Blog

Antifiriz Nedir, Özellikleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Havaların soğumasıyla birlikte araç kullanıcıları oluşabilecek bazı tehlikeli durumlara karşı önlem almaya başlıyor. Öte yandan şiddetli kış hava koşullarından etkilenebilecek araçların bu sezon için genel bakıma ihtiyacı var. Araçların bu sezon lastikleri değişti, aracın ön yerleşim ayarlarını kontrol ettikten sonra, trafik ve kasko sigortasını zamanı geldiğinde yenilemek için sigorta sorgulaması yapın. Kötü hava koşullarında mahsur kalmak istemeyen herkes tüm riskleri tek tek gözden geçirmelidir.

Kışın aracınızda yapacağınız en önemli şey radyatör suyuna antifriz eklemektir. Bu işlem motorun donmasını ve aşırı ısınmasını engeller ve yazın da yapılabilir. Ancak yazın çok az antifriz kullanılır. Antifriz, motoru soğutmaya ve ömrünü uzatmaya yardımcı olan renksiz bir alkoldür. Antifriz, suyun akışını sağlarken sirkülasyon pompasının verimlilik seviyesini artırmaya başlayan motor soğutma suyunun donma noktasını düşürme işlevine sahiptir.

Antifirizin Özellikleri Nelerdir?

Antifriz ayrıca yazın motor radyatörüne eklendiğinde korozyon, pas ve aşınma gibi sorunları önlemeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Araba motorları için hayat kurtarıcı olan antifriz, soğutma suyuna ilave edildiğinde kaynama noktasını yükseltir ve donma noktasını düşürür. Antifriz, soğutma sistemindeki kauçuk hortumlara veya metale zarar vermez.

Soğutma suyuna %35 oranında antifriz eklendiğinde karışımın donma noktası -19 dereceye düşmüştür. %50 antifriz ilavesi ile motor seviyelerinin ortalama -38 dereceye kadar donma riski ortadan kalkar. Radyatöre içindeki iklime göre oranlarda antifriz karıştırabilirsiniz. Berrak antifriz rengini normal sudan ayırt etmek için ona bazı renklendiriciler eklenir.

Antifiriz Nasıl Eklenir?

Radyatör suyuna antifriz eklemek çok karmaşık bir işlem değildir. Aracınızın belirli parçalarının nerede olduğunu biliyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek kolayca antifriz ekleyebilirsiniz.

  • Öncelikle, güvenli olması için motorun soğuk olduğundan emin olmalısınız.
  • Aracınızın kaputunu açtıktan sonra ızgara benzeri radyatörü bulmalı ve yedek su kapağı ile birlikte radyatör kapağını açmalısınız.
  • Radyatörün alt kısmındaki tahliye kapağı açıldıktan sonra içerideki tüm suyun tahliye edilmesi gerekir. Boşalttıktan sonra kapağı sıkıca kapatmayı unutmayın.
  • İçine antifriz dökmeye başlayabilirsiniz.
  • Dökülen antifrize distile su ekleyerek karışım yapabilirsiniz.
  • Radyatör kısmen dolduktan sonra aracın motorunu çalıştırabilirsiniz. Motor çalışırken radyatördeki olası su kaybını dengelemek için motor çalışırken kaputa tekrar su ilave edilmelidir.
  • Suyun normal seviyesine ulaştığını gördüğünüzde sulama işlemini sonlandırdığınızdan emin olun.
  • Radyatör kapağını tekrar kapatabilir ve antifriz işlemini tamamlayabilirsiniz.

İşlemin tamamlanabilmesi için tahliye kapağı ve radyatör kapağının aracın hangi kısmında bulunduğunun bulunması yeterlidir. Ancak, birçok sürücü hangi farklı antifriz seçeneğini seçeceğine karar vermekte zorlanıyor. Antifriz seçerken renge değil tipe göre yapılmalıdır. Antifriz çeşitleri organik antifriz, inorganik antifriz ve karışık antifriz olup fiyatları, üretim malzemeleri ve kullanım alanları farklılık göstermektedir.

Seçim yapılırken motor koruma özellikleri, yaşayan suların özellikleri, aracın kullanım sıklığı gibi detaylara da dikkat edilmelidir. Ayrıca daha önce kullandığınız antifriz türü de yeni seçiminizde önemli olacaktır. Kullanacağınız yeni antifrizin motor koruma özelliklerini kaybetmemek için asla eski antifrizle karıştırmayın.

Devamını oku:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu