Blog

Araba Farı Nasıl Temizlenir?

Farlar özellikle gece sürüşlerinde güvenlik açısından çok önemlidir. Farlar yoldaki engelleri, tümsekleri ve araçları fark etmeniz ve karşıdan gelen araçların sizi fark etmesi ve düzenli bakım ve temizlik gerektirmesi açısından oldukça önemlidir.

Araba farları tozdan ve güneş ışığından etkilenebilir ve zamanla görüşünüzün kısıtlanmasına neden olabilir. Bu faktörler, cam farlar için yüzey koruyucu görevi gören akriliğin zamanla yıpranmasına neden olabilir. Akrilik koruma kaldırıldıktan sonra cam farlar sararır, kararır ve direkt güneş ışığı gibi etkenlerden dolayı aydınlatma özelliğini kaybeder.

Peki görüş ve sürüş güvenliği açısından kritik önem taşıyan araç farları nasıl temizlenir? “Sarı farları temizlemek için ne yapmalıyım?” “Araba farlarını temizlemenin kolay yolları nelerdir?” Hepsini sizin için derledik.

İşte araç farını temizlemek için yapmanız gerekenler

Arabanızın farlarını temizlemek için yapmanız gerekenleri listeledik.

Farın Çevresini Bantlayın

Farları maskeleme bandı yardımıyla kapatın. Farları temizlemek için çalışma sırasında boyaya zarar verebilecek açıkta kalan boyalı parça bırakmamaya dikkat edin. Daha güvenli olmak istiyorsanız, bandı birkaç katmana yapıştırabilirsiniz.

Farı Zımparalayın

Işıklardaki çiziklerin derinliğine göre zımpara kağıdı seçin ve dilediğiniz zımparayı rahatlıkla kullanabileceğiniz boyutta kesin. Far camının yüzeyini hafifçe ıslatın ve zımparalamaya başlayın. Zımparalarken çok fazla kuvvet uygulamamaya dikkat edin.

Zımparalama işlemi sırasında yüzeyden çıkan kalıntı, farları karartan kirdir. Zımparalama işlemi yüzeyi eskisinden daha mat hale getirecektir, dilerseniz bu aşamada daha ince bir zımparaya geçebilirsiniz. Far yüzeyi pürüzsüz olana kadar zımparalamaya devam edin. İşlem tamamlandıktan sonra farın yüzeyini iyice yıkayıp temizleyin ve kurulayın.

Far Pasta Cila

Zımparalama işleminden sonra farlarınızı iyice yıkayıp kuruttuğunuzdan emin olduktan sonra pastacılık işlemine başlamaya hazırsınız. Düşük devirde çalışan bir sünger veya parlatıcı yardımı ile macunu sürebilirsiniz. Dilerseniz yapıştırma işlemi uygulamadan cila yapabilirsiniz.

Farı Cilalayın

Parlatma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik plastik cila kullanılmasıdır. Cila, orijinal fardaki akrilik ile aynı korumayı sağlayacaktır. Parlatıcıyı far yüzeyine sünger yardımıyla veya düşük devirde çalışan bir parlatıcı yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Far Temizliği İşlemlerinizi Far Mendilleri ile Yapabilirsiniz

Far temizleme mendilleri, kullanımlarının kolay olması ve zımparalama, yapıştırma ve cilalama gibi işlemlere göre daha kısa sürede sonuç vermesi nedeniyle giderek yaygınlaşan bir yöntem haline gelmiştir. Temizleme mendillerinden birini bir fara, diğerini ikinci fara uygulayabilir, ardından parlatıcı ve koruyucu mendilleri aracınızın farlarını parlatmak için kullanabilirsiniz.

Bezle Far Silme

Araba farlarını temizlemenin pratik yollarından biri de diş macunu ile temizlemektir. Bunu yapmak için önce farın üstünü suyla ıslatın. Ardından farlara diş macunu sürün. Macunu farın yüzeyine uygulayın ve mikrofiber bir bezle silin. Bu işlemden sonra bulamaç su ile yıkanır ve yıkama işlemi tamamlanır.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu