Soru ve cevap

App plaka nedir?

APP Plaka Nedir? … Araçların ön ve arka tamponlarına monte edilen plakalar sayı ve harflerden oluşan karakterler içeriyor. Gerek duyulması halinde yetkililer …

App Plaka ne işe yarıyor?

APP Plaka Nedir? Amerikan Press Plaka kelimelerinin ilk 3 harfinin kısaltılmasıdır. Standart plakaların aksine APP plaka kişilerin zevklerine göre tasarlandığı için daha hoş ve düzgün görüntüye sahiptir. Kısacası, kişilerin kendi istedikleri fontlarda, boyutlarda ve renklerde yaptırdıkları plakadır.

App plaka neden yasak?

APP plakanın açılımı Avrupa Press Plaka’dır, güncel onaylanmış plakaların dışında kalın yazı stillerinin kullanıldığı levhalardır. Standartların dışında olması nedeniyle trafik ekipleri tarafından onaylanmayan APP plakaların kullanımı şu an için ülkemizde yasaktır.

App plaka nedir cezası?

app-plaka-nedir-cezası

APP Plaka Cezası Ne Kadar? Yasalarca belirlenmiş plaka kullanımının dışına çıkan her türlü uygulama cezai işleme tabi tutuluyor. Karayolları Trafik Kanunu’na göre kurallara aykırı plaka kullanan sürücülere 2021 yılı itibariyle 505 TL idari para cezası kesiliyor.

Tüvtürk onaylı App plaka yasak mı?

APP Plaka Yasak Mı? Ancak ne yazık ki, APP plaka, Emniyet Müdürlüğü tarafından yasaklanmıştır. Bu plaka türü 2010 yıllında kullanılmaya başlansa da 6047 sayılı kanuna göre yasaklı hale gelmiştir.

App plaka çevirmeden geçer mi?

2017 yılı itibariyle orijinal dışı tüm plakalarla beraber app plaka kullanımı da yasaklanmıştır. Mevcut yasalara göre, bilinenin aksine hiç bir app plaka türü muayeneden geçememektedir.

App plaka fiyatları ne kadar?

app-plaka-fiyatları-ne-kadar

Sizin İçin Seçtiklerimiz

  1. yeni. App Plaka® 210,00₺85,00₺ Mühürlü Beşiktaş App Plakalık. …
  2. yeni. App Plaka® 140,00₺94,00₺ Otomobil Kare App Plakalık 15×30 cm. …
  3. App Plaka® 130,00₺85,00₺ Standart Tip Araç Plakalık 52×11 cm. rating. …
  4. yeni. App Plaka® 120,00₺70,00₺ …
  5. yeni. App Plaka® 140,00₺94,00₺ …
  6. yeni. App Plaka® 90,00₺70,00₺

App plaka alınır mı?

Küçük düşürücü olması nedeniyle KEL, LAN, LEN, MAL, NAH gibi harf öbeklerin taşıyan plakalar trafiğe çıkamıyor. PKK ve Abdullah Öcalan’ın ismini çağrıştıran APO harf grubuna izin verilmiyor.

App plakaya ceza yazılır mı?

2022 yılı itibariyle APP Plaka kullanımına kesilen ceza miktarı 750₺ olarak belirlenmiştir. Kesilen idari para cezasının ardından 15 gün içerisinde ödeme yapıldığı takdirde ceza tutarında %25 indirim uygulanmaktadır. Bu kapsamda 15 gün içerisinde ödenen borçlar 562,50₺ idari para cezasına denk gelmektedir.

Özel plaka ücreti ne kadar?

özel-plaka-ücreti-ne-kadar

Plaka değişim ücreti, plaka basım ve notere ödenen ücretin toplamından oluşur. Plaka değiştirme ücreti 2021 yılında 257 TL olarak belirlenmiştir. Bunun dışında Şoförler Odası’ndan alınan form için 55 TL ücret ödemeniz gerekirYani yeni plaka alma için toplamda 312 TL ödeme yapmalısınız.

App plaka nerelerde var?

app-plaka-nerelerde-var

Normal plakaların basımları ve dağıtımları Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na (TŞOF) bağlı odalar tarafından yapılmaktadır. App plakalar ise merdiven altı diye tabir edilen yasa dışı yerlerde üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Bunun dışında internetten de bu tip plakaları sipariş edebilirsiniz.

Led plakalık yasak mı?

Plakaların ışıkla aydınlatılmaması, görülemez olması veya aydınlatma esnasında doğru ışık kullanılmaması, plakayı okumayı engelleyecek şekilde ışıklandırılması da kanunen yasak olup cezai işleme sebep verir.

App plaka nasıl değiştirilir?

Plaka yenileme işlemi yapmak için noterden randevu almanıza gerek yok.

  1. Plaka yenileme için gerekli evrakları toplayın.
  2. En yakın notere giderek plaka yenileme talebinde bulunun.
  3. Verilen plaka basım talep belgesi ve araç ruhsatı ile Şoförler Odasına gidin.
  4. Plaka basım ücretini ödeyin ve plakanızı yeniletin.

TR olmayan plaka muayeneden geçer mi?

tr-olmayan-plaka-muayeneden-geçer-mi

Standart dışı plakalar artık araç muayenesinde “Ağır Kusur” sayılacak. Yeni kusur tablosuna göre yetkili yerler dışında basılan veya boya, vida vb. nedeniyle üzerindeki harf ve rakamları elektrikli denetleme sistemleri (EDS) tarafından okunamayan plakalara sahip olan araçlar muayeneden geçemeyecek.

Küçük plakanın cezası var mı?

küçük-plakanın-cezası-var-mı

412 TL ceza verilecek, plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacak. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 TL ceza verilerek tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek. Böylece, özgün plakalar dışında plaka kullanmanın önüne geçilecek.

Vernikli App plaka muayeneden geçer mi?

APP plaka kullanan kişiler, muayeden geçip geçmeyeceğini öğrenmek istiyor. APP plaka kullanan araçlar, belirlenen yasalara göre muayeneden geçemiyor. Bu nedenden dolayı araç sahiplerinin muayene sırasında APP plakası takmamış olması gerekiyor. APP plaka tespit edilmesi durumunda, araçlar muayeneden geçirilmiyor.

Istediğim plaka boş mu?

Sms ile boş plaka sorgulaması yapılması da mümkündür. Mesajlar bölümüne girdikten sonra “Detay (boşluk) Plaka” yazarak 5664 numarasına mesaj atılması gerekmektedir. Sorgulama yapmak istediğiniz plakanın boşta olması veya kullanılmaması durumunda size bir bilgilendirme mesajı gelmeyecektir.

Trsiz plaka yasak mı?

trsiz-plaka-yasak-mı

Eğer trafik plaka tescil yönetmeliğinde TR’siz plaka onayı yoksa sizin dışarıda yaptırdığınız herhangi bir plaka zaten muayeneden geçemez.

Kırmızı TR plaka yasak mi?

kırmızı-tr-plaka-yasak-mi

Bahçeli de makam otosunda kırmızı dönüşümü yapmıştı İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği bir genelgeyle, mavi bölümü kırmızıya dönüştürülen araç plakalarının yasak olduğunu bildirdi.

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu