubuk, çelik halat veya zincirlerle yapılacak, İki araç arasındaki mesafe 5 m. yi geçmeyecek. Bu açıklık 2,5 m. yi geçtiği takdirde, bağlantının orta kısmına gündüz kırmızı yansıtıcı veya bez, gece kırmızı ışık veya yansıtıcı konacaktır.

Arabanın hızını ne belirler?

Tork, aracın motorunda bulunan krank milinin, 1 dakika içinde yaptığı dönüş sayısını ifade eder. Dönüşün az ya da çok olması da aracın hızını ve de çekiş gücünü belirler.

Normal bir araba kaç beygir?

normal-bir-araba-kaç-beygir

Aracın motor gücü; hızlanma isteniyorsa beygir gücü, çekiş gücü isteniyorsa da tork yönünden değerlendirilmelidir. Şehir içi kullanım için 90 beygir gücü ve üstü yeterlidir. Çekiş gücü açısından ideal bir binek araç isteniyorsa da 200 Nm’den yüksek tork değerlerine sahip modeller değerlendirilmelidir.

Bir arabanın hızı neye bağlıdır?

Arabanın hızlanmasını sağlayan tek şey torktur ve motorun deviri kaç olursa olsun araba aynı miktarda hızlanır. Sonuçta a=f/m yani hızlanma=kuvvet/kütledir ve kuvvet tork demektir. Bir devirde ne kadar çok tork üretirseniz o kadar çabuk hızlanırsınız.

Yeni araba alınca ne yapılır?

İkinci El Araba Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

 1. 1Direksiyon Kaplaması Ve Vites Körükleri. Kullanılmış bir otomobil aldığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli konular, temizlik ve motor parçaları olmalıdır. …
 2. 2Periyodik Bakım. …
 3. 3Detaylı Temizlik. …
 4. 4Fren Balataları Ve Diskler. …
 5. 5Termostat,Radyatör ve Müşürler.

Yeni arabaya neler alınır?

Yeni Araba Alan Birisine Ne Hediye Alınır?

 1. Plaka Anahtarlık.
 2. Kişiye Özel Ruhsat Cüzdanı
 3. Araç Uyumlu Telefon Tutucu.
 4. Araba Modelli Led Lamba.
 5. İsme Özel Deri Ruhsat Kabı ve Anahtarlık Seti.
 6. İsme Özel Ruhsat Kabı

Araç içi nasıl temizlenir?

araç-içi-nasıl-temizlenir

Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak aracınızın içerisinde bulunan paspas, koltuk kılıfı (varsa) gibi ürünleri çıkarın. …
 2. Oto süpürgesi ile aracınızın zeminlerini ve koltukları süpürün.
 3. Mikrofiber bez ve iç cephe temizleyici ürünler yardımıyla tozları alın, aracın içini temizleyin.

İlk yardım çantası ağır kusur mu?

i̇lk-yardım-çantası-ağır-kusur-mu

Buna rağmen, araç ilk yardım çantası bulundurmak hayati bir durum olduğu unutulmamalıdır. Yani aracınızda ilk yardım çantası yoksa veya bulunmuyorsa aracınız hafif kusurlu olarak değerlendirilir. Hafif kusurlu olarak değerlendirilen bir araç ise muayeneden geçer.

Reflektör olmaması ağır kusur mu?

hepsi hafif kusur. EksiklerinHafif kusur ama onların da arabada bulunması lazım be kardesim birgün lazim olur o tüp var ya basinda müdahale edersen malini kurtarır. İlk yardım seti can kurtarır. Gece yolda kalsan o reflektör gene canini kurtarır.

Araç muayenesinde nelere dikkat ediliyor?

Kontrol Edilen Noktalar

 1. Taşıt tanıtımı
 2. Fren Sistemi.
 3. Direksiyon, Direksiyon sistemi.
 4. Görüş Özellikleri.
 5. Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma sistemi.
 6. Dingiller (Tekerlekler), Lastikler, Süspansiyon.
 7. Şasi ve Şasi Bağlantıları
 8. Zorunlu Ekipmanlar.

Araç muayene harcı ne kadar?

Araç muayene ücretleri her yıl güncellenmektedir. Bu kapsamda araç muayene ücreti 2022 yılı için %36,2 zam ile 507,40 TL olarak belirlenmiştir. TÜVTÜRK tarafından yapılan muayene sonucunda araca kusursuz, kusurlu ya da hafif kusurlu rapor verilir.

Araç muayene hafif kusurlar nelerdir?

Buna göre araç muayenesinde yer alan hafif kusurlar genel olarak şunlardır:

 1. Daimi Fren Sistemi.
 2. Fren Uygunsuz Monte Edilmiş
 3. Fren sürtünme değeri.
 4. Fren Kuvvetlendirici.
 5. Fren Telleri.
 6. Pedal.
 7. Kompresör Süresi.
 8. El Freni Yavaş İşlem Yapıyor.

Araç muayenesinde hafif kusur olursa ne olur?

Kusurun hafifi ya da ağırı olmamaktadır. Tespit edilen bütün kusurların tamir edilip, trafiğe o şekilde çıkması gerekmektedir. Aslında hafif kusurlar, araçtaki sorunların şimdilik hafif olduğunu, bir sorun yaşatmayacağı, ancak ilerde bu sorunların tamir edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Engel işareti hangi araçlarda bulunması zorunludur?

Engel işareti Otobüs, kamyon ve çekiciler Karayolu üzerinde arıza veya uzun süreli bırakılması halinde, normal hava şartlarında en az 150 m’den net olarak görülebilecek 150×25 cm ebadında ve ECE 70’deki teknik şartlara uygun bir adet engel işareti bulunacaktır.

Takoz nedir ne işe yarar?

takoz-nedir-ne-işe-yarar

Takoz günlük hayatta daha çok ilk anlamı ile kullanılır. Yani taşıtın kaymaması için tekerleklerin altına yerleştiren ağaç engele denir. Ya da bir taşıtın kaymaması ve kımıldamaması için tekerlekleri altına yerleştirilen plastik, tahta engel olarak kullanılır.

Araba takozu ne işe yarar?

Motor takozu nedir konusunda birçok farklı bilgilendirme bulunmaktadır. Ancak genel olarak motor takozu, motorun alt bölgesinde bulunan ve motor sisteminin yol açtığı vibrasyon üzerinde emici bir görevi olan ve araç savrulmalarına karşı dengeyi sağlayan bir sistemdir.

Araç yangın tüpü Dolumu ne kadar?

araç-yangın-tüpü-dolumu-ne-kadar

Piyasada genel olarak en çok kullanılan 6 kg’lık yangın tüpü dolumu fiyatları 49.90 TL ile 150 TL arasında değişkenlik gösterir.

Sıfır araçta yangın tüpü var mı?

Bir çok yeni model araçta yangın tüpü olmuyor. Bunu kendiniz almak durumundasınız. Çok basit gibi gelse de bunlar extra masraf. Ayrıca alacağınız araçta kriko, stepne, şase no, motor no vs. kesinlikle kontrol edin.

31 1 A trafik cezası nedir?

31/1-a aracın cinsine bağlı olarak bulundurulması gereken malzemelerin eksik olması ve eksik bir şekilde aracın kullanılmasından dolayı uygulanan ceza maddesidir. 31/1-A Trafik Cezasının Ücreti Nedir? 31/1-a para cezası 2020 yılında 24 TL zamlanarak 132 TL olmuştur.

Yangın tüpü fiyatı ne kadar?

%15 indirimle Tufex CO2 (Karbondioksit) Yangın Söndürme Tüpü 5 kg 1.054 TL’ye, %12 indirimle ÖZGÜNYANGIN Özgün Yangın Söndürme Cihazı 6 kg 330 TL’ye, %12 indirimle Mert Yangın Köpüklü 12 kg Yangın Söndürme Tüpü 700 TL’ye sahip olabilirsiniz.

Araç yangın tüpü doldurulur mu?

Araç Yangın Tüpü Doldurulur mu? Araç yangın tüpü nerede doldurulur bakıldığı zaman kişiler satın aldıkları firmalar üzerinden bakım ve dolum yapabilirler.

Yangın tüpleri kaç yılda bir yenilenir?

yangın-tüpleri-kaç-yılda-bir-yenilenir

Yangın söndürme tüplerini iki yılda bir tamamıyla boşaltılıp doldurulması gerekir. Köpüklü yangın söndürme tüplerinde periyodik bakım ile dolum süresi iki yılda bir yapılır. Halokarbon yangın tüplerinin kontrolü yılda iki kez gerçekleştirilmesi gerekir.

Benzinli araç yanar mı?

bildiğiniz üzere otomobillerde üç tip yakıt kullanılıyor; benzin, motorin ve lpg. benzinli otomobiller yangınlarda birinci sırayı çekiyor gibi görünse de, dizel bir otomobil de yakıt sistemi arızası sebebiyle yanabilir. yakıt sisteminin yangına sebep olmasına neden olan tek şey kaçaktır.

Dizel araç neden yanar?

Diesel Runaway olayının gerçekleşmesi sadece araçtan kaynaklanmıyor. Bunun bir sebebi de motor yağının fazla konulmasından oluşuyor. Motor yağı her otomobil için belli miktarda konulmalı. Fazla konulan yağ, basıncı artırır ve haznede yüksek kalmasından dolayı motorun yanma odasına girmesine neden oluyor.

Araçlarda ilk yardım çantası zorunlu mu?

araçlarda-ilk-yardım-çantası-zorunlu-mu

Her araçta ilk yardım çantasının olması gerekmektedir. Çünkü ilk yardım çantaları hayati derecede önemlidir. Trafikte meydana gelebilen her türlü kazada bu tür ürünlere ihtiyaç duyulabilmektedir. Aracınızda bu eşyalar bulunmazsa, muayeneden de geçemezsiniz.

Reflektör kaç tane?

Trafik Yönetmeliğine göre motosiklet ve motorlu bisiklet dışında tüm motorlu araçlarda aracın ön ve arkasına konulmak suretiyle Avrupa Ekonomik Komisyonu ECE R 27 Regülasyonuna uygun iki adet üçgen reflektörün bulundurulması yasal bir zorunluluktur.

Reflektör kaç adet?

Araçlarda en az iki adet reflektör olması gerekir. Daha fazla sayıda reflektör bulundurma hakkınız vardır. Ancak minimum sayı iki adet olmak zorundadır. Reflektörü, kendi can güvenliğiniz için aracınızda bulundurmalısınız.

Reflektör kaç metre öteye konur?

reflektör-kaç-metre-öteye-konur

Taşıtın ve diğer yol kullanıcıların güvenliğini tehlikeye düşürmemek için şehir içi yollarda 30 metre, şehirler arası yollarda ise 150 metre mesafeye reflektör konulmalıdır.

Bijon iyi Sıkılmazsa ne olur?

Eğer bijonlar yeteri kadar sıkılmazsa aracın lastiği yerinden çıkabilir ya da yamulmalar gerçekleşebilir. Bu da ciddi bir trafik kazasına sebebiyet verebilecek bir durumdur.

Araçta bagajda takoz ne işe yarar?

Takoz ve patinaj zinciri:Karlı ve buzlu havalarda çamura batma ve kayma durumuna karşı takoz ve patinaj zinciri büyük fayda sağlamaktadır.

Maybe you are interested in:

arabada aks nedir?

Related searches

 1. Arabada olması gereken malzemeler
 2. Torpidoda bulunması gerekenler
 3. araba kaputu i̇çindekiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu