Soru ve cevap

Airbag ne demek?

İngilizce olan Airbag kelimesinin Türkçe karşılığı hava yastığıdır. Araçların temel güvenlik ekipmanlarından biri olan hava yastığı ilk kez …

Arabada airbag ne işe yarıyor?

Airbag, Türkçesiyle hava yastığı, aracın darbeye maruz kalması sonrasında etkilenleşen bir güvenlik donanımıdır. Hava yastığı tarihte ilk kez savaş uçaklarında kullanılmış, 1950’li yıllardan sonra otomotiv sektöründe de kendine yer bulmuştur. Sürücünün ve yolcuların trafik güvenliğinde kilit rollerden birini oynar.

Airbag türkçesi ne demek?

İngilizce olan Airbag kelimesinin Türkçe karşılığı hava yastığıdır.

Airbag ışığı neden yanar?

airbag-ışığı-neden-yanar

Airbag uyarı lambası yanar. Aynı şekilde aracın gizlenmiş olan darbe sensörleri kir ve çamurun etkisi ile arızalanabilir. Arıza oluştuğunda airbag lambası yanacaktır. Aynı şekilde kaza yapan; airbag ve kemerleri patlayan araç onarıldığında emniyet kemerlerine direnç atılır.

Hava yastığı kaç km hızda açılır?

Hava yastığı kafa ve göğüs yaralanmalarını azaltmak üzere ve çarpmanın şiddeti orta ya da ciddi düzeyde ise açılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, hava yastığının yaklaşık olarak saatte 20 km’nin üzerindeki hızlarda meydana gelen çarpmalarda açılacağı anlamına gelir.

Araba airbag patlarsa ne olur?

araba-airbag-patlarsa-ne-olur

Hava yastığının patladığı durumlarda araç diğer pert kriterlerini yerine getirmiyorsa hava yastığı tamiri dahil tüm hasarlar giderilerek otomobil tekrar kullanılabilir duruma getirilebiliyor.

Airbag açılması ağır hasar mı?

Araçların ağır hasar kayıtlı olmasının en büyük sebebi, hava yastıklarının açılmasıdır. Hava yastıklarının patlamasıyla birlikte, araçlar ağır hasar kayıtlı araçlar listesine dahil olur. Hava yastıklarının açılması pert olarak da değerlendirilir.

Airbag tehlikeli mi?

Airbag patlaması araç için kötü bir şey değildir. Ancak hava yastığı tekrar tamir edilebilen ve yerleştirilebilen bir parça değildir. Airbag patladığında aracınızın kullanımında herhangi bir sorun olmayacaktır. Hava yastığı patlaması korkulacak bir durum değildir.

Kaç tane airbag var?

kaç-tane-airbag-var

Normal pololarda 4 havayastigi vardır. Ancak doğuş gibi firmanın ülkemize getirdiği hindistanline pololarda 2 adet.

Airbag hayat kurtarır mı?

Araçların çarpışma sırasında hava veya gaz dolarak şişerek emniyet kemeri ile yolcunun güvenliğini sağlayan sistemdir. Çarpışma sırasında 100 ila 220 milisaniye gibi kısa bir sürede açılarak insan hayatını kurtararak oluşacak hasarları minimuma indirir.

Airbag fiyatları ne kadar?

Ürün Airbag

İlan Başlığı Araç Markası Fiyat
TOYOTA COROLLA AİRBAG Toyota 3.250 TL
passat b8 göğus Volkswagen 222 TL
ASTRA J AİRBAG HAVA YASTIĞI Opel 3.500 TL
F10 TAVAN AİRBAG BMW 3.200 TL

Airbag tamiri nasıl anlaşılır?

Hocam kontağı ilk açtığınızda airbag ışığı yanar ve 2-3 saniye sonra söner eğer sönmüyorsa airbaglerde sıkıntı var demektir, eğer kontağı açtığınızda airbab lambası hiç yanmıyorsa hemen aracı bırakın kaçın, airbaglerde sorun var ve çaktırmamak için airbag ışığını iptal etmişler demek.

Airbag işareti nasıl söner?

airbag-işareti-nasıl-söner

Airbag Işığı Nasıl Söndürülür?

 1. Anahtarı kontağa takın ve “On” konumuna getirin.
 2. Airbag ışığını takip edin. 7 saniye boyunca yanmaya devam eder ve ardından söner. Söndükten sonra hemen kontağı kapatın ve 3 saniye bekleyin.
 3. Kontağı yeniden “On” konumuna getirin ve aynı işlemi iki kez daha tekrar edin.

2 hava yastığı patlayan araç pert olur mu?

Bir aracın pert sayılabilmesi için yalnızca hava yastıklarının patlamış olması yeterli bir kriter olarak kabul edilmiyor.

Hava yastığı patlayan araç alınır mı?

Alınır fakat şartları var. tamirat Hava yastığı ve sensörlerin değişimi yapılarak yetkili serviste, faturalı yapılacak, kazalı fotoğrafları olacak. Orjinal parçalarla birebir toplandıysa alınır.

Park halindeki araç hava yastığı açar mı?

günümüz otolarında çoğu aracın radyosu/teybi çalışması için kontağın açık olması gerek veya 2. kademe diyelim. ve bu açık olduğu sürece emniyet kemeri takılı olduğu sürece airbag açılır..

Airbag tamiri fiyatı ne kadar?

airbag-tamiri-fiyatı-ne-kadar

Sürücü koltuğunda bulunan airbag ortalama 1000-2000 TL arası değişkenlik göstermektedir. Airbag bölümü; hava yastığı ve sensör onarımı olarak düşünülebilir. Sensör değişimi, hava yastığına nazaran daha uygundur. Sensör fiyatları her yerde aynı olmaması ile birlikte 200-300 TL arası değişmektedir.

Airbag hasarlı araba alinir mi?

Onarım yoluna gidilen araçlarda hava yastığı tamiri / değişimi dahil tüm hasarlar giderilerek otomobil tekrar kullanılabilir hale getirilebiliyor.

Airbag açmadan ağır hasar kaydı olur mu?

Ağır hasar kaydı arabanın akordiyon olduğunun sanılmasıdır. Halbuki çoğu kez airbag açması ile sonuçlanan kazalardan ötürü ağır hasar kaydı girilir araçlara.

Airbag değer kaybına girer mi?

Aracınızın cam, ayna, ön tampon, motor, airbag, şanzımanı, taşıyıcıları ve ön takım gibi malzemeler Araç Değer Kaybı konusuna dâhil değildir.

Airbag tamiri güvenilir mi?

Hava yastığı çok detaylı bir sistem olduğundan tamir yapılması durumunda pek güvenilir olur demek mümkün değildir. Aracın torpido kısmına, hava yastığının patladığı yere bir yapıştırma, zımparalama ve boyama işlemleri uygulanıp tekrar patlamaya hazır hale getirildiği söyleniyor.

Airbag ömrü ne kadardır?

Sürücüler arasında merak edilen ve tereddüt oluşturan sorulardan bir taneside, hava yastıklarının ömrü ne kadar sorusudur. Bu soru net olarak cevap taşımasa da, marka yetkilileri ve ürün uzmanları tarafından; 10 sene dolduğu takdirde, servislerde airbag kontrolü yapılmasını önermektedirler.

Airbag kapatılır mı?

Yolcu airbag öğesi, yalnızca araç hareketsizken ve kontak kapalıyken etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Airbag ne zaman değişir?

10 yıl, süre sonunda yenisi ile değiştirilir. Açılmama, çalışmama, ya da açılsa bile zamansız patlama-yırtılma riski var, üstelik şişmeyi sağlayan kimyasal maddenin de ömrü riskli hale geliyor.. 10 yıl, süre sonunda yenisi ile değiştirilir.

Airbag patlak olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kontak ilk açıldığında airbag ışığı yanar ve 2-3 sonra söner. Bu ışık sönmüyorsa veya hiç yanmıyorsa aracın hava yastıklarında bir sorun olduğu aşikardır. Böyle bir durumda herhangi bir kazada can kaybını önleme amacıyla aracı en yakın oto tamirciye götürmekte fayda var.

Airbag zorunlu mu?

Aracın ön panelinde veya direksiyon simidinde airbag bulunması 1999 yılından beri zorunludur. Aracın yanlarında bulunan hava yastıkları ise zorunlu değildir fakat hayat kurtarıcı bir sistem olduğu için yanlarda da bulunması gerekir.

Maybe you are interested in:

abs ne demek?

Related searches

 1. Airbag Ne demek
 2. Airbag patlaması
 3. Passenger airbag ne demek
 4. Airbag off ne demek
 5. Airbag ne zaman açılır
 6. Airbag nasıl açılır
 7. Airbag ışığı
 8. AİRBAG araba

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu