Blog

Araba Klima Filtresi Değişimi ve Bakımı: Nasıl Yapılır?

Araç klima filtresi temizlenir son derece önemlidir. Ne yazık ki ülkemizdeki çoğu sürücü bu temizleme işlemine pek dikkat etmemektedir. Bunu düşündüğünüzde, klima size arabanın içindeki havayı sağlar. Klimanız ne kadar temiz olursa, soluduğunuz hava o kadar temiz olur ve hastalıkları o kadar iyi önleyebilirsiniz.

Bunu söyledikten sonra araç klimalarının temizleme işleminden ve klima temizliğinin öneminden bahsedelim.Klima temizliği yaz ve kış olmak üzere iki ayda yapılmalıdır. Ne yazık ki kışın temizlenmemiş bir araç filtresi araca ve size zarar verebilir. Tünellerinizde biriken nemli havayı solumak istemezsiniz, değil mi?

Özellikle kış aylarında otomobil klimalarının temizlik işlemi daha fazla dikkat ve titizlik gerektirir. Çünkü kanal içindeki nem kış aylarında daha fazladır. Araç kullanıcıları buna çok dikkat etmelidir.

klima filtresi bakımı

Araç Klima Temizliği Öncesi

Araba klima temizliği bir zorunluluktur. Ancak klimayı temizlemeden önce aracın polen filtresi temizlenmelidir. Kirlenmiş polen hoş olmayan kokular üretebilir. Filtrelerinizi ve klimanızı ne kadar temizlerseniz temizleyin, polenleri temizlemediğiniz sürece kokulardan kurtulamazsınız. Klima temizleme işlemine başlarken doğru ürün çok önemlidir. Düzenli olarak temizlenmelidir. Klima, ortam havasını sağlamak için önemli bir araçtır. Ayrıca yazın havayı soğutmaya, kışın ise ısıtmaya yardımcı olur. Isıtma ve soğutma sağlayan bu bileşenler düzenli bakım gerektirir. Ne yazık ki temizliğin yeterli olmadığı durumlarda araçta bazı sonuçlar olabilir.

Eskimiş klima filtresi: ne yapmalı?

Klima sisteminizi temiz tutmak düzenli olarak yapılması gereken ancak genellikle arka planda kalan bir uygulamadır.

Ancak alerjisi olanlar, polenleri ve diğer alerjenleri yolcu kabininden uzak tutmak için iyi çalışan bir klima filtresinin şart olduğunu bilirler.

Benzer şekilde, klima filtrelerinin uygun bakımı, potansiyel olarak tehlikeli bakteri ve virüslerin geçişini önlemek için kritik öneme sahiptir.

Klima filtreleri aşınmaya ve yıpranmaya meyillidir ve bu durumda filtre polen ve bakterilere karşı koruma sağlamaz. Bu durumda araç klima filtresinin değiştirilmesi gerekir.

Eski bir filtre ise, aracınızın kullanım ve bakım kılavuzuna bakmanız ve kendiniz değiştirmek istiyorsanız iki filtre kategorisinden birini seçmeniz önerilir.

Piyasada kağıttan yapılmış klima filtreleri ve aktif karbonlu polen filtreleri bulunmaktadır.

İkincisi, öncekinden biraz daha pahalıdır, ancak polen ve bakterilerin yanı sıra araba egzozundan yayılan zararlı maddeleri de engeller.

Araba klima dezenfektanı: neleri bilmeliyiz?

Mükemmel verimli bir klima sisteminin keyfini çıkarmak için sadece eski filtreleri değiştirmek değil, aynı zamanda araç klimasını dezenfekte etmek de gereklidir.

Özellikle COVID-19 salgınının toplu taşıma yerine özel araçların kullanılmasına neden olduğu bir zamanda, bulaşma riskini en aza indirmek için sterilize edilmiş bir araçta seyahat edebilmek önemlidir.

Virüs, bakteri ve tozu önlemek için sıhhi tesisler kullanılmalıdır. İzlenecek hijyen ozon kullanımıdır, doğru prosedürü uyguladığınızdan emin olmak için profesyonel bir şirketle iletişime geçmeniz önemlidir.

Dezenfeksiyon işleminin süresi yaklaşık 15 dakikadır ve dezenfeksiyon için kullanılan makine, havalandırma deliğine ozon sağlayan bir hortumla donatılmıştır.

Önceden ayarlanmış ozon konsantrasyonuna ulaşıldığında, yolcu kabini ve klima havalandırmalarının dezenfeksiyonunu sağlamak için yaklaşık on dakikalık bir devridaim gerçekleşir. Yolcu bölmesi daha sonra kapılar bir dakika süreyle açık olarak havalandırılmalıdır.

araba klima filtresi değişimi

Araba klima filtresi değişimi ve bakımı ne sıklıkla yapılmalı

Daha önce de söylediğimiz gibi, çoğu zaman araba hava filtrelerini temizlemeyi hafife alıyoruz. Çünkü klima filtrelerinin klimalara olası sağlık risklerini önemsemiyoruz.

Özellikle aracınızın yoldaki tüm kirlerle temas halinde olduğu düşünülürse, bir ev kliması gibi araba klima filtresinin de yılda en az bir kez temizlenmesi gerekir.

Filtre eskimemişse ve bu nedenle değiştirilmesi gerekmiyorsa, birkaç basit adımı izleyerek arabanızın klima filtresini temizleyebilirsiniz.

Aracınızın klima filtresini iyice temizlemek için fanın giriş kanalına püskürtülen köpük kullanabilirsiniz.

Bu durumda, klimayı açıp maksimum güçte yaklaşık on dakika çalıştırarak evaporatörü iyice kurutmak gerekir.

Ardından filtre kutusunu açtıktan sonra tüm kanallara temizleme köpüğü püskürtebilir ve mevcut tüm fonksiyonları kullanarak klimayı maksimum güçte yeniden başlatabilirsiniz.

Bu işlem tamamlandıktan sonra, araç klima filtresini tekrar takın ve içinde bulunduğu kutuyu kapatın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu