Soru ve cevap

App plaka nedir?

APP Plaka Nedir? … Amerikan Press Plaka kelimelerinin ilk 3 harfinin kısaltılmasıdır. Standart plakaların aksine APP plaka kişilerin zevklerine …

App plaka neden yasaktır?

APP plakanın açılımı Avrupa Press Plaka’dır, güncel onaylanmış plakaların dışında kalın yazı stillerinin kullanıldığı levhalardır. Standartların dışında olması nedeniyle trafik ekipleri tarafından onaylanmayan APP plakaların kullanımı şu an için ülkemizde yasaktır.

Normal plaka ile app plaka arasındaki fark nedir?

APP Plaka ve standart plaka arasındaki en belirgin fark APP Plakalarda kullanılan font, renk ve boyutların TÜVTÜRK standartlarına uygun olmamasıdır. TÜVTÜRK’ün belirlediği standart plaka özellikleri; Plakada 4×10 cm boyutlarında mavi zemin üzerine beyaz renkte olacak şekilde TR ibaresi bulunmalıdır.

TÜVTÜRK onaylı App plaka yasak mı?

APP Plaka Yasak Mı? Ancak ne yazık ki, APP plaka, Emniyet Müdürlüğü tarafından yasaklanmıştır. Bu plaka türü 2010 yıllında kullanılmaya başlansa da 6047 sayılı kanuna göre yasaklı hale gelmiştir. Yasağa rağmen bu plaka türünü kullanan kişiler, 427 TL para cezası ödeyecektir.

App plaka nedir ne işe yarar?

APP Plaka Nedir? Amerikan Press Plaka kelimelerinin ilk 3 harfinin kısaltılmasıdır. Standart plakaların aksine APP plaka kişilerin zevklerine göre tasarlandığı için daha hoş ve düzgün görüntüye sahiptir. Kısacası, kişilerin kendi istedikleri fontlarda, boyutlarda ve renklerde yaptırdıkları plakadır.

App cezası var mı?

APP Plaka Cezası Ne Kadar? Yasalarca belirlenmiş plaka kullanımının dışına çıkan her türlü uygulama cezai işleme tabi tutuluyor. Karayolları Trafik Kanunu’na göre kurallara aykırı plaka kullanan sürücülere 2021 yılı itibariyle 505 TL idari para cezası kesiliyor.

App plaka alınır mı?

Küçük düşürücü olması nedeniyle KEL, LAN, LEN, MAL, NAH gibi harf öbeklerin taşıyan plakalar trafiğe çıkamıyor. PKK ve Abdullah Öcalan’ın ismini çağrıştıran APO harf grubuna izin verilmiyor.

2022 App plaka yasak mı?

APP plaka cezası 2022 yılı için yayımlanan trafik ceza rehberinde 23/3-a-1 maddesinde açıklanmıştır. Buna göre APP plaka ile dolaşan araçların sahibine 750 TL kesilir ve sürücüye de 20 ceza puanı verilir.

App plaka hafif kusur mu?

Mevcut yasalara göre, bilinenin aksine hiç bir app plaka türü muayeneden geçememektedir. Muayeneden app plaka sebebiyle ağır kusur tanısı konulması durumunda, ağır kusur raporuyla beraber şoförler odasına başvurularak plaka yenileme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

App plaka fiyatları ne kadar?

Sizin İçin Seçtiklerimiz

 1. yeni. App Plaka® 119,00₺85,00₺ Mühürlü Beşiktaş App Plakalık. …
 2. yeni. App Plaka® 140,00₺85,00₺ Otomobil Kare App Plakalık 15×30 cm. …
 3. App Plaka® 130,00₺85,00₺ Standart Tip Araç Plakalık 52×11 cm. rating. …
 4. yeni. App Plaka® 120,00₺90,00₺ …
 5. yeni. App Plaka® 140,00₺120,00₺ …
 6. yeni. App Plaka® 90,00₺

App plaka nedir cezası?

Standart dışı (APP) plakalara, 2022 itibarıyla 750 TL idari para cezası veriliyor. Standart dışı plaka cezası verilmesinin ardından 15 gün içerisinde ödeme yapılırsa %25 indirim uygulanıyor. Bu durumda standart dışı plaka kullanımının indirimli ödeme tutarı 562,50 TL oluyor.

Özel plaka ücreti ne kadar?

özel-plaka-ücreti-ne-kadar

Şahsi olarak özel plaka almak istiyorsanız da kimlik belgesi yeterlidir. Şahsınız için alacağınız özel plaka için vermeniz gereken özel plaka vergisi de yine şirketlerde olduğu gibi 5 ile 15 bin TL arasında değişmektedir. Bazı plakalar için 250 bin TL’ye kadar istenen rakamlar olabiliyor.

TR olmayan plaka muayeneden geçer mi?

tr-olmayan-plaka-muayeneden-geçer-mi

Standart dışı plakalar artık araç muayenesinde “Ağır Kusur” sayılacak. Yeni kusur tablosuna göre yetkili yerler dışında basılan veya boya, vida vb. nedeniyle üzerindeki harf ve rakamları elektrikli denetleme sistemleri (EDS) tarafından okunamayan plakalara sahip olan araçlar muayeneden geçemeyecek.

Istediğin harf plaka nasıl alınır?

Bu işlemleri şu şekilde ifade edebiliriz: Araç alırken, noterde istediğiniz plakanın müsait olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Emniyet müdürlüğünde planın boşta olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sorgulama yaptığınız zaman eğer istediğiniz plaka boştaysa, rezerve ederek, kendinize ayırmanız gerekmektedir.

Led plakalık yasak mı?

Plakaların ışıkla aydınlatılmaması, görülemez olması veya aydınlatma esnasında doğru ışık kullanılmaması, plakayı okumayı engelleyecek şekilde ışıklandırılması da kanunen yasak olup cezai işleme sebep verir.

Özel plaka kaç para 2022?

Şoförler Odası’na ödenmesi gereken plaka değiştirme ücreti 2022 yılı için 290 TL olarak belirlenmiştir.

App plaka nerelerde var?

app-plaka-nerelerde-var

Normal plakaların basımları ve dağıtımları Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na (TŞOF) bağlı odalar tarafından yapılmaktadır. App plakalar ise merdiven altı diye tabir edilen yasa dışı yerlerde üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Bunun dışında internetten de bu tip plakaları sipariş edebilirsiniz.

App plaka nerede yapılır?

bu "beşiktaş baskı" plaka, piyasada app olarak tabir edilse de, diğer plakalarla bir olmayıp, halen mühürlü şekilde çeşitli trafik tescil bürolarında baskısı yapılan bir plaka çeşididir.

Vernikli App plaka muayeneden geçer mi?

APP plaka kullanan kişiler, muayeden geçip geçmeyeceğini öğrenmek istiyor. APP plaka kullanan araçlar, belirlenen yasalara göre muayeneden geçemiyor. Bu nedenden dolayı araç sahiplerinin muayene sırasında APP plakası takmamış olması gerekiyor. APP plaka tespit edilmesi durumunda, araçlar muayeneden geçirilmiyor.

Istediğim plaka boş mu?

Sms ile boş plaka sorgulaması yapılması da mümkündür. Mesajlar bölümüne girdikten sonra “Detay (boşluk) Plaka” yazarak 5664 numarasına mesaj atılması gerekmektedir. Sorgulama yapmak istediğiniz plakanın boşta olması veya kullanılmaması durumunda size bir bilgilendirme mesajı gelmeyecektir.

PKK plaka yasak mı?

Yasaklı plakalar Trafik Kanununa göre KEL, LAN, LEN, MAL, NAH gibi harf gruplarını içeren plakalar, küçük düşürücü nitelik taşıdıklarından hiçbir şekilde verilmiyor. Abdullah Öcalan’ın ismiyle ilişkilendirecek APP, APO, PKK gibi harf grupları da verilmiyor.

Nova plaka yasak mı?

Nova plaka kullanımında bir sıkıntı yok. App ye de artık pek birşey denmiyor ama yine de yasak yasaktır.

Kare plakanın cezası var mı?

Bazı araçlar üretim aşamasında 2 Çeşit plaka zeminiyle üretilmektedir bunlar; Kare plakalık ve dikey plakalık… Kare plakalık orijinal üretim dışı kullanılıyorsa ülkemizde maalesef ceza kapsamına girmektedir, bunun nedeni standart plaka üretimine aykırı olması ve app plaka (American Press Plaka) olarak geçmesidir…

Ikiz plaka nasıl tespit edilir?

ikiz-plaka-nasıl-tespit-edilir

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Plakanın üstünde okunmayı güçleştirecek şekilde vida ya da yansıtıcı boya bulunur.
 2. Plakanın üstünde dalgalı çizgi şeklinde hologram, TR ve Ayyıldız hologramları yoktur.
 3. Plakadaki harfler ve rakamlar standartların dışındadır.
 4. Plaka yırtılmış, hasar görmüş ya da karakterler silinmiştir.

App plaka nasıl değiştirilir?

Plaka yenileme işlemi yapmak için noterden randevu almanıza gerek yok.

 1. Plaka yenileme için gerekli evrakları toplayın.
 2. En yakın notere giderek plaka yenileme talebinde bulunun.
 3. Verilen plaka basım talep belgesi ve araç ruhsatı ile Şoförler Odasına gidin.
 4. Plaka basım ücretini ödeyin ve plakanızı yeniletin.

Maybe you are interested in:

tali yol nedir?

Related searches

 1. App plaka Nedir
 2. App Plaka
 3. App plaka yasak mı
 4. APP plaka cezası
 5. Plaka yaptırma
 6. Mühürlü App Plaka
 7. Plaka bastırma
 8. Özel plaka Fiyatları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu