Soru ve cevap

Aparat ne demek?

Dilimize Latinceden geçmiş olan Aparat kelimesi apparare sözcüğünden türetilmiştir. Apparare, bir iş için hazırlanmak anlamına gelirken, …

Aparat ne demek kısaca?

Aparat kelimesi Türkçe’de "cihaz, mekanizma" anlamına gelir. Almanca apparat "cihaz, mekanizma" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Latince apparatum "hazırlanmış şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince apparare "(bir şey için) hazırlamak" fiilinden türetilmiştir.

Aparat olmak ne demek?

Dilimize Latinceden geçmiş olan Aparat kelimesi apparare sözcüğünden türetilmiştir. Apparare, bir iş için hazırlanmak anlamına gelirken, aparat sözcüğü de bir işin yapılabilmesi için gerekli olan araç gereç demektir.

Aparat hangi dil?

Aparat (Farsça: آپارات) İran merkezli video paylaşım sitesidir. YouTube’un İran’da yasaklanmasının ardından 13 Nisan 2011’de açılmıştır. Dili Farsçadır.

Afara kelimesi ne demek?

afara-kelimesi-ne-demek

Afara kelimesi, Harman yerinde toprağa karışıp kalan taneler anlamına gelir. Diğer bir anlamı ise, bahçe ve bostanlardaki kalıntı, bir şeyin en son kalan döküntüsüdür. Ayrıca Harman yerindeki hububatın taş ve toprak ile karışık kalıntısı.

Momtaz ne demek?

Mümtaz kelimesi Türkçe’de "imtiyazlı, seçkin" anlamına gelir. Arapça myz kökünden gelen mumtāz ممتاز z "imtiyazlı, seçkin" sözcüğünden alıntıdır.

Firek ne demek?

iç anadoluda yöresel dilde kapı kilidi anlamında kullanılmaktadır.

Brove olmak ne demek?

Bröve, bir askerin çok önemli bir askeri uzmanlık alanında, üstün bir ehliyet derecesi elde etmiş olduğunu göstermek üzere verilen bir çeşit mükâfat. Kara, deniz ve hava kuvvetlerine ait bröveler ile uzmanlık brövelerini içine alır.

Apoletsiz ne demek?

Rütbeli askeri personel görevden alındığında, maddi ve manevi şekilde ceza alması apolet sökme olarak isimlendirilmektedir.

Dil ölebilir mi?

Bir dilin lehçeleri de ölebilir ve genel dil ölümüne katkıda bulunabilir.

Dil Uzmanina ne denir?

Meslek ünvanı için değişik ülkelerde farklı isimler kullanılmaktadır. (dil ve konuşma terapisti, dil ve konuşma pataloğu, dil ve konuşma bozuklukları uzmanı, logoped v.b ). Ülkemizde daha çok kullanılan dil ve konuşma bozukluğu uzmanı ve/veya dil ve konuşma terapisti / pataloğudur.

Hangi dil öğrenilmelidir?

İngilizce dışında öğrenilmesi gereken en önemli dilleri şöyle sıralayabiliriz:

 1. İspanyolca.
 2. İtalyanca.
 3. Fransızca.
 4. Çince (Mandarin)
 5. Almanca.
 6. Japonca.
 7. Portekizce.
 8. Rusça.

Afaki ne demek?

Afaki, gözde lensin bulunmaması durumudur. Ameliyatla alınmış olabileceği gibi delici bir yara veya ülser, veya konjenital bir anomali (kalıtsal bir bozukluk) nedeniyle de olabilir. Akomodasyon kaybı ve hiperopiye neden olur. Vitre veya retinanın çıkması ve glokom bilinen komplikasyonlarındandır.

Aden ne demek ne demek?

aden-ne-demek-ne-demek

Aden ismi, anlam olarak; "cennet bahçesi" anlamına gelir. Ayrıca, terimsel anlamına göre, biyolojik açıdan; salgı yapan organ ve bez anlamında kullanılmaktadır. Aden, bunların yanında, Yemen’deki bir liman şehrinin de adıdır. Aden isminin kökeni, Arapçadır.

Rana isminin anlamı ne demek?

rana-isminin-anlamı-ne-demek

Rana ismi anlam itibariyle güzel ve hoş demektir. Ayrıca Rana isminin anlamı letafet, zarafet ve parlaklık olarak bilinmektedir. Bu anlamların dışında Rana ne demek sorusu, "göze hoş görünen kimse" şeklinde yanıtlanmaktadır.

Murtaz ne demek?

Özellikle, ‘Allah’ın razı olduğu kişi,’ anlamı üzerinden önemli bir yere sahip hale geldiğini söylemek mümkün. Aynı zamanda güzide ya da beğenilmiş ve seçilmiş olarak bu anlamları üzerinden de oldukça özel bir isimdir.

Muktezası nedir?

Mukteza ya da özelge; mükelleflerin veya vergi sorumlularının vergi durumları bakımından, kendilerince açık olmayan ve tereddüt ettikleri konular hakkında yazılı olarak açıklama talebinde bulunmaları üzerine, yetkili makamlarca kendilerine verilen yazılı görüşe denir.

Mamura ne demek?

Mamur kelimesi Türkçe’de "imar edilmiş, bayındır, şen" anlamına gelir. Arapça ˁmr kökünden gelen maˁmūr معمور z "imar edilmiş, bayındır, şen" sözcüğünden alıntıdır.

Nüvey nedir?

Nüve, trafolarda elektrik enerjisinden frekans ayarları değiştirilmeden gerilimin yükseltilmesine yarayan parçalara verilen isimdir.

RETK ne demek?

retk ne demek? Yırtığı onarmak, yarığı düzeltmek, bitiştirmek.

Fiyah ne demek?

ingilizce argoda (bkz. slang) fire anlamına gelen kelime. "fai-ah" diye okunuyor.

TSK şerit rozet nasıl takılır?

ŞERİT ROZETLER, CEP KAPAĞININ 5 MM ÜZERİNE TAKILIR. TÜRK BAYRAKLI ATATÜRK ROZETİ, SOL CEP KAPAĞINDAKİ METAL DÜĞMENİN 5 MM ÜZERİNE TAKILIR. BİRLİK SEMBOLÜ, CEP KAPAĞINDA BULUNAN DÜĞMEYE, İÇ KISIMDAN TAKILIR.

Harekat Şerit Rozeti kimlere verilir?

harekat-şerit-rozeti-kimlere-verilir

Yurt içi ve yurt dışında; muharebe harekâtı, asayişi temin, mülki ve adli görevler, özel harekât, iç güvenlik harekâtı ve barışı koruma harekâtında, vazifenin ifası için üstün başarı gösteren ve bu tür görevlerde hayatını tehlikeye atarak verilen görevin yerine getirilmesini diğer personele örnek olacak derecede üstün …

Kaptanlık brövesi nedir?

tam olarak amatör denizci yeterlilik belgesi olarak geçen, belli bir boyuta kadar her türlü gemiyi kullanabilme belgesidir. her ay ilgili liman başkanlığı tarafından açılan yazılı ve sözlü sınavlar sonrasında alınır. öncesinde sağlık kontrolü, ikametgah, nüfus sureti, resim, dilekçe gibi klasik devlet isteklerini …

Makosen ne anlama gelir?

makosen-ne-anlama-gelir

Mokasen, Algonkinler’in deriden yapılan tek parçalı ayakkabıları.

Maybe you are interested in:

termostat ne demek?

Related searches

 1. Aparat nedir
 2. Aparat tv
 3. Aperatif nedir
 4. APARAT Çeşitleri
 5. Diş aparatı Nedir
 6. Afara ne demek
 7. Apara ne Demek
 8. Aparat İngilizce

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu