Soru ve cevap

Ağır bakım nedir?

Özellikle dizel araçlarda yaklaşık 8000 km’de bir bakım önerilir. Benzinli araçlarda ise 13.000 km civarında bakım yapılır. Ağır bakımların kaç …

Araç ağır bakımda neler yapılır?

Ağır Bakımda neler yapılır?

 1. Öncelikle araç komple kontrol edilir. …
 2. Fren balalataları kontrol edilir, değiştirilir.
 3. Fren diskleri de aynı şekilde kontrol edilir.
 4. Debriyaj seti, baskı balata kontrol edilir.
 5. Şanzıman yağı değiştirilir.
 6. Eğer ömrü dolduysa Triger Seti komple değiştirilir.

Ağır bakım ne kadar tutar?

Ağır bakımlar daha işçilik gerektiren, ya da tedarik edilmesi ve uyumlu olması daha zor olan bir bölümdür. Dizel araçlardaki ağır bakım fiyatları 1500 TL ile 2000 TL arası değişmektedir. Ancak bu durum yetkili servis ya da özel servislerde farklılık gösterebilmektedir.

100 bin bakımında neler değişir?

100.000 bakımında genellikle yağ, filtreler, fren balataları ve baskı balata kontrolleri yapılır. 120.000 de triger seti değiştirilir. Serviste yaptırdığınız zaman garantili olur ve baştan savma yapılmaz ama çok oldukça pahalıya yaptırırsınız. Özel bakım istasyonlarında ucuz yapılır ama garantisi olmaz.

60 bin bakımında neler yapılıyor?

40.000 km / 60.000 km / 80.000 km Periyodik bakımı

 1. Hava filtresi değişimi.
 2. Yağ filtresi değişimi.
 3. Polen (klima ya da kabin ) filtresi değişimi.
 4. Motor yağı değişimi.
 5. Karter tapa contası değişimi.
 6. Yakıt filtresi (dizel araçlarda)
 7. Buji değişimi (benzinli araçlarda)
 8. Alternatör kayış ( v kayışı) değişimi.

Araç bakım ücreti ne kadar?

Periyodik bakım ücretleri, aracın markasına ve modeline göre değişiklik gösterir. Genellikle periyodik bakım masrafları yetkili teknik servislerde 1000 TL’den başlayıp 8000 TL’ye (2022 yılı için geçerlidir.) kadar uzanır.

Dizel araç ağır bakımları nelerdir?

Periyodik Bakımda Yapılacak İşlemler

 1. Motor yağının değişimi yapılmalıdır.
 2. Yağ Filtresi değiştirilmelidir.
 3. Fren balata detaylı kontrol edilmeli ve test edilmelidir.
 4. Polen filtresinin değişimi sağlanmalıdır.
 5. Rot balans ayarı mutlaka yapılmalıdır.
 6. Cam suyu ve motor suyunun tamamlanması işlemi yapılmalıdır.

Sene bakımı yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım yapılmadığında aracın bir parçasında meydana gelebilecek herhangi bir arıza sonucu, zincirdeki uyum bozulur. Bu da onarılması oldukça maliyetli hasarları ve çok daha kötüsü olan sürüş güvenliğinin kaybolmasını beraberinde getirir.

70 bin bakımında neler yapılır?

Motor yağı, hava, yağ ve polen filtresi değişimi; buji ve fren balatalarının kontrölü gerekiyorsa değişimi, motor yağı olarak mobil1 veya castrol edge tavsiye ederim her iki markanın sitesinde aracınıza uygun olan yağ hangisi ise ona göre karar verin. Motor yağında 10-40 tavsiye etmem şahsen.

1000 km bakımı geçerse ne olur?

Örneğin bakım 1000 km de aracınızı bakıma sokmayı ihmal ederseniz değişmeyen yağ zaman içerisinde fonksiyonunu kaybederek motorunuza zarar vermeye başlayacaktır. Bu da aracınızın motorunda yanma meydana getirebileceği için gereksiz bir masraf ve kullanım ömründe kısalmaya sebep olabilecektir.

120 bin km bakımında neler yapılır?

90/120 bin km için;

 1. Yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresinin değişimi.
 2. Klima kayışının değişimi.
 3. Triger set değişimi.
 4. Pompa değişimi.
 5. Manuel şanzıman değişimi.
 6. Otomatik şanzıman değişimi.
 7. Fren hidroliğinin değişimi.
 8. Buji ve motor yağı değişimi.

Doblo ağır bakım kaç km?

Aracın uzun ömürlü olması için doğru bakım şarttır. Bu nedenle 1.3 MultiJet araçlarda her 10.000’de bir yağ bakımı olmak üzere her 20.000 km’ de ana bakımlar yapılır.

Bakım için yıl mı km mi?

Araç periyodik bakım süreleri standart olarak belirtilmiş olsa da markalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Benzinli araçlarda araç bakımı 15.000 km/yıl şeklinde yapılmaktayken, dizel araçlarda 10.000 km/yıl olarak bakım yapılmaktadır.

75 bin bakımında neler yapılır?

75000 km bakım + kontrol çerçevesinde değişen ve yapılan işler;

 1. Enjektör ve motor temizliği (katran oluşumu vs)
 2. Polen filtresi değişimi.
 3. Akü değişimi (Mutlu akü 12V 70Amper)
 4. Hava filtresi değişimi.
 5. Motor yağı değişimi (Shell 5W 30 , 5.30 lt)
 6. Cam suyu -kışlık-
 7. Yağ filtresi temizliği.
 8. Park ampülü -Osram-

Araba kaç km de bakıma girer?

Periyodik Bakım Ne Sıklıkta Yapılmalı? Araçların bakım periyotları, üretici firmaların belirlediği zamanlarda (genelde 1 yıl) veya belirlediği periyotlarda (10.000/15.000 km, 20.000/30.000 km, 30.000/45.000km… gibi) yapılır.

Arabanın yağ bakımı geçerse ne olur?

Motor Yağı Değiştirilmezse Ne Olur? Motor yağı eskidikçe içeriği bozulur, yoğunluğu azalır ve kirlenir. Özelliğini kaybeden motor yağı, yüzeyde yeteri kadar tutunamayacağı için motoru iyi bir şekilde yağlayamaz ve motor bloğunu aşırı derecede ısıtır. Isıya bağlı olarak oluşan fazla nem, motor ömrünü kısaltır.

Motor yağı kaç km de bir değişir?

Yağ değişimi için önerilen süreler her araçta farklılık gösterir. Ortalama 5.000 km’de bir motor yağının değiştirilmesi önemlidir. Dizel araçlarda motor yağı değişimi ve benzinli araçlarda motor yağı değişimi birbirinden farklı olabilmektedir. Aracın her yıl motor yağının kontrol edilmesi önemlidir.

Bakım parası araba alınca kesilir mi?

24. ÖTV istisnalı alınan araçların, alım ve satımı konusunda bildirim yapılır. Bu araçlar, evde bakım maaşının kesilmesine neden olmaz ancak, alınan araç muhtaçlığın değerlendirilmesinde dikkate alınır. 25. Evde bakım maaşı haczedilemez.

Arabanın kaç bin bakımı var?

Benzinle çalışan otomobiller, her 15.000 kilometrelik kullanımda bir, araç bakımına ihtiyaç duyarlar. Hibrit otomobillerde de 15.000 kilometre ya da yılda bir kez olmak üzere düzenli bakım yaptırılması gerekir. Dizel araçlarda ise bu ölçü 10.000 kilometredir.

Dizel araç bakımı kaç yılda bir yapılır?

dizel-araç-bakımı-kaç-yılda-bir-yapılır

Periyodik bakımların yapılma süresi araç marka ve modeline göre değişir. Sıfır araçların periyodik bakımı 10 bin km ile 20 bin km arasında yapılır. Hibrit araçlarda da 15 bin km veya yılda bir kez yapılması gerekir. Dizel araçlarda da bu ölçü 10 ve 20 bin km arasındadır.

Motor bakımı kaç bin?

Periyodik bakımda aracın motoru, filtreleri kontrol edilir ve gerekli görülürse bakımı ya da değişimi gerçekleştirilir. Benzinli araçlarda 15 bin km, dizel araçlarda ise 10 bin ya da 20 bin km’de periyodik bakım yapılması gerekmektedir.

Yıllık bakımda neler değişir?

Standart bakım, kontrol ve değişimlerin içerisinde; şase ve kaporta kontrolü, ön takım kontrolü, elektronik aksam kontrolü, basınç, deformasyon ve diş derinliği gibi özelliklerin incelendiği lastik kontrolü, klima gaz basıncı kontrolü, far ayarı, fren kontrolü ve bakımı, motor bakımı, motor yağı değişimi, yağ filtresi …

Maybe you are interested in:

tazyikli su nedir?

Related searches

 1. Ağır bakım Nedir
 2. Benzinli araç bakım periyotları
 3. Benzinli araç bakımı
 4. Renault Kadjar ağır bakım
 5. BMW ağır Bakım Fiyatları
 6. Volkswagen periyodik bakım neleri Kapsar
 7. Araba Bakımında Neler değişir
 8. Periyodik bakımda Neler yapılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu