Blog

Aks Nedir? Aks Arızası Nasıl Anlaşılır?

Eksen tipinin ne olduğu, başarısız olursa nasıl anlaşılacağı ve ne yapılması gerektiği gibi önemli bilgiler içeren blog Aracgiydirmeci yazımız için tıklayın! Yaygın olarak aks olarak bilinen bir aks, diferansiyel sisteminin dönme hareketini tekerleklere ileten bir motorlu taşıtta bulunan çelik bir mildir.
Yani motorun sağladığı güç ve torku tekerleklere aktaran kısımdır. Bunu yaparken yolcular dahil aracın tüm yükünü alır. Ayrıca hızlanırken, viraja girerken, virajdan çıkarken veya fren uygularken aracın güvenliğini ve konforunu sağlamaktan sorumludur. Diferansiyelde biri sağda biri solda olmak üzere iki aks vardır. Aksı oluşturan genel bileşenler keçeler, yataklar ve körüklerdir.
Mil hizalamasının mil yatağının manşonda olduğundan emin olun. Mil kovanı ile mil arasında yağ sızıntısını önlemek için salmastra, mil kovanına takılır. Mil körükleri, milin içinde ve dışında bulunur. Dışarıdan gelebilecek yabancı cisimlerin rulmana girmemesini sağlar.
Akslar, aracın önden çekişli veya arkadan çekişli olmasına göre değişir. Örneğin önden çekişli bir araçta aks uzunlukları ve bağlantıları sağ ve sol taraflarda farklıdır. Arkadan çekişte aks uzunlukları birbirine eşittir.

Aks nedir?

Aracınızın ön tekerlekleri aks grubu üzerindedir. Akslar, şanzımandan aldığı gücü hiçbir koşulda kayıpsız olarak tekerleklere ileten aktarma organlarıdır.

Aks Çeşitleri Nelerdir?

Akslar, kullanılacak araç sınıfına göre farklı işlevlere sahiptir.
  • Yarı Serbest Dingil: Bazı otomobillerin, 4×4 modellerin ve kamyonetlerin arka dingilinde kullanılır. Araçlarda sıklıkla kullanılan bir aks modelidir.
  • Tam Serbest Hareketli Dingiller: Diğer dingil türleri de yüke bağlıyken, tam serbest hareketli dingiller, dönme hareketini diferansiyelden tekerleklere iletir. Yükle ilgili işler hub tarafından yapılır.
  • Üçte üç serbest aks: Konik uçlu bu aks, tekerleğe cıvata görevi görür.

Aks Arızası Nasıl Oluşur?

Öncelikle belirtmek gerekir ki aks arızası önemli ve tehlikeli bir durumdur. Çünkü aks, aracın tam yükünü taşıyan ve güvenliği sağlayan en önemli parçalardan biridir. Bu nedenle arıza durumunda dingil tamiri için profesyonel yardım alınması gerekmektedir. Bu durumda maliyetlerin ve dingil fiyatlarının araç modeline göre değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır. Aks ile oluşabilecek arıza türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Rulman bozulması

Bu, aks arızalarıyla ilgili en yaygın sorunlardan biridir. Genellikle dışarıdan gelen bir darbe sonucu oluşur. Buna ek olarak zamanla rulmanın olası aşınması veya aşırı rulman sıcaklığı da aşınmaya neden olabilir. Rulman bozulmalarında, bir mil arızasının gürültü üretip üretmediği sorusu en net cevabı alabilir. Çünkü böyle bir hasar meydana gelirse araç alışılmadık bir uğultu sesi çıkaracaktır.

Aşırı yük

Her aracın taşıma kapasitesi bellidir. Bu bilgiler de lisansa dahildir. Bunu akılda tutarak, araç yüklenmelidir. Aksi takdirde mil aşırı yüklenebilir ve çeşitli deformasyonlar meydana gelebilir.

Aks keçesi deformesi

Akslar Diğer bir yaygın sorun, salmastranın deformasyonudur. Çok büyük bir sorun gibi görünmese de yağ sızıntılarına ve frenlerin düzgün çalışmamasına neden olabilir.

Darbe

Aracı sürerken tekerleklerin döndüğü bölgede dingillere çarpabilecek taş, tahta veya diğer cisimlere çarpmaktan kaçınmalısınız. Çünkü böyle bir darbe dingilin kırılmasına neden olabilir.

Bozulma

Çok dayanıklı parçalar olmalarına rağmen akslar fark edilmeyen veya görünmeyen sebeplerle hasar görebilir. Bu arıza aracın dışından gelen seslerden anlaşılabilir. Şaft kafası da sıklıkla arızalanan parçalardan biridir. Aks arızasının titreşime neden olup olmadığı sorusu aslında burada gizlidir. Direksiyon simidi, olmaması gerektiğinde titrer; bu, aracın ve sürücünün manevra kabiliyetini sınırlar.

Aks değişimi nasıl yapılır?

Önden çekişli araçlarda, CV aksındaki körük veya diğer bileşenler eskiyebilir ve gres bırakmayabilir, bu da aksın veya bileşenlerinin değiştirilmesini gerektirir. Aks değişimi orta derecede zor bir işlemdir. Eliniz yatkınsa ve daha önce yağ bakımı veya fren balatası değişimi yaptıysanız, aksı değiştirebilirsiniz.

Aracın Aks Somununu Çıkarma

Aracın poyrasını çıkartın

Aracı krikoyla kaldırmadan önce aks somununu çıkarmalısınız. Bu adım, arabalarda işlerin çok değiştiği yerdir. Jant göbeğindeki kapağı açarak tekerleği çıkarmadan bazı aks somunlarına erişebilirsiniz. Ancak aks somunlarını bulmak için tekerleği çıkarmanız gerekir.

Kamalı pimi aks somunundan çıkarın

Aracınızda aks somununu tutan bir çatal pim varsa, çıkarılması gerekecektir. Pimleri yerinde tutmak için uçların geriye doğru büküldüğünü göreceksiniz.

Kamalı pimin iki bükülmüş ucunu çıkarmadan önce düzeltmek için pense kullanmanız gerekecektir.

Pimler sıkışmışsa, pas sökücü veya wd-40 gibi bir yağlayıcı sprey kullanmayı deneyin. Yağlayıcı aslında mil somununa da yardımcı olacaktır.

Aks somununu sökün

Kamalı pimi yuvasından çıkardıktan sonra aks somununu çıkarabilirsiniz. Somunu çıkarmak çok fazla güç gerektirir, bu nedenle aracı kaldırmadan önce somunu çıkarmak çok daha güvenlidir.

Ne yazık ki, aks somunu için standart bir boyut yoktur ve gerekli soket boyutu araçtan araca değişir. Bunu yapmak için aracınız için doğru boyutta bir lokma anahtar kullanmanız gerekecektir.

Tekerlek ve Fren Aksamını Çıkarma

Aracın uygun tarafını kaldırın

Aks somununun çıkarıldığı tarafı kaldırın veya bir kriko yardımıyla tekerleği çıkarın. Aracınızı kaldırmak için krikoyu yerleştireceğiniz doğru yeri bulun. Bu konuda bilginiz yoksa araç marka ve modeliniz ile internetten detaylı bir araştırma yapabilir ve doğru noktayı bulabilirsiniz.

Aracı krikoyla kaldırmadan önce, aracın park edildiğini ve park freninin çekili olduğunu kontrol edin.

Aracı kriko standlarına yerleştirin

Aracı krikoyu yerleştirecek kadar yükselttikten sonra krikoyu yerine yerleştirerek yapacaklarınız için güvenli bir çalışma ortamı oluşturacaksınız.

Tekerleği sökün

Aracınızda tekerlek korumaları varsa tekerlek korumalarını çıkarın. Bijon somunlarını sökmek için bir anahtar kullanın. Tıpkı lastik değiştirir gibi cıvataları sökün ve lastiği yuvadan çıkarın. Tekerleği çıkardıktan sonra aks somunlarına erişiminiz varsa, şimdi 2. ve 3. adımları uygulamanız gerekecektir.

Fren kaliperini sökün

Tekerlekler çıkarıldığında, fren kaliperleri ve diskler açıkça görülebilir. Kaliper muhafazası, fren diskinin dışına monte edilen daha büyük bir parçadır.

Kaliper, montaj braketindeki cıvatalarla fren diskinin arkasına takılır. En yaygın olarak kullanılan montaj braketleri 17 mm cıvatalardır.

Kaliper aracın fren hattına bağlı olduğundan, fren hattını asmak yerine biraz gevşek bırakmak istersiniz. Fren hatlarına çok fazla baskı uygulamadan kısa bir tel parçası ile kaliperi kolayca asabilirsiniz.

Dış rot kolunu direksiyon mafsalından sökün

Z-bar aslında fren diskinin arkasında bulunan direksiyon mafsalına cıvatalı bir çubuktur. Bu parça başka bir 17 mm cıvata ile sabitlenebilir.

Aks somunu gibi, bu cıvata da bir çatal pim yardımıyla yerinde tutulabilir.

Bir sprey yağlayıcı, pimleri ve cıvataları daha kolay çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Cıvatalar çıkarıldıktan sonra bile Z çubuğu mafsala sıkıca sıkışmış olabilir. Mafsal eklemine bir çekiçle vurun (bağlantı çubuğunun dişli kısmına değil, çubuğun geçtiği mafsala dokunun).

Taşıyıcının amortisör üzerindeki bağlantısını sökün.

İki ilave 17 mm cıvata, tekerlek taşıyıcı mekanizmasını payanda kulesine bağlar. Bu cıvatalar söküldüğünde, taşıyıcı sadece aks tarafındaki orta delikten takılır ve kolayca çıkarılabilmelidir.

Bunlar gerçek civata olduğu için somunu gevşetirken civata başını sabitlemeniz gerekir yoksa döner.

CV Aksını Çıkarma ve Değiştirme

CV aksı çıkarın

Aksı geriye doğru takip edin ve aksın iç bağlantı kafasının dişli kutusuna baktığını göreceksiniz. Mili braketten çıkarmak için mil kovanı gevşetilmelidir. Burcu gevşetmek için düz uçlu bir tornavida kullanabilirsiniz.

Mil hemen gevşemezse, geri bükmeyi ve contayı kırılmaya zorlamayı deneyin.

Aks cv iç kapağı çıkarıldığında şanzıman yağının akması normaldir. Konteyneri doğrudan şanzıman portunun altına yerleştirerek şanzıman sıvısının akmasını sağlayabilirsiniz.

Aracınızda, tam özgürlük ve çıkarma kolaylığı için aks kafasının çıkarılması gerekebilir. Bu durumda, şaft kafasının çıkarılması gerekir.

Yeni CV aksını şanzıman gövdesine takın

Yeni aksı, eski CV aksını çıkardığınız gibi şanzıman muhafazasındaki aynı yere koyun. Mil, şanzıman muhafazası ile aynı hizada olduğunda sabitlenecektir.

Aks, yerine oturduğunu hissedeceğiniz küçük bir C klipsine sahiptir.

Mil düz değilse, yerine hafifçe itmek için bir lastik tokmak kullanabilirsiniz.

Aksı poyra grubuna tekrar takın

Yeni dingilin, eski dingilin çıkarıldığı göbek tertibatının ortasına yeniden takılması gerekir.

Parçaları çıkardığınız sırayla yeniden takın

Braket tertibatından çıkarılan tüm cıvataları payanda kulesine yeniden takın. Ardından Z çubuğunu direksiyon mafsalına yeniden bağlayın ve kaliperi yeniden takın.

Çıkardığınız eski kopilyalar yıpranmış ve parçalara ayrılmış olabilir, bu nedenle eski pimleri yeniden kullanmak yerine yenileriyle değiştirmelisiniz.

Tekerleği tekrar takın

Her şey takıldıktan ve cıvatalar ve somunlar sıkıldıktan sonra tekerlek takılır ve bijon somunları yıldız haç şeklinde sıkılır. Bu yapıldıktan sonra aracı kriko ile kaldırabilir ve altındaki kriko ayağını çekerek aracı yere indirebilirsiniz.

Aks somununu sıkın

Son olarak araç indikten sonra aks somunlarını tekrar sıkabilirsiniz. Sıkarken el freninin çekili olduğundan emin olun. Mil somununa dışarıdan erişimimiz varsa bu adım işe yarar. Aksi takdirde, tekerlek sökülmüş halde aks somununa ulaşabilirsek, bunu 13. adımda yapmamız gerekir.

Bu işlemler sırasında, aks körüklerine sürülen gresi temizlemek için balata spreyi veya benzeri kullanmak en iyisidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aks tamiri ne kadar?

Aks değişim fiyatı nedir? Aks değiştirme fiyatları, aks değiştirme işleminin aracınız için ne kadar kolay veya zor olduğuna göre değişiklik gösterecektir. Önden çekişli bir araçta tek taraflı dingil takası yapıyorsanız ortalama fiyat 150 TL ile 500 TL arasında değişecektir.

Aks koparsa ne olur?

Her aracın taşıma kapasitesi farklıdır ve aşırı yük nedeniyle dingil zarar görür. Aks başı kırılırsa aracınız viteste olur ama üzerine yağ sürseniz bile hareket etmez. Akıştaki kesintiler frenlerin çalışmamasına neden olabilir.

Arabanın aks kesmesi ne demek?

Binek araçlara göre arazi ve yük taşıyan araçlarda daha sağlamdır. Ancak, diğer her parça gibi, bu da kalıcı bir güce sahip. Bu kısım hareketli bir parçadır ve içindeki bilyeler çeşitli sebeplerle dağıldığında kırılan bir mil oluşur, endüstri dilinde kırılan bir mildir.

Aks ömrü ne kadar?

Aksların belirli bir ömrü yoktur. Aracın kilometresine bağlı olarak akslar arızalanabilir.

Aks bozuk olunca ne olur?

Aks başı kesintisi aracın titremesine neden olabilir. Bu titreşim, araç hızlandıkça daha belirgin hale gelir. Bu, sürüş güvenliğiniz için tehlikeli bir durumdur.

Aks nedir ne işe yarar?

Genel olarak aks olarak bilinen aks, motorlu taşıtlarda diferansiyel sisteminin dönme hareketini tekerleklere ileten çelik mildir. Yani motorun sağladığı güç ve torku tekerleklere aktaran kısımdır. Bunu yaparken yolcular dahil aracın tüm yükünü alır.

Arabada kaç tane aks var?

Sağ ve sol olmak üzere iki eksen vardır. Aksı oluşturan genel bileşenler keçeler, yataklar ve körüklerdir. Mil hizalamasının mil yatağının manşonda olduğundan emin olun. Mil kovanı ile mil arasında yağ sızıntısını önlemek için salmastra, mil kovanına monte edilmiştir.

Aks değişimi zor mu?

Balta lale değiştirme işi göz korkutucu bir iştir. Yeni bir şaft lalesini değiştirmek için şaftın tamamen sökülmesi gerekir, bu da işi zahmetli hale getirir. Ortalama şaft lale değişim fiyatı 150 TL ile 300 TL arasında değişebilmektedir. Bu fiyatlar orta boy arabalar içindir.

Araba aksı nasıl kırılır?

Aks Kırılması Neden Olur?
  1. Metal arızaları: Üretim sırasında meydana gelen metal arızaları nedeniyle miller kırılabilir. 
  2. Kötü Tasarım: Akslar kötü tasarlanabilir ve bu da öngörülebilir arızalara neden olabilir. 
  3. Sürüş İpuçları: Engebeli, kayalık yollarda araç kullanmak aksınızın kırılmasına neden olabilir.

Aks tamir olur mu?

Aks tamiri yapılabilir, sanayide aks tamiri yapan neresi var diye sormanız yeterli.

Aks ın diğer adı nedir?

Aks, bir otomobilin önemli parçalarından biridir ve diferansiyel sisteminin dönme hareketini tekerleklere ileten otomotiv endüstrisindeki çelik aksın adıdır. Bu sistem motorun sağladığı güç ve torku tekerleklere aktarır.

Aksı kırılan araba alınır mı?

Değiştirilecek çok parça yoksa yani şasiyi etkileyen herhangi bir darbe yoksa (kaldırmaya çarptığı için muhtemelen etkilenmemiştir, bir arıza durumunda dingili değiştirirseniz sorun olabilir. kaza), aracın fiyatı piyasadan daha ucuzsa, uzun süre bineceksiniz; bence sürer.

Araç aks neden kopar?

Mil neden kırılıyor? Akslar bir aracın tüm yükünü taşıyan ve güvenliğini sağlayan en önemli aksamlardan biridir ve arızalanması tehlikeli bir durumdur. Aracı kullanırken tekerleklerin döndüğü alan taş, tahta gibi sert cisimlere çarparsa akslar zarar görebilir. Bu şok, aksın kırılmasına ve kırılmasına neden olabilir.

Aks şanzımana zarar verir mi?

Aks şanzımana zarar verir mi? Aks sistemi bir bütün olarak çalışır. Bozulma, çatlama veya kırılma durumunda şanzıman bağlantısı zarar görür.
 
Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu