Soru ve cevap

4 a nedir?

Diğer bir ifadeyle devirle birlikte SSK sigortasının adı 4a sigorta oldu. Bugün 4a olarak adlandırılan sigortanın kapsamını, özel bir işyerinde sözleşmeli …

4 a kapsamında sigorta ne demek?

4A zorunlu sigortalılar ise 5510 sayılı yasa gereği Sosyal Güvenlik Kurumu altında yer alan 4A, eski adıyla SSK’ya prim ödeyen kişileri kapsar. Yani iş yerinde sözleşmeli çalışanların çalışma alanlarını ifade eder.

4 B sigorta ne demek?

4b sigorta, kendi nam ve hesabına çalışan yani kendi işinin sahibi olan kişilerin bağlı olduğu sigorta kapsamıdır. Günümüzde devlete bağlı olarak sözleşmeli çalışan kişiler de 4b kapsamında sigortalanır. 4a sigorta ise özel bir işyerinde bir işverene bağlı olarak çalışan kişilerin bağlı olduğu sigorta kapsamıdır.

4A ve 4C nedir?

4c sigorta, kadrolu olarak devlet memuru olarak çalışan kişilerin bağlı olduğu sigorta kapsamıdır. 4a sigorta ise özel bir işyerinde bir işverene bağlı olarak çalışan kişilerin bağlı olduğu sigorta kapsamıdır.

4A hizmet dökümü nedir?

4A Hizmet Dökümü Nedir? 4A hizmet dökümü SGK’ya bağlı olarak çalışan sigortalıların, sigorta sürecine ve işleyişine dair her türlü bilgiyi alması işlemine verilen isimdir. Hizmet dökümü sigortalı çalışanın sigortasına dair bütün bilgileri görmesidir. 4A ise günümüzde yürürlükte olan sigorta çeşitlerinden birisidir.

4a sigorta kimlere yapılır?

4a sigortası, Eskiden Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) çatısı altında olan ve SSK’ya prim ödeyenleri dahil eden bir sigortaydı. Ancak SSK, SGK’ya bağlandığında halk arasında bilinen SSK sigortası da 4a sistemi adını aldı. 4a sisteminin kapsamı ise özel bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerdir.

4 A statüsünde çalışanlar kimlerdir?

Bugün 4a olarak adlandırılan sigortanın kapsamını, özel bir işyerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilere sağlanan sosyal güvenceler oluşturuyor. Dolayısıyla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa göre bir işverene bağlı olarak çalıştırılan işçiler 4a kapsamında yer alıyor.

4A sigorta primi ne kadar 2022?

Bu kategoride 5 puanlık prim indiriminden yararlananlar Aylık Kazanç Alt Sınırına Göre Ödenecek Aylık Prim 1.626,30 TL iken Aylık Kazanç Üst Sınırına Göre Ödenecek Aylık Prim 12.197,25 TL olmaktadır. 2022 senesinde genel olarak aylık olarak ödenecek sigorta primi aslında 1200.96 TL tutarına yükseltilmiştir.

4A isteğe bağlı sigorta primi ne kadar?

Buna göre 2022 yılı için; prime esas günlük kazanç alt sınırından kazanç beyanında bulunan bir isteğe bağlı sigortalının ödemesi gereken aylık prim tutarı 1.601,28 TL’dir.

4 A tescil başlangıç ne demek?

4A eski adıyla SSK’ya prim ödeyenleri kapsamaktadır. Bu da bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerin çalışma alanını ifade eder. Şimdilerde 4A olarak adlandırılan sistem 5510 sayılı yasa gereği Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) altında yer almıştır.

Memurlar 4 A mi 4C mi?

– SSK’ya prim ödeyen işçiler 4/a’lı, – Bağ-Kur’a prim ödeyenler 4/b’li, – Emekli Sandığı’na tabi memurlar da 4/c’li oldular. Artık SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olmayacak.

4A nedir Ekşi?

kamu kurumlarının hizmet alımı yoluyla çeşitli firmalarla anlaşıp iş gördürdüğü taşeron diye bildiğimiz işçiler, sgk açısından 4a’ya tabi olup devlet için herhangi bir firma personelinden farkları yoktur. herhangi bir kamu personeli statüleri yoktur.

Daha iyi şartlarda iş arayan 4 a ne demek?

4/A olarak yer alan eski sistemde, SSK’ ya prim ödeyenleri kapsamaktadır. İş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişileri kapsamaktadır. 4/a olan kavram daha sonra 5510 sayılı yeni yasa ile SGK kapsamında yer almıştır. SGK kapsamında olanları kapsayan bu kola 4 A denilmektedir.

Sigorta en yüksek kaçtan yatar 2022?

2022 yılı itibarıyla en düşük sigorta primi 5.004 TL üzerinden hesaplanırken en yüksek sigorta primi ise 37.530 TL üzerinden hesaplanır. Aylık kazancı 37,530 TL’yi aşanların da ödeyebileceği maksimum prim miktarı 37.530 TL üzerinden hesaplanır.

Ne kadar sigortam yatmış?

SGK sitesi üzerinden TC Kimlik No ve kimlik bilgileri ile şifresiz olarak buradan giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Bu uygulamada gelen sayfada bilgileri doldurup butona basın. Yeni bir sayfa açılacak buradan da "hizmet bilgisi" ve ardından 4a´yı seçin. Ayrıntılı olarak sigorta dökümünüz çıkacaktır.

Kaç gün sigorta primim var?

Teknolojinin gelişimi ile SSK prim gün sayısı öğrenme işlemleri oldukça basit bir hale gelmiştir. E-Devlet şifresi ile E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra sitede ‘4A Hizmet Dökümü’ alanına tıklanmalıdır. Bu bölüme tıklandıktan sonra 4A hizmet dökümünüze kolayca ulaşabilirsiniz.

4A sigorta aktif mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait Alo 170 hattını arayarak sigorta sorgulaması yapabilirsiniz. Numarayı çevirdikten sonra bir çağrı merkezi çalışanına yönlendirileceksiniz. Kimliğinizi onaylamak için bazı kişisel bilgilerinizi teyit etmek isteyecek.

4A sigorta başlangıç sayılır mı?

4/a (SSK) sigortalılarının emeklilik açısından sigortalılık sürelerinin başlangıcı, adlarına ilk defa uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına prim ödenmeye başlandığı tarih kabul ediliyor.

4A sigorta nasıl hesaplanır?

Sigorta primi her yıl değişse de, işçinin brüt maaşı ve ek ödemelere göre hesaplanır. … İndirimsiz hesaplandığında sigorta primi aylık brüt maaşın %37,5’idir.

 1. İşçi sigorta prim oranı %14,
 2. İşveren payı oranı %20,5,
 3. İşçi işsizlik oranı %1,
 4. İşveren işsizlik oranı %2’dir.

Kadrolu işçiler 4A mı?

Yukarıda izah ettiğimiz üzere 657 sayılı Kanun kapsamında ise 4/D statüsündedirler. Sonuç olarak sürekli işçiler; 657 sayılı Kanun kapsamında 4/D, 5510 sayılı Kanun kapsamında ise 4/A statüsündedirler.

4 A Hangi memurlar?

4-A Memur: Genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini yapmak ile görevlendirilenler memur sayılmaktadır. Yani tamamıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında görev yapanlar olmaktadır.

Devlet memuru 4A mı 4B mi 4c mi?

B) grubu olarak adlandırılan kadrolar ise, kamu personel seçme sınavının ardından ÖSYM başkanlığınca merkezi sistemle ataması yapılan ve başka her hangi bir sınava girilmeksizin göreve başlanılan kadrolardır. (Memur, koruma ve güvenlik görevlisi, hemşire, mühendis, hizmetli vb. 4(b) BAĞ-KUR sigortalısı sayılmaktadır.

Emekli olmak için 25 yıl şartı nedir?

Burada ise 25 yıllık sigorta şartı da devreye giriyor. Yani 12.5 yıl ve 15 yıl çalışmak emeklilik primi için yetiyor. 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında işe giren kadınların 4.500 gün (12.5 yıl) ile emekli olabilmeleri için 58 yaşını tamamlamış, 25 yıldan beri sigortalı olması gerekiyor.

Emekli asgari ücreti ne kadar?

2022/2. Dönem Emekli Çalışanlar Asgari Ücretin Net Hesabı

(01/07/2022 – 31/12/2022 Dönemi )TUTAR
Brüt Ücret6.471,00 TL
Sigorta Primi İşçi Payı (%7,5)485,33 TL
İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı (%1)0 TL
Gelir Vergisi72,80 TL

SGK neye göre ödenir?

İşverenlerin aylık olarak ödemekle yükümlü oldukları sigorta primi, her yıl değişmekle birlikte, çalışanın aldığı brüt maaş ve SGK matrahına dahil edilen ek ödemelere göre hesaplanmaktadır. SGK primi giydirilmiş brüt ücret üzerinden işçi, işveren ve işsizlik oranları ile hesaplanmaktadır.

Hiç çalışmayan biri emekli olabilir mi?

Bir işyerinde çalışılmamasına rağmen sigortalılığın isteğe bağlı sigorta devam ettirilmesi önemli bir haktır. Çalışmayanlar, işinden ayrılmış olanlar, çalışmaya ara verenler bu haktan yararlanabiliyor. Emeklilik için şartlardan biri çalışılması ve sigortalının kendi adına sigorta primlerinin SGK’na yatırmasıdır.

Maybe you are interested in:

soğutma sıvısı nedir?

Related searches

 1. 4a sigorta Nedir
 2. 4c nedir
 3. 4a nedir hakları Nelerdir
 4. 4a, 4B, 4C nedir
 5. Sgk 4C nedir
 6. 4 B ne demek
 7. 4a emeklilik Nedir
 8. 4 B sigorta ne demek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu