Blog

Amortisör Nedir?

Türkiye, yol yapımına en çok harcama yapan ilk 10 ülke arasında yer alsa da, bozuk yollar nedeniyle sürücülerin en çok beyin sarsıntısı geçirme riski altında olduğu ülkelerden biri. Aracınız darbeleri ve darbeleri ne kadar iyi emerse bu durumdan o kadar az zarar görürsünüz. Gelin bu özelliği sağlayan “amortisör” sisteminin detaylarına bir göz atalım.
amortisör nedir ?

Amortisör Nedir?

Bozuk yollardan dolayı araç sürülürken oluşabilecek sarsıntıların şiddetini ve etkilerini azaltmak için kullanılan yağ pompalarıdır. Amortisörler aracın hareket yönüne karşı direnç gösterir ve araç hızına paraleldir. Titreşimler ve titreşimler tarafından üretilen enerjiyi ısıya dönüştürerek enerjiyi emerler.
amortisör nedir ?

Amortisör Nasıl Çalışır?

Hidrolik yağ, pistondaki deliklerden geçer. Aracın tekerlekleri aşağı yukarı hareket ettikçe bu deliklerden çok az miktarda sıvı geçebilir. Böylece oluşan basınçla pistonun hareketi yavaşlarken, tekerleklerin ve yayların hareketini de yavaşlatır.

Amortisörün başlıca görevleri nelerdir?

 • Lastikleri yol ile sürekli temas halinde tutun
 • Yayların ve süspansiyon sistemlerinin hareketini kontrol edin
 • Verimli yol tutuşu ve uygun fren mesafesi sağlar
 • Erken lastik aşınmasını önleyin
 • Tekerlek açısını koru
 • Frenleme ve hızlanma sırasında zıplamayı ve zemine yapışmayı kontrol eder
 • Diğer sistemlerde aşınma ve yıpranmayı azaltın
 • Lastiklerde ve frenlerde düzensiz aşınmayı önler
 • Sürücü yorgunluğunu azaltın
amortisör

Amortisör Ne İşe Yarar?

Amortisörler, süspansiyon sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır ve dört tekerleğin her birinde bulunur. Sistem yaydan kinetik enerjiyi emer ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir:
 • Araç gövde hareketini sınırlamak: Amortisörler öncelikle araçlarda gövde yuvarlanmasını sınırlamak için kullanılır. Araç, hareket ederken yukarı ve aşağı yaylarla tepki verir. Bu hareket, amortisörler tarafından kontrol edilerek sıçramaları önler.
 • Araç sürüşünü dengelemek: Özellikle keskin dönüşlerde aracın eğilimini dengeleyerek savrulmayı engeller.
 • Tekerlekleri stabilize etmek: Her bir tekerlekteki amortisörler, araç lastikleri üzerinde büyük bir dengeleyici kuvvet uygular. Engebeli arazilerde sıçramayı önleyerek lastiklerin tutunma sağlamasına yardımcı olur.

Amortisör Takozu Bozulursa Ne Olur?

Amortisör arızası farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen şok patlaması denilen tüpteki yağ dışarı sızar, bazen de şok üzerinde kama şeklinde bozulma şeklinde. En yaygın arıza, amortisör takozlarından kaynaklanır. Kama arızası genellikle aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:
 • Sürüş sırasında, direksiyon simidini çevirirken ve adım atarken rahatsız edici sesler var.
 • Yüksek hızlarda ve virajlarda çarpmalara neden olur.
 • Bozulan takozlar, direksiyon hareketlerini etkileyerek sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir ve ön düzeni bozabilir.
 • Bir amortisör, bir araçtaki yapısal bileşenlerden biri olduğu için, arızalanması durumunda süspansiyon problemlerinden başka sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında aracın dengesini kaybetmesi ve fren yaparken öne eğilmesi sayılabilir.

Amortisör Takozu Değişimi Ne Zaman Olur?

Şok bağlantılarıyla ilgili arızalar genellikle zamanla aşınma ve korozyondan kaynaklanır. Rulmandaki gres kurudukça veya çalışırken, kabaca işlenmiş kamalar zamanla aşınır. Takozu ne zaman değiştireceğinizi bilmek için şoktan gelen sesi dinlemek yeterlidir. Direksiyonu sola veya sağa çevirirken garip sesler duyarsanız, amortisörlerin değiştirilmesi gerekebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda en kısa sürede yetkili satıcınıza başvurmalısınız. Aksi halde uzun süre kırık bir rulman yatağı ile seyahat ederseniz daha ciddi bir arızaya neden olabilir ve daha pahalı amortisör onarımları yapmanız gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Amortisör nedir ne işe yarar?

Süspansiyondaki yaylar, tekerleklerin yukarı hareket etmesini sağlar. Bu nedenle bozuk yollarda yaşanan titreşimler en azından araçta hissedilir. Engebeli yollarda yayların neden olduğu tekerlek titreşimlerini dengeleyen sisteme amortisör denir.

Amortisör bozuk olursa ne olur?

* Arızalı amortisörler aracın virajlarda kayma riskini artırır.
* Araç fren sistemi zayıflar ve fren mesafesi uzar.
* Arızalı amortisörler direksiyonun sertleşmesine neden olarak güvenli sürüş yapmanızı engelleyebilir.
* Amortisör arızalanırsa araç ıslak zeminde savrulacaktır.

Amortisörün patlak olduğunu nasıl anlarız?

Amortisörlerde en sık görülen arıza yağ sızıntısıdır. Ayrıca, hasarlı şoklar hakkında bilgi edinmenin en iyi yollarından biridir. Araç hendeğe girdiğinde tekerlek aksamından çok fazla tıkırtı geliyor. Harekette bir aksaklık olup olmadığını bilmek çok önemlidir.

Süspansiyon ile amortisör arasındaki fark nedir?

Genel olarak, amortisörler, titreşimleri önlemek ve konforu artırmak için aracın bir parçası olarak kabul edilir. Ancak süspansiyon sistemi, yoldaki kusurlardan dolayı oluşabilecek sertliği absorbe eden ve aracın yükünü taşıyan ana unsurdur. “Amortisörün asıl amacı nedir?” diye sorarsanız.

Amortisör neden bozulur?

Amortisör montajı neden yaşlanıyor? Tipik olarak, aşınma nedeniyle bozulan damper takozları, sıcak ve soğuk havanın etkisi altında genişler. Bu, plastiklerin ve metallerin temel özelliklerini kaybetmesine neden olur. Diğer bir büyük sebep ise aracı tümsek ve çukurlarda çok sert kullanmaktır.

Amortisör tamiri ne kadar?

Aşınmış amortisörler ile lastikler yol yüzeyi ile temasını kaybedebilir veya lastikler erken aşınabilir. Arka amortisör değişimi, ön amortisör değişimi ile birlikte yapılır. Amortisör değişim fiyatı 60-800 lira arasındadır. Amortisörlerin her 35.000 km’de bir değiştirilmesi gerekiyor.

Amortisörün ömrü ne kadardır?

Amortisörler ne kadar dayanır? Bir binek otomobil 20.000 kilometreden rutin bir muayeneye girse bile, amortisörün ortalama ömrü 60.000 kilometredir.

Amortisör değişimi kaç saat sürer?

Amortisörler genellikle çift olarak değiştirilmek zorunda olduğu için ortalama 1-1,5 saat sürdüğünü söyleyebilirim.

Amortisör değişimi kim yapar?

Amortisör takozlarının değiştirilmesi için bir oto tamir uzmanından destek almanız önerilir. Asansör gerektiren bir aracın değiştirilmesi, ekipman ve deneyim olmadan yapılamaz. Size en yakın Otopratik servisini ziyaret edebilir ve damper takozlarını kontrol edebilirsiniz.
Maybe you are interested in:  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu