Blog

A Sınıfı Ehliyet

İki ve üç tekerlekli motorlu taşıtları kullanmak, motosiklet tutkunları tarafından bilinen bir sınıf ehliyet gerektirir. A Grubu ehliyet sorularınızın cevaplarını bu kılavuzda bulabilirsiniz.

A Sınıfı Ehliyet Nedir?

A sınıfı ehliyet, motosiklet kullanmak isteyen sürücülerin sahip olması gereken belge olarak biliniyor. 1 Ocak 2016 tarihinden önce, lisans grubunun A1 ve A2 olmak üzere iki derecesi vardı ve yeni düzenlemeler A, A1, A2 ve M olmak üzere dört türden oluşuyordu. Motosiklet ehliyeti 10 yıl geçerli olduğu için süresi dolduktan sonra yenilenmesi gerekir.

A Sınıfı Ehliyet Kaç CC Motosiklet Kullanabilir?

Motosikletler genellikle iki tekerlekli araçlar olarak anılsa da farklı güç ve yeteneklere sahip çeşitli modellerden oluşmaktadır. A Grubuna ait her ehliyet, motor kapasitesi ve beygir gücü bakımından farklı özelliklere sahip motosikletlere binebilir.
Bu nedenle A1 ehliyeti, maksimum 125 cc ve 14 hp motor kapasitesine sahip motosikletleri kapsar. A2 ehliyeti ile kaç cc motosiklet sürülebileceğini merak ediyorsanız, bu ehliyete sahip sürücüler maksimum 600 cc motor hacmine sahip motosikletleri kullanabilirler. A Sınıfı ehliyet, motosikletler için en yüksek ehliyeti temsil eder. Bu lisans 600 cc ve 48 hp üzerindeki motosikletler için geçerlidir.

A Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

Her A Grubu ehliyet için farklı bir yaş şartı vardır. A1 ehliyeti en az 16 yaşında, A2 ehliyeti en az 18 yaşında ve A ehliyeti en az 20 yaşında olmalıdır. Ayrıca, A ehliyeti almak isteyen adayların, 24 yaşını doldurmamış olmaları halinde en az 2 yıllık A2 tecrübesi şartını sağlamaları gerekmektedir.

A sınıfı Ehliyet Çeşitleri

İki ve üç tekerlekli motorlu araç kullanmak isteyen sürücülerin motosiklet tipine, motor gücüne ve motor kapasitesine göre değişen A plaka tiplerinden birine sahip olmaları gerekmektedir. Motosiklet ehliyetleri dört farklı sınıfı içerir: A, A1, A2 ve M.

A Ehliyet

A1, A2 ve M dereceli bir ehliyet, 600CC’den fazla motor kapasitesine sahip yüksek performanslı motosikletleri kullanabilir. Aynı gruptaki diğer lisanslara göre yaş ve deneyim açısından yüksek öğrenim gereksinimleri.

A1 Ehliyet

A grubu ehliyetler arasında en düşük yaş şartı A1 ehliyetidir. 16 yaşından büyük sürücüler bu lisansı maksimum 125 CC motor kapasitesine sahip tüm motosikletleri kullanmak için kullanabilirler. A1 ehliyeti, M sınıfı ehliyette kullanılan araçları da kapsar.

A2 Ehliyet

A2 ehliyetinin herhangi bir tecrübe şartı yoktur ve motor kapasitesi bakımından diğer iki sınıf arasındadır. Bu ehliyet, A1 ve M sınıflarını kapsayan, motor gücü 35 kW’a kadar olan motosikletler için geçerlidir.

M Sınıfı Ehliyet

Karayolu üzerinde scooter kullanmak isteyenler için A sınıfı motorlu araç ehliyeti yerine M sınıfı ehliyet sahibi olmak yeterlidir. MOPED olarak da bilinen motorlu bisikletler, azami hızı 45 km/s olan araçları içerir. M sınıfı ehliyet almak için en az 16 yaşında olmalısınız.

A Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

A motor ehliyeti almak isteyen adaylar sürücü kursunda teorik ve uygulamalı eğitimi tamamladıktan sonra ehliyet sınavına girerler. Sınavda 50 sorudan 35’ini başarıyla yanıtlayanlar direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Sürüş becerilerini test etmek için direksiyon yolu yaklaşık 30 dakika sürer. Motosiklet ehliyeti almak için gerekli belgeler şunlardır:
  • Kimlik kartı fotokopisi,
  • 4 adet biyometrik fotoğraf,
  • Sağlık raporu,
  • Adli sicil kaydı,
  • En az ilkokul eğitim seviyesi diploması.

Sıkça Sorulan Sorular

En yüksek motor ehliyeti hangisi?

A2 ehliyeti ile kaç cc motosiklet sürülebileceğini merak ediyorsanız, bu ehliyete sahip sürücüler maksimum 600 cc motor hacmine sahip motosikletleri kullanabilirler. A Sınıfı ehliyet, motosikletler için en yüksek ehliyeti temsil eder.

A Sınıfı ehliyet mi A2 mi?

18-24 yaş arasındaysanız 2 yıllık A2 sınıfı ehliyete ihtiyacınız var. 35 kw üstü motorlar için alınan lisans türüdür. Her türlü A plakalı motosikleti kullanabilirsiniz.

M sınıfı ehliyet kaç cc motor kullanır?

50cc’lik bir motosiklet kullanılabilir. M sınıfı ehliyetler, iki, üç ve dört tekerlekli motosiklet (moped) kullananlara verilir. Bu motosikletler tam bir motosiklet olarak kabul edilmez, ancak sizi bir yerden bir yere götürmek için yeterince iyidirler.

A ehliyet kaç para?

A2 sürücü kursu fiyatı 2.400 liret, sınav kayıt ücreti 280 liret ve öğrenim ücreti 705 lire olup, toplam 3.385 lirettir. A seviye sürücü kursu fiyatı 2900 liret, sınav kayıt ücreti 280 liret ve öğrenim ücreti 705 lirettir.

A2 ehliyeti kaç cc ye kadar?

Motor gücü 35 kW’a (47 HP’ye kadar) kadar olan motosikletler A2 sınıfı lisans kullanabilir. 500 cc’ye kadar silindir hacmine sahip, A2 ehliyeti ile sürülebilen bir motosiklet olarak da düşünebiliriz. A2 sınıfı ehliyet almak için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir.

A2 ehliyet yaşı kaç?

Yeni sistemi kullanarak ehliyet almak için yaş şartları aşağıdaki gibidir. M, A1 ve B1 ehliyetleri için asgari yaş şartı 16’dır. A2, B, BE, C1, C1E, F ve G gibi en çok tercih edilen ehliyetler için 18 yaş ve üzeri gereklidir.

A2 ehliyet neleri kapsar?

A2 lisansı için kaç tane CC vardır? A2 sınıfı lisans, 35 kW, yani 47 hp’ye kadar motor gücüne sahip iki tekerlekli bir motosiklet kullanma hakkı verir. Bu, 600 cc’ye kadar olan hacimlere karşılık gelir. Üç tekerlekli motosikletler için, gücü 12 kW/16 hp’den fazla olmayan motosikletler, A2 sınıfı sürücü belgesi alır.

A ehliyet yaşı kaç?

A sınıfı ehliyet: A sınıf sürücü belgesini alabilmek için 20 yaşını doldurmanın yanında en az iki yıllık A2 sürücü belgesine sahip olmalıdır.

Sınavsız ehliyet nasıl alınır?

Evet doğru duydunuz, başlığımız “Ehliyet Muafiyeti”. Ancak bu yöntemle lisans alamazsınız. Sınavsız ehliyet almak için bu yöntemi kullanmak Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.
 
Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu